Ogród przedziwny - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

To sposób patrzenia na nie sprawia, że urastają do rangi niezwykłych „wydarzeń”. Od pszczół można uczyć się, jak dostrzegać to, co piękne, czerpać z życia radość, choć nie jest ono wolne od trosk. Od trawy – prostoty, od ptaków – otwartości na drugiego człowieka.

Staff nie idealizuje świata, widzi w nim zarówno dobro, jak i zło. W ostatniej zwrotce pisze o konieczności pielęgnowania murawy, z której wyrastają chwasty i osty. Piękno ogrodu to wynik pracy, ale wzorem pszczół mieszkańcy ogrodu starają się: „Zbierać jeno słodycze/ Z kwiatów, co kryją i jady”.

Osty i chwasty symbolizują zło na świecie, z którym trzeba walczyć. W ogrodzie zdecydowanie więcej jest jednak piękna, również przedstawionego w sposób symboliczny: kwiaty to piękno, ale piękno przemijające, dzieci – niewinność, spontaniczność, wodotrysk – witalność, energia, krzew oliwny – pokój, pszczoły – dostatek, słodycz.

Wreszcie róże oznaczają miłość, która jest piękna i bywa przyczyną cierpienia, dlatego mieszkańcy ogrodu obwiązują jej ciernie lnem.

Polecamy również:

 • Kowal - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Kowal” pochodzi z debiutanckiego tomu poety zatytułowanego „Sny o potędze” (1901). Jest to zbiór zawierający wiersze dekadenckie, jednak zdradzający już ducha witalizmu i nietzscheanizmu. Nie brak w nim postaci herosów, silnych bohaterów gotowych do walki z... Więcej »

 • Przedśpiew - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz pochodzi z tomu „Gałąź kwitnąca” z 1908 roku. Zbiór został napisany z pozycji człowieka doświadczonego, który wiele przeżył i zdobył życiową mądrość. Zachował jednak radość życia, choć nie jest to już ta żywiołowa fascynacja, jaką zawarł m.in. w „Sonecie szalonym”, ale... Więcej »

 • Deszcz jesienny - interpretacja i analiza wiersza

  „Deszcz jesienny” pochodzi ze zbioru „Dzień duszy” wydanego w 1903 roku. Jest to drugi po „Snach o potędze” tomik Staffa. W stosunku do poprzedniego widać w nim zmianę nastroju i zwrot ku tematyce osobistej, lirycznej, nastrojowej. Więcej »

 • Sonet szalony - interpretacja i analiza wiersza

  „Sonet szalony” pochodzi z tomu „Ptakom niebieskim (1903) i – jak sugeruje już sam tytuł utworu, a także całego zbioru – wyraża afirmację życia, zachwyt nad codziennością, w której można odnaleźć prawdziwe szczęście. Zbiór utrzymany jest w duchu filozofii franciszkańskiej... Więcej »

 • Leopold Staff , O miłości wroga – analiza i interpretacja

  Utwór Leopolda Staffa stanowi bezpośredni zwrot do bliżej nieokreślonego adresata, choć możemy domyślać się, że jest nim tytułowy „wróg” – ktoś, kto nie sprzyja podmiotowi lirycznemu i zadaje mu cierpienie. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58