Młodopolskie kawiarnie - ośrodki życia literacko-artystycznego - Zielony Balonik - strona 3

prasę, tu rodziły się nowe idee i rozgrywały najbardziej zacięte polemiki. Życie kawiarniane toczyło się nocą – kiedy zamykano jeden lokal, artyści przenosili się do kolejnego, często kończąc w „Rosenstocku”, całodobowym lokalu w okolicach dworca głównego (przy ul. Lubicz). Z kolei w „U Sauera” przełamano konwenans zakładający wyłącznie męskie towarzystwo, wydzielając salę, gdzie wstęp miały też kobiety; nie trzeba dodawać, że nie cieszyły się one dobrą sławą. Z czasem jednak zwyczaj ten upowszechnił się i artyści bywali w kawiarniach także z żonami.

Do bardziej eleganckich lokali zaliczał się założony przez Ferdynanda Turlińskiego „Paon” (Szpitalna 38, naprzeciwko Teatru Słowackiego). Serwowano tam dobre jedzenie i wykwintne trunki. Stałymi bywalcami byli członkowie redakcji „Życia” i zwolennicy Przybyszewskiego, a także krakowscy malarze. Na ścianie powieszono ogromne płótno, na którym goście pozostawiali swoje podpisy, wiersze, obrazki, często nieprzyzwoite, żartobliwe, karykaturalne. Jest to dowód, że bywali tam m.in.: S. Wyspiański, J. Mehoffer, L. Rydel, W. Tetmajer, W. Wojtkiewicz.

Literaci z grupy Młoda Polska, malarze i poeci chętnie zaglądali do Jamy Michalika przy

Polecamy również:

 • Artur Górski Młoda Polska - opracowanie

  „Młoda Polska” to cykl artykułów Artura Górskiego, publikowanych w krakowskim „Życiu” w 1898 roku. Cykl ów był jednym z najwcześniejszych wystąpień programowych nowej epoki, która od niego właśnie wzięła swoją nazwę. Więcej »

 • Programy literackie Młodej Polski

  W 1898 roku ukazał się na łamach „Słowa Polskiego” artykuł Tadeusza Konczyńskiego na temat Gabriela d'Annuzio. Praca miała charakter informacyjny i dość niespodziewanie stała się zarzewiem zapowiadającego się już od pewnego czasu konfliktu między starymi i młodymi. Odpowiedź Stanisława Szczepanowskiego... Więcej »

 • Czasopisma Młodej Polski

  Wraz z coraz większą popularnością i dostępnością prasy rosła jej rola w życiu kulturalnym. Przełom pozytywistyczny dokonał się właśnie na łamach gazet. Dziennikarze i publicyści stali się pełnoprawnymi członkami artystycznej elity. Na rynku pojawiają się pierwsze pisma w całości poświęcone sztuce. Więcej »

 • Krytyka literacka i teatralna Młodej Polski

  W krytyce literackiej prądy młodopolskie pojawiły się nieco później niż w sztuce i w dużej mierze przeszły bez echa, m.in. ze względu na dużą ilość tego rodzaju publikacji. Jak zwraca uwagę Maria Podraza-Kwiatkowska, poziom krytyki literackiej był w tej epoce wysoki. Tworzyli ją zarówno dziennikarze,... Więcej »

 • Bohema (cyganeria artystyczna) - definicja, przedstawiciele, charakterystyka

  Cyganeria (bohema) oznacza środowisko artystyczne i towarzyskie życie przedstawicieli świata sztuki. Słowo wywodzi się z języka francuskiego – „la boheme” to dosłownie mieszkaniec Czech, chodzi jednak o określenie Cyganów, czyli ludzi wolnych, nieposiadających stałego miejsca zamieszkania,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
super wyjaśnione!
Amelia • 2021-12-07 07:58:07
Fajne
Geniusz matematyczny • 2021-12-06 19:23:28
Ruda, dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawione :)
ADMIN • 2021-12-07 11:56:56
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37