Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Krzyk ostateczny - interpretacja i analiza

Ostatnio komentowane
grgr
gfgfffg gfg • 2019-11-20 16:36:17
Skomentuj tekst
Imię/nick • 2019-11-20 15:12:50
Bardzo dobry
Halina • 2019-11-20 07:38:50
pięknie
ao • 2019-11-19 18:45:43
xd
lol • 2019-11-19 16:34:49
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Krzyk ostateczny” - analiza

„Krzyk ostateczny” Władysława Broniewskiego wszedł w skład tomu poetyckiego o tym samym tytule, który wydany został w 1938 r., a więc na krótko przed niemiecką inwazją na Polskę. W całym zbiorze odzwierciedlenie znajdują aktualne problemy społeczne i polityczne, ujęte jednak w sposób jednostkowy i intymny, co właściwie jest poezji Broniewskiego w ogóle.

„Krzyk ostateczny” składa się z ośmiu czterowersowych strof. Nie jest to wiersz sylabiczny – liczba głosek w poszczególnych wersach jest różna. Pojawiają się w nim rymy okalające (abba) oraz przeplatane (abab). Najczęściej są one żeńskie, ale występują także męskie oraz niedokładne.

Wiersz Władysława Broniewskiego jest przykładem liryki bezpośredniej. Podmiot liryczny wypowiada się w pierwszej osobie liczby pojedynczej. W sytuacji lirycznej zapowiedź znajdują nadchodzące kataklizmy. Przeczucie to jest niezwykle silne, los wydaje się być już przesądzony.

Warstwa stylistyczna dzieła służy przede wszystkim oddaniu pełnych grozy przeświadczeń podmiotu lirycznego. Pojawiają się tutaj: epitety (np. „dzień straszny”), porównania („wołam jak dawni prorocy”, „w mękę wplątany jak Ixion”) oraz metafory („pościg

Polecamy również:

 • Maria Dąbrowska - biografia i twórczość

  Maria Dąbrowska (z domu Szumska) urodziła się w 1889 roku w Russowie pod Kaliszem, w rodzinie ziemiańskiej. Uczyła się na pensjach w Kaliszu i w Warszawie, następnie zaś studiowała nauki przyrodnicze, socjologię i filozofię w Lozannie. Potem kontynuowała naukę w Brukseli, gdzie zaangażowała się działalność... Więcej »

 • Stefan Żeromski - biografia i twórczość

  Stefan Żeromski (pseud. Maurycy Zych) urodził się w 1864 roku. Był to rok upadku powstania styczniowego. Ten zryw niepodległościowy będzie niezwykle istotny dla późniejszej twórczości pisarza. W wielu utworach pisarz wraca do wydarzeń rozgrywających się w latach 1863 i 1864, opisując przede wszystkim... Więcej »

 • Franz Kafka - biografia i twórczość

  Niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego, ur. 3 lipca 1883 w Pradze. Jego ojciec prowadził sklep galanteryjny, a dzieciństwo Franza upłynęło w towarzystwie trzech sióstr: Gabrieli znanej jako „Elli", Valerii - „Valli” i Ottili - „Ottla”, które wywarły wielki wpływ... Więcej »

 • Maria Kuncewiczowa - biografia i twórczość

  Maria Kuncewiczowa (z domu Szczepańska) urodziła się w 1895 roku w Rosji (w Samarze). W 1900 roku jej rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie przyszła pisarka uczęszczała na kursy nauczycielskie. W 1916 roku podjęła zaś studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1921 roku wyszła za Jerzego Kuncewicza,... Więcej »

 • Michaił Bułhakow - biografia i twórczość

  Na początku lat 20. Bułhakow zyskał rozgłos i sławę jako pisarz. Jednak jego pisarstwo, a zwłaszcza powieść „Biała gwardia”, zostało uznane za wrogie wobec dokonań rewolucji, skutkiem czego od 1925 roku żadne dzieło pisarza nie ukazało się drukiem. W 1924 roku związał się z Lubow Jewgieniewną... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =