Konsekwencje dokonanych wyborów życiowych. Omów zagadnienie na podstawie Balladyny Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst

Dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego jest mocno inspirowany „Makbetem” Williama Szekspira. Nietrudno dostrzec podobieństwa między tymi dziełami. Balladyna, tytułowa bohatera dramatu polskiego romantyka, jest wzorowana na postaci Lady Makbet, przebiegłej i bezdusznej zbrodniarki, która ponosi najwyższą karę za swoje czyny. Słowacki uczynił motyw winy i kary głównym tematem swojego dzieła. Jego bohaterkę popycha do zbrodni żądza władzy i ambicja. Angielski dramaturg William Szekspir był wzorem do naśladowania dla wielu późniejszych dramatopisarzy. Tworzył pogłębione psychologicznie postaci, wprowadził do dramatu nowy typ tragizmu, chętnie posługiwał się motywami fantastycznymi. Szekspirowskie inspiracje można dostrzec w wielu utworach polskiego romantyzmu.

Konsekwencje dokonanych wyborów życiowych w „Balladynie”

Balladyna mieszka w ubogiej chacie razem ze swoją matką-wdową i siostrą. Nie ma wielkich perspektyw życiowych, jest skazana na życie proste i ubogie. Wszystko się zmienia, gdy do leśnej chaty przybywa bogaty hrabia Kirkor, szukający wśród prostego ludu kandydatki na wierną żonę. Hrabia jest oczarowany urodą sióstr, ale ponieważ nie może poślubić ich obu, zgadza się na konkurs, który ma rozstrzygnąć spór. Dziewczęta mają zbierać w lesie maliny – ta, która zbierze więcej, zostanie żoną Kirkora. Zazdrosna i niepewna sukcesu Balladyna postanawia zabić siostrę. Na jej czole pojawia się krwawe znamię – piętno morderczyni. Balladyna zostaje królową, ale nie może zapomnieć o zbrodni. Jedno morderstwo pociąga za sobą kolejne, bohaterka wybiera życie pozbawione zasad. Decyduje się żyć tak, jakby Boga nie było. Nie okazuje więc empatii swojej biednej matce, którą wypędza z zamku na poniewierkę. Wdaje się w romans ze zdradzieckim żołnierzem swojego męża i spiskuje przeciw Kirkorowi. Knuje intrygę, w wyniku której hrabia ginie. Morduje też swojego kochanka, który był współsprawcą niektórych jej przestępstw. Balladyna nie jest w stanie uciekać przed sprawiedliwością w nieskończoność, ponieważ przybywa świadków jej zbrodni. Kiedy zostaje zapytana, jaka kara należy się za zabójstwo Aliny i innych osób, wydaje wyrok śmierci. W tym samym momencie z nieba spada piorun, który śmiertelnie razi Balladynę. Jej zbrodnie nareszcie wychodzą na jaw. Bohaterka dramatu Słowackiego jest przykładem bezwzględnej i pozbawionej wrażliwości osoby, która za wszelką cenę chce osiągnąć swoje cele. Konsekwencje jej wyborów życiowych są tragiczne w skutkach dla wielu ludzi. Sama zbrodniarka również musi zapłacić za niepohamowaną chęć władzy i brak skrupułów.

Konsekwencje dokonanych wyborów życiowych w „Antygonie” Sofoklesa

Bohaterka greckiej tragedii decyduje się na złamanie praw ludzkich, żeby uratować duszę swojego zmarłego brata, który został przez władcę uznany za zdrajcę. Antygona wie, że za to przewinienie czeka ją śmierć. Mimo to decyduje się postąpić zgodnie ze swoim sumieniem i nakazami bogów. Zostaje skazana na karę śmierci. Tragiczny los Antygony pociąga za sobą śmierć innych bohaterów. Cały ród Labdakidów ponosi konsekwencje ciążącej na nim klątwy.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23