Czasopisma Młodej Polski - strona 3

dzieła wybitnych przedstawicieli epoki: Baudelaire`a, Verlaine`a, Mallarmégo, Verhaerena, Berenta, Kasprowicza, Micińskiego, Przybyszewskiego, Żeromskiego, Reymonta, Dygasińskiego, Staffa i Nałkowskiej. W „Chimerze” Przesmycki „odkrywał” Norwida, poświęcając mu w całości jeden z numerów.

„Krytyka”

Pismo Wydawane w Krakowie w latach 1896-1897 i 1899-1914, nastawione polemicznie wobec prasy modernistycznej, promujące sztukę zaangażowaną w kwestie społeczne. Redaktorem „Krytyki” był Wilhelm Feldman. W 1910 roku z pisma wyodrębniło się oddzielne wydawnictwo „Życie. Miesięcznik ilustrowany, poświęcony literaturze i sztukom plastycznym”. Ponieważ „Krytyka” zawierała wiele treści politycznych, które ograniczały jej zasięg i dostępność, dział kulturalny wyodrębniono jako niezależne pismo.

„Museion”

Pismo wydawane w latach 1911-1913 pod redakcją Ludwika Hieronima Morstina. Stanowiło ostoję klasycyzmu, na jego łamach głoszono potrzebę powrotu do ideałów starożytności, renesansu i siedemnastowiecznej poezji francuskiej.

„Czas”

Był to dziennik informacyjno-polityczny wydawany najpierw w Krakowie (1848-1934) a później w Warszawie (1935-1939), założony przez tzw. Stańczyków, czyli konserwatystów,

Polecamy również:

 • Artur Górski Młoda Polska - opracowanie

  „Młoda Polska” to cykl artykułów Artura Górskiego, publikowanych w krakowskim „Życiu” w 1898 roku. Cykl ów był jednym z najwcześniejszych wystąpień programowych nowej epoki, która od niego właśnie wzięła swoją nazwę. Więcej »

 • Programy literackie Młodej Polski

  W 1898 roku ukazał się na łamach „Słowa Polskiego” artykuł Tadeusza Konczyńskiego na temat Gabriela d'Annuzio. Praca miała charakter informacyjny i dość niespodziewanie stała się zarzewiem zapowiadającego się już od pewnego czasu konfliktu między starymi i młodymi. Odpowiedź Stanisława Szczepanowskiego... Więcej »

 • Krytyka literacka i teatralna Młodej Polski

  W krytyce literackiej prądy młodopolskie pojawiły się nieco później niż w sztuce i w dużej mierze przeszły bez echa, m.in. ze względu na dużą ilość tego rodzaju publikacji. Jak zwraca uwagę Maria Podraza-Kwiatkowska, poziom krytyki literackiej był w tej epoce wysoki. Tworzyli ją zarówno dziennikarze,... Więcej »

 • Bohema (cyganeria artystyczna) - definicja, przedstawiciele, charakterystyka

  Cyganeria (bohema) oznacza środowisko artystyczne i towarzyskie życie przedstawicieli świata sztuki. Słowo wywodzi się z języka francuskiego – „la boheme” to dosłownie mieszkaniec Czech, chodzi jednak o określenie Cyganów, czyli ludzi wolnych, nieposiadających stałego miejsca zamieszkania,... Więcej »

 • Młodopolskie kawiarnie - ośrodki życia literacko-artystycznego - Zielony Balonik

  W okresie Młodej Polski narodziło się nowe zjawisko określane mianem życia literackiego albo –  szerzej – artystycznego. I choć w każdej epoce artyście wiedli życie towarzyskie, w tym okresie przybrało ono szczególne formy i nabrało wyjątkowego znaczenia. Życie artystyczne skupiało się... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
.
kadzionka • 2021-10-20 15:11:25
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46