Właściwa akcja utworu toczy się w latach 1811-1812 (podanych już w pełnym tytule poematu). Tadeusz przybywa do domu późnym latem 1811 roku. Kolejne wydarzenia (romanse bohatera, kłótnia na zamku, zajazd i bitwa) rozgrywają się w przeciągu pięciu dni. W ostatnim następuje śmierć księdza Robaka i przymusowy wyjazd uczestników zajazdu z Soplicowa. Uczta i zrękowiny trzech par mają miejsce rok później, w święto Matki Boskiej Kwietnej. Konflikt pomiędzy Jackiem i Stolnikiem to koniec XVIII w., a epilog poematu odnosi się do emigrantów, którzy opuścili ojczyznę po upadku powstania listopadowego (powstanie listopadowe – 1830 r., pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” – 1834 r.)
Główne miejsce akcji to dwór w Soplicowie i jego okolice – położony niedaleko dworku („o dwa tysiące kroków”) zamek Horeszków, karczma Jankiela, zaścianek Dobrzyńskich, kaplica.
Pan Tadeusz - czas i miejsce akcji
Polecamy również:
-
Pan Tadeusz - plan wydarzeń
1. Przyjazd Tadeusza do domu.2. Spotkanie gościa z młodą ogrodniczką.3. Powitanie Tadeusza przez Sędziego. Więcej »
-
Pan Tadeusz - geneza
Opowieść o dziejach Sopliców powstawała w latach 1832-34, podczas pobytu poety na emigracji w Paryżu. Mickiewicz podzielił los tysięcy polskich emigrantów, którzy przybyli do stolicy Francji, uciekając przed represjami spadającymi na uczestników powstania listopadowego (sam poeta nie... Więcej »
-
Pan Tadeusz - opracowanie (problematyka)
„Pan Tadeusz” to polska epopeja narodowa, dzieło wielowątkowe ukazujące polską szlachtę w przełomowym momencie historycznym (przemarsz wojsk Napoleona przez ziemie litewskie w 1812 roku). Jak wskazuje już sam tytuł utworu poemat jest przede wszystkim „historią szlachecką”, opowieścią o... Więcej »
- Pan Tadeusz - bohaterowie
-
Pan Tadeusz - najważniejsze motywy
Motywy literackie w "Panu Tadeuszu" to rozległy temat. Wszystko dlatego, że "Pan Tadeusz" to poemat o dużej objętości, wielowątkowy, o różnorodnej tematyce. Poniżej opisujemy motywy, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Poszerz z nami swoją wiedzę! Więcej »