Charakterystyka Telimeny

Telimena to daleka krewna Sopliców, która po niedawnym pobycie w Petersburgu, zjeżdża na lato na wieś. Nikt oprócz Sędziego nie zna jednak prawdziwego powodu przyjazdu światowej damy. Otóż jest ona opiekunką Zosi, którą Sędzia chce wyswatać z Tadeuszem.

Tajemnicza kokietka

Telimena od początku swojego pobytu w Soplicowie wzbudza zainteresowanie niemal wszystkich mężczyzn. Nic dziwnego, jest bowiem piękną, dystyngowaną damą, która ma nienaganne maniery i zna się na salonowej etykiecie. Wszystko w Telimenie jest perfekcyjnie dopracowane. Jej wygląd ma prowokować męską wyobraźnię. Kobieta zawsze nosi bowiem jaskrawe, mocno wydekoltowane stroje, owiewa ją woń najlepszych perfum, a w ręku trzyma wachlarz, którym wykonuje zwiewne ruchy.

Ponadto Telimena do perfekcji opanowała język flirtu. Wie kiedy i w jaki sposób spojrzeć na mężczyznę, by ten zaraz się zapłonił. Zna również tajniki miłosnej konwersacji z mężczyzną. Z tego powodu szybko zawraca w głowie nie tylko niedoświadczonemu Tadeuszowi, ale również Hrabiemu, Asesorowi i Rejentowi.

Wykształcona dama

Telimena wyraźnie odróżnia się od reszty soplicowskiego towarzystwa. Nie prowadzi bowiem ziemiańskiego trybu życia. Jest to światowa dama przyzwyczajona do wielkich salonów. Jej zachowanie i maniery zdradzają nie tylko towarzyskie obycie, ale również wykształcenie. Telimena dobrze zna się na sztuce i jest oczytana. Nic dziwnego, że odnajduje wspólny język z Hrabią, z którym wspólnie wspominają włoskie krajobrazy. Te niewątpliwe talenty Telimeny przydają się w jej opiece nad Zosią. Rolą kobiety jest bowiem nauczenie dziewczyny manier, ale także wprowadzenie jej do towarzystwa.

Troskliwa opiekunka

Jest również Telimena troskliwą opiekunką Zosi. Uczucia kobiety do wychowanicy są jak najbardziej szczere. Co prawda Telimena wdaje się w dość poważny flirt z Tadeuszem, który ma być mężem Zosi, ale jako dojrzała kobieta zdaje sobie sprawę, że małżeństwo z młodzieńcem nie wchodzi w grę. Telimena nie ma zamiaru traktować Zosi przedmiotowo i wydawać jej za Tadeusza tylko dlatego, że tak postanowił Sędzia wraz ze swoim bratem. Mimo że jest finansowo zależna od Soplicy, nie pozostawia mu wątpliwości, że jeśli dziewczyna nie wyrazi zgody na małżeństwo, nie zezwoli na ślub krewnej.

Rozsądna kobieta

Po wszystkich flirtach i romansach Telimena decyduje się wyjść za mąż z rozsądku. Oczywiście Rejent nie jest wybrankiem jej marzeń, ale kobieta dobrze zdaje sobie sprawę, że w jej wieku i z nieciekawą sytuacją majątkową nie może wiecznie czekać na wielką miłość. Porzuca więc marzenia o Tadeuszu i melancholijnym Hrabi.

Nie można zatem ocenić Telimeny jako pustej kokietki, której jedynym zajęciem jest uwodzenie kolejnych mężczyzn i polowanie na bogatego męża. Telimena jest raczej kobietą swoich czasów. Musi pogodzić się z tym, że bez mężczyzny nie uda jej się przetrwać w patriarchalnym świecie.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Tadeusza

    Tadeusz to tytułowy, choć nie główny bohater epopei narodowej Adama Mickiewicza. Jego przyjazd do Soplicowa rozpoczyna akcję całego utworu. Jest on synem Jacka Soplicy, wychowywanym pod nieobecność ojca przez jego brata, Sędziego. Tadeusz to przedstawiciel najmłodszego pokolenia Sopliców, dokładnie... Więcej »

  • Charakterystyka Jacka Soplicy

    Jacek Soplica to główny bohater „Pana Tadeusza”. Skomplikowane dzieje tego bohatera układają się w wyraźną biografię człowieka, z który ze szlacheckiego hulaki, zmienia się w bojownika o narodową sprawę. Metamorfoza ta odbywa się jednak kosztem zbrodni, która kładzie się cieniem na... Więcej »

  • Charakterystyka Zosi

    Zosia jest jedną z bohaterek „Pana Tadeusza”. Została ona wystylizowana na postać kobiety anielskiej, która przez całą akcję utworu pojawia się jedynie w migawkowych urywkach, a w całej okazałości zostaje wprowadzona dopiero pod koniec dzieła. Tadeusz widzi zatem Zosię jako nadprzyrodzone... Więcej »

  • Charakterystyka Hrabiego

    Hrabia to ostatni męski potomek rodu Horeszków, co łączy go z Tadeuszem, który z kolei jest ostatnim z rodu Sopliców. Bohater przybywa do Soplicowa z zagranicy z powodu procesu o zamek. Hrabia przechodzi w toku akcji „Pana Tadeusza” wyraźną przemianę, która jest zgodna z... Więcej »

  • Charakterystyka Gerwazego

    Gerwazy jest postacią, która posiada w tekście utworu wiele przydomków i określeń. Jego prawdziwe nazwisko to Rębajło, ale nazywa się go też na przykład Scyzorykiem, Szczerbcem lub Mopankiem. Najistotniejsze z określeń Gerwazego to jednak „ostatni Klucznik Horeszkowa”. Funkcja Klucznika... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 3 + 4 =
Iza
2021-12-01 09:41:44
ślicznie napisane
Michał
2021-11-09 07:17:53
Łatwe
Miecio
2021-05-09 18:23:15
Polecam. Fajna stronka
Ostatnio komentowane
supa
• 2024-12-05 14:20:12
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46