Pan Tadeusz - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Asesor

Znajomy Sędziego, urzędnik, który przybywa do Soplicowa (podobnie jak Podkomorzy) w celu rozsądzenia sporu pomiędzy Soplicą a Hrabią. W poemacie wątek tego bohatera wiąże się ze sporem o charty. Asesor jest właścicielem Sokoła. Wraz z Rejentem prowadzi nieustanne kłótnie o to, czyj pies jest bardziej sprawny. W finale utworu, dzięki podstępowi Wojskiego (wypuszczenie oswojonego zająca), psy łapią zdobycz jednocześnie i w ten sposób spór zostaje zażegnany. Asesor jest także jednym z trzech mężczyzn, którzy będą wspólnie świętować zrękowiny. Wybranką bohatera jest Tekla Hreczeszanka.

Klucznik Gerwazy

Barwna i ciekawa postać. Butny starzec, wierny sługa Stolnika, zamordowanego przed laty przez Jacka Soplicę. Po śmierci pana Klucznik przysięga Soplicom zemstę. Pomimo upływu czasu stary szlachcic spełnia rolę strażnika zamku Horeszków. To on opowiada Hrabiemu dzieje rodziny Stolnika i namawia do zemsty na wrogach. Podczas zjazdu szlachty w zaścianku umiejętnie podjudza towarzyszy do zajazdu na dwór Soplicy. Mściwy i pamiętliwy

Gerwazy uosabia dawne szlacheckie wady, zwłaszcza popędliwość i skłonność do bezmyślnej bijatyki (bitwa na zamku). Mimo tego nie można nazwać tej postaci

Polecamy również:

 • Charakterystyka Tadeusza

  Tadeusz to tytułowy, choć nie główny bohater epopei narodowej Adama Mickiewicza. Jego przyjazd do Soplicowa rozpoczyna akcję całego utworu. Jest on synem Jacka Soplicy, wychowywanym pod nieobecność ojca przez jego brata, Sędziego. Tadeusz to przedstawiciel najmłodszego pokolenia Sopliców, dokładnie... Więcej »

 • Charakterystyka Jacka Soplicy

  Jacek Soplica to główny bohater „Pana Tadeusza”. Skomplikowane dzieje tego bohatera układają się w wyraźną biografię człowieka, z który ze szlacheckiego hulaki, zmienia się w bojownika o narodową sprawę. Metamorfoza ta odbywa się jednak kosztem zbrodni, która kładzie się cieniem na... Więcej »

 • Charakterystyka Telimeny

  Telimena od początku swojego pobytu w Soplicowie wzbudza zainteresowanie niemal wszystkich mężczyzn. Nic dziwnego, jest bowiem piękną, dystyngowaną damą, która ma nienaganne maniery i zna się na salonowej etykiecie. Wszystko w Telimenie jest perfekcyjnie dopracowane. Jej wygląd ma prowokować męską wyobraźnię. Więcej »

 • Charakterystyka Zosi

  Zosia jest jedną z bohaterek „Pana Tadeusza”. Została ona wystylizowana na postać kobiety anielskiej, która przez całą akcję utworu pojawia się jedynie w migawkowych urywkach, a w całej okazałości zostaje wprowadzona dopiero pod koniec dzieła. Tadeusz widzi zatem Zosię jako nadprzyrodzone... Więcej »

 • Charakterystyka Hrabiego

  Hrabia to ostatni męski potomek rodu Horeszków, co łączy go z Tadeuszem, który z kolei jest ostatnim z rodu Sopliców. Bohater przybywa do Soplicowa z zagranicy z powodu procesu o zamek. Hrabia przechodzi w toku akcji „Pana Tadeusza” wyraźną przemianę, która jest zgodna z... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 2 + 5 =
darek
2019-12-20 10:21:54
Kapitan Rykow to kapitan oddziału rosyjskiego który scwytał szlachtę podczas zajazdu na Soplicowo. Bliski znajomy majora Płuta :)
julkaaaaaaa
2019-11-28 15:52:12
gites
loliczka
2019-03-11 17:03:47
kto to jest KAPITAN RYOW
Ostatnio komentowane
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
fajne
• 2022-05-16 16:04:04
Za długie
• 2022-05-16 15:04:11