Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Hrabiego

Ostatnio komentowane
On miał zdecydowanie racje, szanuje
Wiktor Roznoch • 2019-12-15 19:57:20
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Hrabia to ostatni męski potomek rodu Horeszków, co łączy go z Tadeuszem, który z kolei jest ostatnim z rodu Sopliców. Bohater przybywa do Soplicowa z zagranicy z powodu procesu o zamek. Hrabia przechodzi w toku akcji „Pana Tadeusza” wyraźną przemianę, która jest zgodna z biografią bohatera romantycznego.

Dusza romantyka

Hrabia to typowy romantyk. Sposób bycia bohatera, strój i zainteresowania odzwierciedlają jego melancholijną, ale też kosmopolityczną naturę. Hrabia ubiera się bowiem zgodnie z modą angielską, świetnie jeździ konno i uwielbia gotycką literaturę. Można tak sądzić na podstawie zainteresowań mężczyzny. Kiedy przybywa do Soplicowa, chce usłyszeć od Gerwazego historię starego zamku, która być może zainspiruje jego poetycką wyobraźnię. Hrabia potrafi docenić nie tylko sztukę, ale również naturę. Chętnie maluje pejzaże, jednak jego melancholijną osobowość fascynują raczej zachodnie krajobrazy. Bohater poszukuje zatem dziwnych i wyrafinowanych rozrywek, charakterystycznych dla romantycznych osobowości epoki.

Nieszczęśliwy kochanek

Mężczyzna szybko znajduje wspólny język z Telimeną. Wspólnie mogą bowiem rozmawiać o sztuce i literaturze. Mają również podobną wrażliwość. Ich

Polecamy również:

 • Charakterystyka Tadeusza

  Tadeusz to tytułowy, choć nie główny bohater epopei narodowej Adama Mickiewicza. Jego przyjazd do Soplicowa rozpoczyna akcję całego utworu. Jest on synem Jacka Soplicy, wychowywanym pod nieobecność ojca przez jego brata, Sędziego. Tadeusz to przedstawiciel najmłodszego pokolenia Sopliców, dokładnie... Więcej »

 • Charakterystyka Jacka Soplicy

  Jacek Soplica to główny bohater „Pana Tadeusza”. Skomplikowane dzieje tego bohatera układają się w wyraźną biografię człowieka, z który ze szlacheckiego hulaki, zmienia się w bojownika o narodową sprawę. Metamorfoza ta odbywa się jednak kosztem zbrodni, która kładzie się cieniem na... Więcej »

 • Charakterystyka Telimeny

  Telimena od początku swojego pobytu w Soplicowie wzbudza zainteresowanie niemal wszystkich mężczyzn. Nic dziwnego, jest bowiem piękną, dystyngowaną damą, która ma nienaganne maniery i zna się na salonowej etykiecie. Wszystko w Telimenie jest perfekcyjnie dopracowane. Jej wygląd ma prowokować męską wyobraźnię. Więcej »

 • Charakterystyka Zosi

  Zosia jest jedną z bohaterek „Pana Tadeusza”. Została ona wystylizowana na postać kobiety anielskiej, która przez całą akcję utworu pojawia się jedynie w migawkowych urywkach, a w całej okazałości zostaje wprowadzona dopiero pod koniec dzieła. Tadeusz widzi zatem Zosię jako nadprzyrodzone... Więcej »

 • Charakterystyka Gerwazego

  Gerwazy jest postacią, która posiada w tekście utworu wiele przydomków i określeń. Jego prawdziwe nazwisko to Rębajło, ale nazywa się go też na przykład Scyzorykiem, Szczerbcem lub Mopankiem. Najistotniejsze z określeń Gerwazego to jednak „ostatni Klucznik Horeszkowa”. Funkcja Klucznika... Więcej »

Komentarze (2)
5 + 3 =
Komentarze
Bartekk • 2016-09-20 15:54:11
Fajnie, że są cytaty P.S. pozdrawiam Anie ;-)
kornel • 2015-12-08 17:41:48
To typowy Europejczyk jakich teraz wiele