Charakterystyka Zosi

Kobieta anielska

Zosia jest jedną z bohaterek „Pana Tadeusza”. Została ona wystylizowana na postać kobiety anielskiej, która przez całą akcję utworu pojawia się jedynie w migawkowych urywkach, a w całej okazałości zostaje wprowadzona dopiero pod koniec dzieła. Tadeusz widzi zatem Zosię jako nadprzyrodzone zjawisko, piękną nimfę w białej szacie czy istotę na pograniczy jawy i snu. Ten niewątpliwie romantyczny, uduchowiony wizerunek bohaterki został jednak wzbogacony o elementy konkretne. Obraz Zosi jest bowiem niecodzienną kombinacją dziecięcej niewinności i kobiecego erotyzmu. Należy zwrócić uwagę, że kiedy Tadeusz pierwszy raz spotyka dziewczynę, jest ona w porannym negliżu:

(…) Białe jej ubranie
Wysmukłą postać tylko aż do piersi kryje,
Odsłaniając ramiona i łabędzią szyję.
W takim Litwinka tylko chodzić zwykła z rana,
W takim nigdy nie bywa od mężczyzn widziana.

Obrazem nasyconym niezwykłym erotyzmem jest również scena, w której bosa Zosia wśród dzieci karmi ziarnem domowe ptactwo. Ziarno i dzieci symbolizują tu kobiecą płodność.

Młoda Litwinka

Zosia została również ukazana jako typowa Litwinka. Dziewczyna posiada iście słowiańską (a jednocześnie anielską) urodę: smukłą kibić, jasne włosy i niebieskie oczy. Poza tym Zosi nie odpowiada wielkomiejska atmosfera Petersburga, woli raczej przebywać na łonie natury, z którą czuje się szczególnie związana. Fakt ten ujawnia prostolinijność młodej dziewczyny, ale także jej czystość i przywiązanie do polskości. Cechy te wydają się uderzająco zbieżne z zaletami Tadeusza, który z woli Sędziego ma poślubić dziewczynę.

Idealna kandydatka na żonę

Zosia jest wręcz idealną kandydatką na żonę szlachcica-ziemanina. Wcześnie osierocona przez matkę, córka Ewy z rodu Horeszków zostaje oddana pod opiekę doświadczonej ciotki Telimeny, która kształtuje w wychowanicy szczególnie pożądane cechy: uczciwość, ale także uległość. Interesująca jest również scena, w której Zosia strojąc się przed wejściem do towarzystwa, odmawia założenia modnego stroju, ponieważ chce mieć na sobie coś prostego i skromnego. Nawet bunt Zosi odbywa się zatem w imię skromności. Warto też zwrócić uwagę, że dziewczyna pomimo bardzo młodego wieku (14 lat) samodzielnie podejmuje decyzję o małżeństwie z Tadeuszem, a potem zgadza się na uwłaszczenie włościan.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Tadeusza

  Tadeusz to tytułowy, choć nie główny bohater epopei narodowej Adama Mickiewicza. Jego przyjazd do Soplicowa rozpoczyna akcję całego utworu. Jest on synem Jacka Soplicy, wychowywanym pod nieobecność ojca przez jego brata, Sędziego. Tadeusz to przedstawiciel najmłodszego pokolenia Sopliców, dokładnie... Więcej »

 • Charakterystyka Jacka Soplicy

  Jacek Soplica to główny bohater „Pana Tadeusza”. Skomplikowane dzieje tego bohatera układają się w wyraźną biografię człowieka, z który ze szlacheckiego hulaki, zmienia się w bojownika o narodową sprawę. Metamorfoza ta odbywa się jednak kosztem zbrodni, która kładzie się cieniem na... Więcej »

 • Charakterystyka Telimeny

  Telimena od początku swojego pobytu w Soplicowie wzbudza zainteresowanie niemal wszystkich mężczyzn. Nic dziwnego, jest bowiem piękną, dystyngowaną damą, która ma nienaganne maniery i zna się na salonowej etykiecie. Wszystko w Telimenie jest perfekcyjnie dopracowane. Jej wygląd ma prowokować męską wyobraźnię. Więcej »

 • Charakterystyka Hrabiego

  Hrabia to ostatni męski potomek rodu Horeszków, co łączy go z Tadeuszem, który z kolei jest ostatnim z rodu Sopliców. Bohater przybywa do Soplicowa z zagranicy z powodu procesu o zamek. Hrabia przechodzi w toku akcji „Pana Tadeusza” wyraźną przemianę, która jest zgodna z... Więcej »

 • Charakterystyka Gerwazego

  Gerwazy jest postacią, która posiada w tekście utworu wiele przydomków i określeń. Jego prawdziwe nazwisko to Rębajło, ale nazywa się go też na przykład Scyzorykiem, Szczerbcem lub Mopankiem. Najistotniejsze z określeń Gerwazego to jednak „ostatni Klucznik Horeszkowa”. Funkcja Klucznika... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
Katto
2021-12-01 09:44:14
nice
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
H
• 2023-06-02 09:43:13
fff
• 2023-06-01 19:03:56
git
• 2023-06-01 18:44:19
To się równa 8. Proste ????
• 2023-06-01 16:34:44
fajne
• 2023-05-30 14:32:19