Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Skutki panowania mongolskiego w Azji i Europie

Ostatnio komentowane
NUDNE
AMELKA • 2019-10-15 18:33:39
super dzięki
pokemon • 2019-10-15 16:19:28
nie fajne nie polecam
magda gesler • 2019-10-15 12:05:48
JD
JD • 2019-10-15 22:04:41
Prawa Starych – definicja Pojęcie praw człowieka było obecne w świadomości społec...
Twój Stary • 2019-10-15 09:29:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Stan pokoju istniejącego na zewnątrz oraz wewnątrz państwa, w starożytnym Rzymie określano pojęciem Pax Romana. Stan jaki zapanował przez pewien okres czasu po wielkich podbojach mongolskich, za wzorem antycznym można określić jako Pax Mongolica. W tym czasie rozkwitał handel oraz zróżnicowane religie. Na skutek w pełni tolerancyjnego podejścia Mongołów do spraw związanych z poszczególnymi wyznaniami, wielu misjonarzy mogło bezpiecznie podróżować.

Ta sama sytuacja odnosiła się do wielkich podróżników jak chociażby Marco Polo, który mógł w ówczesnym czasie za sprawą Mongołów podróżować we wszystkich kierunkach bez jakiejkolwiek obawy. Natomiast Ibn Batuta – sudański podróżnik, miał możliwość przebycia drogi z Konstantynopolu na półwysep Dekan, a z Chin na Cejlon i do Indonezji.

W roku 1289 do Kanbalyku przybył Franciszkanin, któremu podczas jego misji udało nawrócić się tysiące osób na chrześcijaństwo. Inny zakonnik – Sawma, zasłynął ze swoje podróży z Azji Środkowej do Paryża.

Ponad to, dzięki pokojowi zaprowadzonemu przez Mongołów, bezpieczeństwo na drogach było zapewnione. W efekcie okres Pax Mongolica stał się złotym czasem dla handlu, kupcy z poszczególnych krajów mogli spokojnie

Polecamy również:

 • Czyngis-Chan - biografia, podboje

  Temudżyn (1155 – 1227) był synem Jesugeja Baatura, dowódcy jednej z mongolskich ord oraz prawnukiem pierwszego chana mongolskiego Kabuł – chana. W wieku dziewięciu lat został zabity, prawdopodobnie przez jednego z członków wrogiego plemienia. Już jako trzynastolatek przejął... Więcej »

 • Powstanie i rozwój Imperium Mongolskiego

  W XII w. na terenach dzisiejszej Mongolii, Mandżurii oraz południowo – wschodniej Syberii, rozpoczęły się wśród plemion mongolskich zmiany w kwestiach społecznych. Ostatecznemu rozkładowi uległ ustrój rodowy, a na czele ówczesnego społeczeństwa wysunęły się rodziny. Jednostki te, z... Więcej »

 • Imperium Mongolskie po śmierci Czyngis-Chana - synowie, podział, rozdrobienie

  Po okresie sześciu lat podbojów, Czyngis – chan powrócił do Mongolii w roku 1225. Imperium jakie zbudował obejmowało wówczas Mongolię właściwą, część Azji Środkowej, południową Syberię, północne Chiny oraz sporą część Bliskiego Wschodu. Państwo zbudowane przez wielkiego chana, było... Więcej »

 • Rozpad Imperium Mongolskiego - przyczyny, opis, skutki

  Mongke – chan był wnukiem Czyngis – chana, czwartym wielkich chanem mongolskim. Miał trzech braci – Kubilaja, Hulagu oraz Ariga Bokego. Mongke rządził od roku 1251, aż do swoje śmierci w roku 1259. Od tego momentu rozpoczęły się walki o władzę miedzy jego braćmi, które dały początek... Więcej »

 • Mongołowia a Tatarzy - nazewnictwo, historia

  Po wyborze Temudżyn na wielkiego chana, przystąpił on do zjednoczenia narodów koczowniczych zamieszkujących stepy mongolskie. Pierwszym plemieniem, które udało mu się pozyskać do swoich celów, był lud Kereitów. Wykorzystał ich wówczas do swojej wyprawy przeciwko Tatarom.... Więcej »

Komentarze (1)
5 + 4 =
Komentarze
4+2 • 2017-02-07 11:43:04
Imperium mongolskie łącznie zabiło około 1/4 ówczesnej ludzkości