Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Czyngis-Chan - biografia, podboje

Ostatnio komentowane
KPK to podstawa prawna jednak nieograniczona do danego kraju dr Arletta Bolesta adwokat ...
Arletta Bolesta • 2019-04-21 08:49:52
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czyngis-chan – Pochodzenie

Temudżyn (1155 – 1227) był synem Jesugeja Baatura, dowódcy jednej z mongolskich ord oraz prawnukiem pierwszego chana mongolskiego Kabuł – chana. Jego ojciec został zabity kiedy Temudżyn miał dziewięć lat, prawdopodobnie przez jednego z członków wrogiego plemienia. Już jako trzynastolatek przejął przywództwo w ordzie.

W trakcie jednego z najazdów nieprzyjacielskiego plemienia został wzięty do niewoli. Po ucieczce, Temudżyn zawarł przymierze z Torgułem – przywódcą innego plemienia. Rozpoczął się wówczas okres krwawych starć pomiędzy poszczególnymi plemionami mongolskimi. Za sprawą swoich sukcesów Temudżynowi udaje się w roku 1206 zjednoczyć wszystkie pozostałe plemiona. W tym samym roku obwołano go Czyngis – chanem.

W przysiędze ułożonej po ogłoszeniu Tomudżyna chanem, zaraz po najważniejszym punkcie – prowadzenia wojen, było zdobywanie kolejnych kobiet dla wodza. Z tego też względu, w toku rozwoju Imperium Mongolskiego, Czyngis – chan poślubił wiele kobiet oraz prawdopodobnie posiadał przy tym dużą liczbę dzieci. Jednak tylko synowie z małżeństwa z Borte, jego pierwszą żoną, zostali uznani za jego spadkobierców. Do dziedziców władzy po wielkich chanie należeli

Polecamy również:

 • Powstanie i rozwój Imperium Mongolskiego

  W XII w. na terenach dzisiejszej Mongolii, Mandżurii oraz południowo – wschodniej Syberii, rozpoczęły się wśród plemion mongolskich zmiany w kwestiach społecznych. Ostatecznemu rozkładowi uległ ustrój rodowy, a na czele ówczesnego społeczeństwa wysunęły się rodziny. Jednostki te, z... Więcej »

 • Imperium Mongolskie po śmierci Czyngis-Chana - synowie, podział, rozdrobienie

  Po okresie sześciu lat podbojów, Czyngis – chan powrócił do Mongolii w roku 1225. Imperium jakie zbudował obejmowało wówczas Mongolię właściwą, część Azji Środkowej, południową Syberię, północne Chiny oraz sporą część Bliskiego Wschodu. Państwo zbudowane przez wielkiego chana, było... Więcej »

 • Rozpad Imperium Mongolskiego - przyczyny, opis, skutki

  Mongke – chan był wnukiem Czyngis – chana, czwartym wielkich chanem mongolskim. Miał trzech braci – Kubilaja, Hulagu oraz Ariga Bokego. Mongke rządził od roku 1251, aż do swoje śmierci w roku 1259. Od tego momentu rozpoczęły się walki o władzę miedzy jego braćmi, które dały początek... Więcej »

 • Skutki panowania mongolskiego w Azji i Europie

  Stan pokoju istniejącego na zewnątrz oraz wewnątrz państwa, w starożytnym Rzymie określano pojęciem Pax Romana. Stan jaki zapanował przez pewien okres czasu po wielkich podbojach mongolskich, za wzorem antycznym można określić jako Pax Mongolica. W tym czasie rozkwitał handel oraz zróżnicowane religie. Na... Więcej »

 • Mongołowia a Tatarzy - nazewnictwo, historia

  Po wyborze Temudżyn na wielkiego chana, przystąpił on do zjednoczenia narodów koczowniczych zamieszkujących stepy mongolskie. Pierwszym plemieniem, które udało mu się pozyskać do swoich celów, był lud Kereitów. Wykorzystał ich wówczas do swojej wyprawy przeciwko Tatarom.... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =