Czyngis-Chan - biografia, podboje

Czyngis-chan – Pochodzenie

Temudżyn (1155 – 1227) był synem Jesugeja Baatura, dowódcy jednej z mongolskich ord oraz prawnukiem pierwszego chana mongolskiego Kabuł – chana. Jego ojciec został zabity kiedy Temudżyn miał dziewięć lat, prawdopodobnie przez jednego z członków wrogiego plemienia. Już jako trzynastolatek przejął przywództwo w ordzie.

W trakcie jednego z najazdów nieprzyjacielskiego plemienia został wzięty do niewoli. Po ucieczce, Temudżyn zawarł przymierze z Torgułem – przywódcą innego plemienia. Rozpoczął się wówczas okres krwawych starć pomiędzy poszczególnymi plemionami mongolskimi. Za sprawą swoich sukcesów Temudżynowi udaje się w roku 1206 zjednoczyć wszystkie pozostałe plemiona. W tym samym roku obwołano go Czyngis – chanem.

W przysiędze ułożonej po ogłoszeniu Tomudżyna chanem, zaraz po najważniejszym punkcie – prowadzenia wojen, było zdobywanie kolejnych kobiet dla wodza. Z tego też względu, w toku rozwoju Imperium Mongolskiego, Czyngis – chan poślubił wiele kobiet oraz prawdopodobnie posiadał przy tym dużą liczbę dzieci. Jednak tylko synowie z małżeństwa z Borte, jego pierwszą żoną, zostali uznani za jego spadkobierców. Do dziedziców władzy po wielkich chanie należeli Dżoczi, Czagataj, Ugedej oraz Tołuj.

Czyngis-chan – Imperium Mongolskie

Czyngis – chan swoje podboje rozpoczął od Chin, które podbił w latach 1211 – 1216. Między rokiem 1219 a 1224 zajmuje imperium szacha Chorozemu. Po zajęciu tych obszarów, Mongołowie zrównali Chorozem z Ziemią. Następnie – jeszcze w roku 1223, wielki chan rozbija wojska ruskie pod Kałką. W chwili, gdy jego armia atakowała Ruś, Czyngis – chan wyprawił się na Afganistan i kolejno do północnych Indii.

Po swoich zwycięstwach Czyngis – chan władał imperium, w którego skład wchodziły północe Chiny, znaczna część Azji Środkowej, południowa Syberia oraz część Zakaukazia. Oprócz tego w skład państwa wchodziła Mongolia właściwa, a stolicą było miasto – Karakorum.

W roku 1225 – po okresie podbojów i stworzenia imperium, wielki chan wrócił do Mongolii, gdzie zmarł dwa lata później. Jeszcze przed śmiercią podzielił swoje państwo na cztery części – Złotą Ordę, Ilchanat, Ułus Czagataja oraz Wielki Chanat. Jego następcy kontynuowali rozpoczęte przez niego podboje.

Swoje zwycięstwa Czyngis – chan oprał przede wszystkim na bezwzględnie posłusznej i oddanej wobec chana armii. Oparta była na dziesiątkowym systemie wojskowym, żelaznej dyscyplinie oraz znakomitym współdziałaniu podczas walk.

W kwestiach zarządzania podbitymi terenami, Czyngis – chan posiadał również wiele talentów organizacyjnych. Twórca imperium Mongolskiego był przede wszystkim tolerancyjny wobec innych wyznań – religii. Poza tym na podbitych obszarach pozostawiał dotychczasową administracje pod kontrolą namiestników mongolskich. Ponadto sprawne organizowanie państwem oparł na rozkazach pisemnych – sieć dróg i szlaków pocztowych ułatwiająca zarządzanie imperium.

Polecamy również:

  • Powstanie i rozwój Imperium Mongolskiego

    W XII w. na terenach dzisiejszej Mongolii, Mandżurii oraz południowo – wschodniej Syberii, rozpoczęły się wśród plemion mongolskich zmiany w kwestiach społecznych. Ostatecznemu rozkładowi uległ ustrój rodowy, a na czele ówczesnego społeczeństwa wysunęły się rodziny. Jednostki te, z... Więcej »

  • Imperium Mongolskie po śmierci Czyngis-Chana - synowie, podział, rozdrobienie

    Po okresie sześciu lat podbojów, Czyngis – chan powrócił do Mongolii w roku 1225. Imperium jakie zbudował obejmowało wówczas Mongolię właściwą, część Azji Środkowej, południową Syberię, północne Chiny oraz sporą część Bliskiego Wschodu. Państwo zbudowane przez wielkiego chana, było... Więcej »

  • Rozpad Imperium Mongolskiego - przyczyny, opis, skutki

    Mongke – chan był wnukiem Czyngis – chana, czwartym wielkich chanem mongolskim. Miał trzech braci – Kubilaja, Hulagu oraz Ariga Bokego. Mongke rządził od roku 1251, aż do swoje śmierci w roku 1259. Od tego momentu rozpoczęły się walki o władzę miedzy jego braćmi, które dały początek... Więcej »

  • Skutki panowania mongolskiego w Azji i Europie

    Stan pokoju istniejącego na zewnątrz oraz wewnątrz państwa, w starożytnym Rzymie określano pojęciem Pax Romana. Stan jaki zapanował przez pewien okres czasu po wielkich podbojach mongolskich, za wzorem antycznym można określić jako Pax Mongolica. W tym czasie rozkwitał handel oraz zróżnicowane religie. Na... Więcej »

  • Mongołowia a Tatarzy - nazewnictwo, historia

    Po wyborze Temudżyn na wielkiego chana, przystąpił on do zjednoczenia narodów koczowniczych zamieszkujących stepy mongolskie. Pierwszym plemieniem, które udało mu się pozyskać do swoich celów, był lud Kereitów. Wykorzystał ich wówczas do swojej wyprawy przeciwko Tatarom.... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02