Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hurrem - ukraińska żona Sulejmana Wspaniałego

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

     Kim była najpotężniejsza kobieta Imperium Osmańskiego? Polką? Ukrainką? Rusinką? A może Włoszką lub Francuzką? Dziś na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, lecz można udzielić odpowiedzi najbardziej prawdopodobnej.

Pochodzenie

    Roksolana, bo o niej mowa, najpewniej była córką ukraińskiego popa z Rohatynia na ówczesnej Rusi Czerwonej. W XVI wieku były to tereny leżące na samych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, dzisiaj jest to terytorium państwowe Ukrainy. Urodziła się prawdopodobnie około roku 1505, jako Aleksandra lub Anastazja Lisowska. Na jej pochodzenie ma właśnie wskazywać przydomek Roksolana, co znaczy dosłownie „Rusinka”. Jako nastolatka trafiła do tureckiej niewoli i kupiona na targu niewolnic w Konstantynopolu, przez wielkiego wezyra Ibrahima Paszę, trafiła do haremu sułtana Sulejmana Wspaniałego.

    W haremie niezwłocznie dostrzeżono jest słowiańska urodę. Zresztą w czasach Imperium Osmańskiego wiele kobiet pochodzących z terenów słowiańskich było branych w jasyr i trafiało do haremu. Roksolana miała szczęście w nieszczęściu, że trafiła na dwór najpotężniejszego władcy Wschodu, którego w sobie rozkochała. W haremie otrzymała nowe imię –

Polecamy również:

 • Ekspansja turecka na Bałkanach - przyczyny, przebieg, skutki

  Turkom osmańskim udało się podbić całą Anatolię. Rozpoczęli tym samym okres wielkiego podboju Półwyspu Bałkańskiego, który z przerwami miał trwać ponad dwa wielki. Siły tureckie stopniowo zdobywały zwierzchność nad osłabionymi i skłóconymi przy tym państwami chrześcijańskimi. Więcej »

 • Oblężenie Wiednia (1529) - historia

  Za czasów Sulima I (1512 – 1520) ekspansja Osmanów osiągnęła swoje apogeum. Władca ten pokonał Persów, a następnie Mameluków, zdobył Syrię, Liban, Palestynę oraz Egipt. W czasach panowania Sulejmana Wspaniałego (1520 – 1566) imperium islamskie osiągnęło punkt szczytowy swojej... Więcej »

 • Bitwa pod Mohaczem - przyczyny, skutki, znaczenie dla Polski. Podział Węgier (1541)

  Od roku 1520 nowym sułtanem tureckim był Sulejman II – nazywany też Soliman Wspaniały. Władca ten został kontynuatorem polityki wielkich podbojów swoich poprzedników. Już rok po wstąpieniu na tron zaatakował południowe twierdze węgierskie. Więcej »

 • Liga Święta - historia, państwa, cele

  W efekcie sukcesów militarnych w XV i XVI w. nad krajami chrześcijańskimi, Turcja graniczyła w Europie z posiadłościami Wenecji, Austrii, Rzeczpospolitej, a następnie również Rosji. Od końca XVI w. imperium Turków osmańskich przeżywało kryzys, który swym zasięgiem objął wszystkie... Więcej »

 • Bitwa pod Lepanto - znaczenie, skutki

  W epoce nowożytnej dwukrotnie powoływana była tzw. Liga Święta. Stanowiła ona sojusz chrześcijańskich państw europejskich przeciwko Imperium Osmańskiemu. Liga funkcjonowała pod przewodnictwem papieża. Po raz pierwszy została powołana w roku 1571 przez biskupa Rzymu – Piusa V. Dwie główne siły stanowiły... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =