Reformy państwowe Murada IV

 

     Książę Murad urodził się w 1612 roku. Był synem sułtana Ahmeda I i sułtanki Kosem. Mimo, że nie miał zbyt dużych szans na przejęcie władzy w Imperium Osmańskim (był dopiero trzeci w kolejce do tronu), stał się jednym z najwybitniejszych władców osmańskich, choć bezwzględnym i krwawym.

     Murad objął władzę w 1623 roku jako Murad IV. Miał wówczas zaledwie 11 lat, dlatego w jego imieniu, władzę sprawowała matka, która stała się regentem. Okres jej rządów to okres chaosu i destabilizacji państwa, czasy kiedy wszechobecna korupcja mocno nadwyrężyła skarb państwa. Prowincje imperium odmawiały płacenia podatków, a wojsko ponosiło dotkliwe porażki zarówno w wojnach z Europejczykami, jak i Persami.

     Po dziesięciu latach Murad IV objął samodzielne rządy, a jedną z pierwszych jego decyzji była egzekucja swojego szwagra, Wielkiego Wezyra. Inne przekazy mówią, że to wściekli janczarzy szturmem zdobywszy pałac, zabili wezyra.

Murad IV

     Murad IV wprowadził w państwie surowe rządy. Wymordował w zasadzie wszystkich swoich przeciwników: złych doradców, przywódców buntów z ostatnich lat, polityczną opozycję oraz wysoko postawionych wojskowych a ich majątki skonfiskował. Zreorganizował także armię, na nowo wprowadzając dyscyplinę wśród janczarów i spahisów.

     Zakazał ponadto spożywania alkoholu, choć sam był alkoholikiem i zmarł na marskość wątroby w 1640 roku. Zakazał tez palenia tytoniu, picia kawy i szwendania się po nocy. Opowieści mówią, że wymykał się nocą z pałacu z ukrytą pod szatą szablą i jeśli zauważył, że ktoś nie wykonuje jego postanowień, ścinał mu głowę. Tak miało być z ulicznym grajkiem, który wykonywał perską piosenkę. Zamknął wszystkie działające w kraju kawiarnie uznając, że są one miejscem szerzenia się plotek i powstawania spisków.

     Wydał rozkaz natychmiastowego karania śmiercią każdego kto zostałby przyłapany na braniu łapówek. Rozprawa z faktycznymi i rzekomymi łapówkarzami doprowadziły do zgromadzenia wielkich pieniędzy, które przeznaczył na wojsko. Zyskał sympatie janczarów, na czele których wyruszył na wyprawę wojenną do Azji Mniejszej, zbuntowanej prowincji, która odmówiła płacenia podatków. Pokonał buntowników w Libanie i Persów na Kaukazie oraz zdobył Bagdad przejmując kontrolę nad Irakiem. Ustanowiona przez niego granica z Persją przetrwała aż do czasów I wojny światowej.

      Oprócz sukcesów militarnych, odnosił także zwycięstwa na polu kultury i sztuki. Był mecenasem wielu artystów oraz kartografem. Sprowadził z Indii architektów, odrestaurował meczet w Mekce, i wspierał rozwój technologiczny i nowe wynalazki. Sfinansował także najdłuższy w owym czasie lot, którego na własnoręcznie skonstruowanej lotni odbył Hezarfen Ahmed Celebi nad Cieśniną Bosfor.

      Murad IV odznaczał się dużą tężyzną fizyczną i był szanowany wśród swoich żołnierzy. Był tez ostatnim sułtanem, który osobiście dowodził wojskiem w polu.

 

 

Polecamy również:

 • Ekspansja turecka na Bałkanach - przyczyny, przebieg, skutki

  Turkom osmańskim udało się podbić całą Anatolię. Rozpoczęli tym samym okres wielkiego podboju Półwyspu Bałkańskiego, który z przerwami miał trwać ponad dwa wielki. Siły tureckie stopniowo zdobywały zwierzchność nad osłabionymi i skłóconymi przy tym państwami chrześcijańskimi. Więcej »

 • Oblężenie Wiednia (1529) - historia

  Za czasów Sulima I (1512 – 1520) ekspansja Osmanów osiągnęła swoje apogeum. Władca ten pokonał Persów, a następnie Mameluków, zdobył Syrię, Liban, Palestynę oraz Egipt. W czasach panowania Sulejmana Wspaniałego (1520 – 1566) imperium islamskie osiągnęło punkt szczytowy swojej... Więcej »

 • Bitwa pod Mohaczem - przyczyny, skutki, znaczenie dla Polski. Podział Węgier (1541)

  Od roku 1520 nowym sułtanem tureckim był Sulejman II – nazywany też Soliman Wspaniały. Władca ten został kontynuatorem polityki wielkich podbojów swoich poprzedników. Już rok po wstąpieniu na tron zaatakował południowe twierdze węgierskie. Więcej »

 • Liga Święta - historia, państwa, cele

  W efekcie sukcesów militarnych w XV i XVI w. nad krajami chrześcijańskimi, Turcja graniczyła w Europie z posiadłościami Wenecji, Austrii, Rzeczpospolitej, a następnie również Rosji. Od końca XVI w. imperium Turków osmańskich przeżywało kryzys, który swym zasięgiem objął wszystkie... Więcej »

 • Bitwa pod Lepanto - znaczenie, skutki

  W epoce nowożytnej dwukrotnie powoływana była tzw. Liga Święta. Stanowiła ona sojusz chrześcijańskich państw europejskich przeciwko Imperium Osmańskiemu. Liga funkcjonowała pod przewodnictwem papieża. Po raz pierwszy została powołana w roku 1571 przez biskupa Rzymu – Piusa V. Dwie główne siły stanowiły... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23