Sułtan, wezyr, szach, kalif, ajatollah - definicje

Sułtan, wezyr, ajatollah, kalif, szach - kim byli i skąd te określenia sie wywodzą? Wysztkie terminy sa związane ze strefą Bliskiego Wschodu i kręgiem kulturowym islamu.  

Sułtan

Termin pochodzący z języka tureckiego i oznaczający „władcę” lub „tego, który ma władzę”. Jest to tytuł władcy używany w krajach islamskiego kręgu kulturowego. Państwo, które jest rządzone przez sułtana to sułtanat. Początkowo tytuł sułtana przysługiwał tylko głównodowodzącym wojskiem całego kalifatu.

Wezyr

Termin pochodzący z języka arabskiego, oznaczający „pomocnika”. Od czasów dynastii Abbasydów był to najważniejszy urząd na dworze kalifa. Jego znaczenie jeszcze mocniej wzrosło, kiedy Abbasydzi przyjęli ceremoniał orientalny i odgrodzili się fizycznie od poddanych. Od tego momentu wezyr był faktycznym łącznikiem między kalifem a poddanymi. Wezyr stał także na czele kancelarii państwa i przez jego ręce przechodziły wszystkie najważniejsze dokumenty państwowe.

Kalif

Termin pochodzący z języka arabskiego oznaczający „następcę”. Początkowo był tytułem następców Mahometa, potem stał się tytułem nadawanym przywódcą muzułmańskim. Pierwszym kalifem po śmierci Mahometa w 632 roku miał być Abu Bakr. Po wyborze Abu Bakra na kalifa doszło do rozłamu wśród muzułmanów na sunnitów i szyitów. Ostatnim osmańskim kalifem był Abdulmecid II, który został obalony w 1924 roku.

Szach

Jest terminem pochodzenia perskiego i oznacza „króla”. Był stosowany zarówno w Persji (Iranie), jak i w innych krajach środkowej i południowej Azji. Monarchowie aspirujący do władzy uniwersalnej albo zwierzchnictwa nad innymi władcami używali tytułu Szachinszach, czyli „król królów”.

Ajatollah

Termin pochodzący z języka arabskiego oznaczający „znak Boga”. Jest honorowym muzułmańskim tytułem naukowym, który nadawany jest uczonym wysokiej rangi, czyli znawcom teologii, prawa religijnego etc. Osoby posiadające ten tytuł są zazwyczaj wykładowcami seminariów teologicznych. Jest także przyznawany kobietom. Są one zwane „paniami mudźtahideh”. Najsławniejszym ajatollahem kobietą była pochodząca z Iranu Hadżije Sejjede Nosrat Bejgom Amin

Polecamy również:

 • Ekspansja turecka na Bałkanach - przyczyny, przebieg, skutki

  Turkom osmańskim udało się podbić całą Anatolię. Rozpoczęli tym samym okres wielkiego podboju Półwyspu Bałkańskiego, który z przerwami miał trwać ponad dwa wielki. Siły tureckie stopniowo zdobywały zwierzchność nad osłabionymi i skłóconymi przy tym państwami chrześcijańskimi. Więcej »

 • Oblężenie Wiednia (1529) - historia

  Za czasów Sulima I (1512 – 1520) ekspansja Osmanów osiągnęła swoje apogeum. Władca ten pokonał Persów, a następnie Mameluków, zdobył Syrię, Liban, Palestynę oraz Egipt. W czasach panowania Sulejmana Wspaniałego (1520 – 1566) imperium islamskie osiągnęło punkt szczytowy swojej... Więcej »

 • Bitwa pod Mohaczem - przyczyny, skutki, znaczenie dla Polski. Podział Węgier (1541)

  Od roku 1520 nowym sułtanem tureckim był Sulejman II – nazywany też Soliman Wspaniały. Władca ten został kontynuatorem polityki wielkich podbojów swoich poprzedników. Już rok po wstąpieniu na tron zaatakował południowe twierdze węgierskie. Więcej »

 • Liga Święta - historia, państwa, cele

  W efekcie sukcesów militarnych w XV i XVI w. nad krajami chrześcijańskimi, Turcja graniczyła w Europie z posiadłościami Wenecji, Austrii, Rzeczpospolitej, a następnie również Rosji. Od końca XVI w. imperium Turków osmańskich przeżywało kryzys, który swym zasięgiem objął wszystkie... Więcej »

 • Bitwa pod Lepanto - znaczenie, skutki

  W epoce nowożytnej dwukrotnie powoływana była tzw. Liga Święta. Stanowiła ona sojusz chrześcijańskich państw europejskich przeciwko Imperium Osmańskiemu. Liga funkcjonowała pod przewodnictwem papieża. Po raz pierwszy została powołana w roku 1571 przez biskupa Rzymu – Piusa V. Dwie główne siły stanowiły... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53