Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sułtan, wezyr, szach, kalif, ajatollah - definicje

Ostatnio komentowane
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
I dzeciaki w liceach pozniej wypisuja takie bzdury. IUS NATURALE!!! Nie zadne LEX! To sa p...
Lujiki • 2019-09-19 22:08:57
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Pal wroty
dawid • 2019-09-19 09:22:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sułtan, wezyr, ajatollah, kalif, szach - kim byli i skąd te określenia sie wywodzą? Wysztkie terminy sa związane ze strefą Bliskiego Wschodu i kręgiem kulturowym islamu.  

Sułtan

Termin pochodzący z języka tureckiego i oznaczający „władcę” lub „tego, który ma władzę”. Jest to tytuł władcy używany w krajach islamskiego kręgu kulturowego. Państwo, które jest rządzone przez sułtana to sułtanat. Początkowo tytuł sułtana przysługiwał tylko głównodowodzącym wojskiem całego kalifatu.

Wezyr

Termin pochodzący z języka arabskiego, oznaczający „pomocnika”. Od czasów dynastii Abbasydów był to najważniejszy urząd na dworze kalifa. Jego znaczenie jeszcze mocniej wzrosło, kiedy Abbasydzi przyjęli ceremoniał orientalny i odgrodzili się fizycznie od poddanych. Od tego momentu wezyr był faktycznym łącznikiem między kalifem a poddanymi. Wezyr stał także na czele kancelarii państwa i przez jego ręce przechodziły wszystkie najważniejsze dokumenty państwowe.

Kalif

Termin pochodzący z języka arabskiego oznaczający „następcę”. Początkowo był tytułem następców Mahometa, potem stał się tytułem nadawanym przywódcą muzułmańskim. Pierwszym kalifem po śmierci Mahometa w 632 roku miał być Abu Bakr. Po wyborze

Polecamy również:

 • Ekspansja turecka na Bałkanach - przyczyny, przebieg, skutki

  Turkom osmańskim udało się podbić całą Anatolię. Rozpoczęli tym samym okres wielkiego podboju Półwyspu Bałkańskiego, który z przerwami miał trwać ponad dwa wielki. Siły tureckie stopniowo zdobywały zwierzchność nad osłabionymi i skłóconymi przy tym państwami chrześcijańskimi. Więcej »

 • Oblężenie Wiednia (1529) - historia

  Za czasów Sulima I (1512 – 1520) ekspansja Osmanów osiągnęła swoje apogeum. Władca ten pokonał Persów, a następnie Mameluków, zdobył Syrię, Liban, Palestynę oraz Egipt. W czasach panowania Sulejmana Wspaniałego (1520 – 1566) imperium islamskie osiągnęło punkt szczytowy swojej... Więcej »

 • Bitwa pod Mohaczem - przyczyny, skutki, znaczenie dla Polski. Podział Węgier (1541)

  Od roku 1520 nowym sułtanem tureckim był Sulejman II – nazywany też Soliman Wspaniały. Władca ten został kontynuatorem polityki wielkich podbojów swoich poprzedników. Już rok po wstąpieniu na tron zaatakował południowe twierdze węgierskie. Więcej »

 • Liga Święta - historia, państwa, cele

  W efekcie sukcesów militarnych w XV i XVI w. nad krajami chrześcijańskimi, Turcja graniczyła w Europie z posiadłościami Wenecji, Austrii, Rzeczpospolitej, a następnie również Rosji. Od końca XVI w. imperium Turków osmańskich przeżywało kryzys, który swym zasięgiem objął wszystkie... Więcej »

 • Bitwa pod Lepanto - znaczenie, skutki

  W epoce nowożytnej dwukrotnie powoływana była tzw. Liga Święta. Stanowiła ona sojusz chrześcijańskich państw europejskich przeciwko Imperium Osmańskiemu. Liga funkcjonowała pod przewodnictwem papieża. Po raz pierwszy została powołana w roku 1571 przez biskupa Rzymu – Piusa V. Dwie główne siły stanowiły... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =