Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania - strona 2

odkrycie wraz z Piotrem Curie i Marią Skłodowską-Curie zjawiska promieniotwórczości. Za to dokonanie w 1903 r. został odznaczony Nagrodą Nobla. Naukowiec odkrył radioaktywne właściwości uranu. Zjawisko to dostrzegł Becquerel przy okazji badań nad fluorescencją, czyli samoistnym emitowaniem światła przez dane ciało po ekspozycji go na działanie np. promieni słonecznych. Samo zaś zainteresowanie tym procesem fizyk zaczerpnął od Wilhelma Conrada Rontgena, bowiem uczony ten w 1895 r. odkrył promieniowanie X.

Głównym narzędziem doświadczalnym Becquerela była płyta fotograficzna, jaką owinął ciemnym papierem i umieścił blisko kryształu siarczanu uranowo-potasowego. Co ciekawe, fizyk nie zrobił tego świadomie, ale zupełnie przypadkowo ułożył w szufladzie kliszę obok uranu. Czekał bowiem na słoneczną pogodę, która umożliwi mu badanie fluorescencji. Tymczasem okazało się, że uran wykazuje cechy radioaktywne i doprowadza do zaczernienia kliszy.

Badania Becquerela były następnie kontynuowane przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża. Od nazwiska naukowca pochodzi nazwa jednostki promieniotwórczości – bekerel. Jeden Bq to jeden rozpad promieniotwórczy na sekundę.

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

 • Max Born – biografia i dokonania

  Max Born urodził się w 1882 roku we Wrocławiu, w rodzinie o niemiecko-żydowskich korzeniach. Jego ojciec był profesorem anatomii porównawczej i embriologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
XD
lol • 2021-02-28 10:48:34
lubie placki
smn44 • 2021-02-27 16:10:55
Fajne.
Moper • 2021-02-27 14:21:53
dfghjk
zhjbh • 2021-02-27 13:45:38