Pesymizm (pogląd filozoficzny i postawa) - definicja, cechy, przedstawiciele

Pesymizm to postawa ukierunkowana na dostrzeganie negatywnych zjawisk. Koncentrowanie się na ciemnej stronie życia, krytyczna ocena rzeczywistości i brak złudzeń co do przyszłości.
    
Jako pogląd filozoficzny pojawia się już w V wieku p.n.e. w szkole cyrenejskiej. Stoi w opozycji do hedonizmu, czyli uznawaniu rozkoszy za cel życia. W czasach nowożytnych silny wpływ pesymizmu zaznaczył się w światopoglądzie końca XIX wieku. Dominowały wówczas nastroje dekadenckie, z obawą spoglądano w przyszłość, oczekując zagłady cywilizacji.
    
Zwolennikiem pesymizmu, który inspirował twórców epoki, był Schopenhauer. W jego przekonaniu życie ludzkie jest nieustanną męką, od której nie ma wyzwolenia (poza sztuką i nirwaną). Człowiek jest kierowany przez bezrozumną wolę, której nic nie jest w stanie w pełni zaspokoić, ponieważ zawsze pojawiają się kolejne pragnienia. To skazuje ludzką egzystencję na wieczne niezadowolenie.
    
W sztuce pesymizm silnie łączy się z dekadentyzmem.

Przedstawiciele:

W Europie:  Leconte de Lisle, Paul Verlaine, Joris-Karl Huysmans

W Polsce: Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tadeusz Miciński, Stanisław Korab Brzozowski, Stanisław Przybyszewski.

Polecamy również:

  • Przełom antypozytywistyczny

    Zjawisko określane mianem przełomu antypozytywistycznego w rzeczywistości było rozciągniętym w czasie procesem. Pierwsze przejawy kryzysu światopoglądu pozytywistycznego można dostrzec już na początku lat 80. XIX wieku. Zainicjowali go przedstawiciele nauk ścisłych, kwestionujący dotychczasową metodologię badań. Więcej »

  • Artur Schopenhauer - biografia

    Artur Schopenhauer urodził się w Gdańsku w 1788 roku. Jego ojciec Heinrich Floris zajmował się handlem, matka Joanna z domu Trosiener była literatką. Z Gdańska wyemigrowali w 1793 roku, kiedy miasto zostało zajęte przez Prusy. Udali się wówczas do Hamburga. Wolą ojca było, by syn przejął jego interesy,... Więcej »

  • Fryderyk Nietzsche - biografia

    Fryderyk Nietzsche przyszedł na świat w 1844 roku w Röcken. Na jego późniejszy światopogląd duży wpływ miała religia protestancka, w jakiej został wychowywany. Kiedy miał zaledwie 5 lat, stracił ojca i był wychowywany przez kobiety – matkę, babkę, ciotki i siostrę. W następnym roku rodzina... Więcej »

  • Henri Bergson - biografia

    Henri Bergson urodził się w 1859 roku w Paryżu w żydowskiej rodzinie. Jego ojciec, Michał Bergson, był znanym pianistą i kompozytorem, a siostra – Moina Mathers – zasłynęła jako artystka i okultystka. Rodzina Bergsonów początkowo mieszkała w Londynie, Henri od dzieciństwa uczył się więc języka... Więcej »

  • Dekadentyzm - definicja, cechy, przedstawiciele

    Dekadentyzm, określany też mianem „choroby wieku” to postawa światopoglądowa wyrażająca przekonanie o następującym schyłku kultury i cywilizacji europejskiej. Nurt zapoczątkowany w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35