Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pesymizm (pogląd filozoficzny i postawa) - definicja, cechy, przedstawiciele

Ostatnio komentowane
JDJDJDJDJDJDJDJDJDJDJD
xd • 2019-11-13 10:10:30
xd co tu się dzieje zapraszam, do mnie na kanał Jakubix Jakubix z mordką w okularach
Jakubix • 2019-11-13 09:07:34
dzięki
Sasha • 2019-11-12 21:20:42
2+2*2-8+12-195883+20984023495+26x-16x+1902349x=?x
jprdl • 2019-11-12 17:21:46
Dzięki haha
roxiii • 2019-11-12 16:35:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pesymizm to postawa ukierunkowana na dostrzeganie negatywnych zjawisk. Koncentrowanie się na ciemnej stronie życia, krytyczna ocena rzeczywistości i brak złudzeń co do przyszłości.
    
Jako pogląd filozoficzny pojawia się już w V wieku p.n.e. w szkole cyrenejskiej. Stoi w opozycji do hedonizmu, czyli uznawaniu rozkoszy za cel życia. W czasach nowożytnych silny wpływ pesymizmu zaznaczył się w światopoglądzie końca XIX wieku. Dominowały wówczas nastroje dekadenckie, z obawą spoglądano w przyszłość, oczekując zagłady cywilizacji.
    
Zwolennikiem pesymizmu, który inspirował twórców epoki, był Schopenhauer. W jego przekonaniu życie ludzkie jest nieustanną męką, od której nie ma wyzwolenia (poza sztuką i nirwaną). Człowiek jest kierowany przez bezrozumną wolę, której nic nie jest w stanie w pełni zaspokoić, ponieważ zawsze pojawiają się kolejne pragnienia. To skazuje ludzką egzystencję na wieczne niezadowolenie.
    
W sztuce pesymizm silnie łączy się z dekadentyzmem.

Przedstawiciele:

W Europie:  Leconte de Lisle, Paul Verlaine, Joris-Karl Huysmans

W Polsce: Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tadeusz Miciński, Stanisław Korab Brzozowski, Stanisław Przybyszewski.

Polecamy również:

 • Przełom antypozytywistyczny

  Zjawisko określane mianem przełomu antypozytywistycznego w rzeczywistości było rozciągniętym w czasie procesem. Pierwsze przejawy kryzysu światopoglądu pozytywistycznego można dostrzec już na początku lat 80. XIX wieku. Zainicjowali go przedstawiciele nauk ścisłych, kwestionujący dotychczasową metodologię badań. Więcej »

 • Artur Schopenhauer - biografia

  Artur Schopenhauer urodził się w Gdańsku w 1788 roku. Jego ojciec Heinrich Floris zajmował się handlem, matka Joanna z domu Trosiener była literatką. Z Gdańska wyemigrowali w 1793 roku, kiedy miasto zostało zajęte przez Prusy. Udali się wówczas do Hamburga. Wolą ojca było, by syn przejął jego interesy,... Więcej »

 • Fryderyk Nietzsche - biografia

  Fryderyk Nietzsche przyszedł na świat w 1844 roku w Röcken. Na jego późniejszy światopogląd duży wpływ miała religia protestancka, w jakiej został wychowywany. Kiedy miał zaledwie 5 lat, stracił ojca i był wychowywany przez kobiety – matkę, babkę, ciotki i siostrę. W następnym roku rodzina... Więcej »

 • Henri Bergson - biografia

  Henri Bergson urodził się w 1859 roku w Paryżu w żydowskiej rodzinie. Jego ojciec, Michał Bergson, był znanym pianistą i kompozytorem, a siostra – Moina Mathers – zasłynęła jako artystka i okultystka. Rodzina Bergsonów początkowo mieszkała w Londynie, Henri od dzieciństwa uczył się więc języka... Więcej »

 • Dekadentyzm - definicja, cechy, przedstawiciele

  Dekadentyzm, określany też mianem „choroby wieku” to postawa światopoglądowa wyrażająca przekonanie o następującym schyłku kultury i cywilizacji europejskiej. Nurt zapoczątkowany w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =