Literatura II wojny światowej na świecie - charakterystyka - strona 2

zyskała także powieść Ernesta Hemingway'a „Komu bije dzwon” („For whom the bell tolls”). Dzieło opublikowane zostało w roku 1940, a jego treść opowiadała o oddziale partyzanckim, który walczył w hiszpańskiej wojnie domowej (1936-1939). Sam autor doświadczył okrucieństw wojny, gdyż brał udział w opisywanym wydarzeniu, będąc korespondentem prasowym. Szczególne miejsce w utworze Hemingway'a zajmuje motyw ideologii (tak bardzo aktualny w czasie II wojny światowej). Autor dobitnie pokazuje, iż potrafi ona zatruć ludzkie umysły i skłonić do popełniania najokrutniejszych zbrodni.

W 1942 r. wydany został „Siódmy krzyż” niemieckiej pisarki Anny Saghers. Autorka pochodziła z żydowskiej rodziny, a na świat przyszła we Frankfurcie. Udało jej się wyemigrować za Ocean, a w Stanach Zjednoczonych opublikowała swoją powieść, która przedstawiała niemiecką rzeczywistość z czasów przedwojennych oraz opowiadała historię siedmiu bohaterów uwięzionych w obozie koncentracyjnym znajdującym się w Westhofen.

Jedną z najważniejszych książek opublikowanych w czasie II wojny światowej był „Folwark zwierzęcy” George'a Orwella. Dzieło to, chociaż napisane zostało w 1943 r., ukazało się dopiero dwa lata później. Ze względu na jego antykomunistyczną i antytotalitarną wymowę cenzura nie dopuszczała „Folwarku” do publikacji. Zwracano uwagę na antyrosyjską wymowę dzieła, a ze względu na ważną rolę ZSRR w czasie II wojny światowej Wielka Brytania nie mogła pozwolić sobie na żadne niewłaściwe posunięcia.

Najważniejsze prądy literackie i artystyczne a II wojna światowa

Okres II wojny światowej wiąże się w historii literatury ze schyłkową fazą modernizmu (jako nurtu w literaturze światowej). W dyskursie naukowym funkcjonują różne daty końca tego okresu, np. 1941 r. (śmierć Joyce'a i Virginii Woolf) oraz 1945 (koniec wojny).

Wciąż żywotny pozostawał surrealizm – większość przedstawicieli wyjechała do Stanów Zjednoczonych, często w swoich dziełach dawali oni wyraz poglądom lewicowym i antyfaszystowskim. Z kolei nowością był powstały na początku lat t30. w ówczesnej Rosji socrealizm. Rozwijał się on głównie na Wschodzie, a po zakończeniu II wojny światowej został narzucony państwom podbitym przez Rosję. Najważniejszymi założeniami tego prądu było realistyczne przedstawianie świata (bez ujawniania osobowości autora) oraz propagowanie idei socjalizmu.   

Polecamy również:

 • Władysław Szpilman - biografia

  Władysław Szpilman jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych i słynnych symboli zarówno Holokaustu, jak i II wojny światowej, głównie ze względu na popularny film „Pianista”, nakręcony na podstawie jego wspomnień. Często zapomina się przy tym o jego karierze muzycznej i o tym, że... Więcej »

 • Mieczysław Jastrun - biografia, eseje

  Mieczysław Jastrun to poeta, eseista orz tłumacz poezji francuskiej, rosyjskiej i niemęckiej. Urodził się w Korolówce koło Włodawy (obecnie województwo lubelskie) w 1903 roku, w rodzinie żydowskiej.  Po narodzinach nadano mu imię Mojsze Agatsztein. Był synem lekarza i to właśnie praca ojca... Więcej »

 • Karolina Lanckorońska - biografia, książki

  Polska historyk i historyk sztuki urodzona 11 sierpnia 1898 roku w Dolnej Austrii. Uznana działaczka polonii we Włoszech. Więcej »

 • Józef Czapski – biografia, książki

  Tak naprawdę Józef Maria Franciszek Czapski herbu Leliwa, urodził się 3 kwietnia 1896 roku w Pradze. Więcej »

 • Florian Czarnyszewicz – biografia, książki

  Pisarz urodził się 2 lipca 1900 roku w Przesiece. Jest uznawany za prozaika emigracyjnego, skupiającego się głównie na opisie szlachty pochodzącej znad Berezyny oraz rzeczywistości Kresów Wschodnich na początku XX wieku. Młodość Czarnyszewicz spędził w zaścianku w guberni mińskiej. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06
Dziękujemy. Przydało się nam na historię podczas sprawdzianu. ;)
• 2024-03-21 18:20:09