Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Średniowiecze - ocena epoki - strona 2

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

nich czas stracony, okres zerwania ciągłości dziejów, czasy barbarzyństwa. Niechętne nastawianie do średniowiecza mieli również ludzie oświecenia. Epoka ta była dla nich czasem, w którym ludzkie decyzje oraz działania zamiast opierać się na rozumie (jak to czyniono w Oświeceniu), opierały się na wierze, często fanatycznej.

Jednak naukowe poznanie tej epoki zmienia pogląd na wartość kultury oraz zarzucanie ówczesnym ludziom barbarzyństwa. Dorobek antyku nie został wówczas całkowicie zaprzepaszczony, jak uznawano to wcześniej. W średniowieczu kopiowano oraz czytano dzieła filozoficzne. Prawo rzymskie zostało wykorzystane przez ówczesnych prawników do stworzenia podstaw władzy królewskiej.

W rezultacie pośrednictwa uczonych muzułmańskich, średniowieczna Europa znała prace starożytnych medyków – Hipokratesa oraz Galena. Dodatkowo sama łacina, pomimo że uległa barbaryzacji, została uproszona i poddana wpływom języków germańskich, pełniła funkcje łącznika pomiędzy dwoma epokami. Chrześcijaństwo, przenikające całość kultury średniowiecznej, również powstało w starożytności.

We wcześniejszych okresach plemiona barbarzyńskie utożsamiano tylko i wyłącznie z niszczącą siłą. Współcześnie dorobek

Polecamy również:

 • Aldona Anna Giedyminówna – biografia

  Źródła nie podają zbyt wielu informacji na temat młodości Aldony Anny Giedyminówny. Wiadomo, że Aldona była córką wielkiego księcia Litwy, Giedymina. Nawet jej data narodzin wzbudza wiele wątpliwości, przyjmuje się, że przyszła na świat między 1309 a 1313 rokiem. Prawdopodobnie jej matką była... Więcej »

 • Zamek Ogrodzieniec - historia

  Zamek w Ogrodzieńcu zbudowano w XIV wieku, jego właścicielem był wtedy rycerski ród Włodków Sulimczyków zwanych też Ogrodzienieckimi. Nazwa świadczy o tym, iż było to miejsce ogrodzone czyli otoczone murem obronnym. Wcześniej na jego miejscu znajdował się gród warowny, który... Więcej »

 • Plemiona barbarzyńskie i Królestwa Barbarzyńskie na zachodzie Europy (V-VII w.)

  W okresie wczesnego średniowiecza rozpadła się dotychczasowa jedność starożytnego świata, za sprawą najazdów plemion germańskim. Cesarstwo wschodnie odparło najazdy barbarzyńców i przetrwało jako Cesarstwo Bizantyjskie. Gorzej wyglądała sytuacja na obszarach należących do cesarstwa... Więcej »

 • Bizancjum w średniowieczu (V-IX w.) - historia, położenie, rola

  W roku 395 Cesarz Teodozjusz Wielki dokonał podziału Cesarstwa Rzymskiego między dwóch swoich synów – Zachodnią część otrzymał Honoriusz, a Wschodnia przypadła Arkadiuszowi. Datę te uznaje się za początek Cesarstwa Bizantyjskiego, lub też rok 330 – przeniesienie stolicy do Konstantynopola. Więcej »

 • Państwo Franków - historia, najważniejsze informacje

  Pierwsze plemiona franków, które już w roku 355 osiedliły się w Galii, były silnie podzielone, często walczące między sobą. Wszyscy Frankowie pozostawali poganami i w odróżnieniu od innych plemion germańskich utrzymywały stałe kontakty z współbratyńcami na prawym brzegu Renu. Początkowo... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =