Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Plemiona barbarzyńskie i Królestwa Barbarzyńskie na zachodzie Europy (V-VII w.) - strona 2

(T. Manteuffel, Historia Powszechna. Średniowiecze).

Najgorzej sytuacja dla Cesarstwa przedstawiała się na półwyspie Iberyjskim, gdzie plemiona Wandalów praktycznie uniezależniły się od władzy rzymskiej. Z biegiem czasu – zachęceni początkowymi sukcesami, sięgnęli po nietkniętą dotąd Afrykę. Przeprawiwszy się przez dziś nazywaną Cieśninę Gibraltarską, rozpoczęli podbój kontynentu Afrykańskiego. Rzym w obawie przed ich bezpośrednimi najazdami na Italię uznał w roku 435 dokonany przez Wandalów zabór.

Plemiona i Królestwa Barbarzyńskie – Brytania

Obszary dzisiejszej Szkocji znajdowały się w posiadaniu plemion celtyckich – Piktów oraz Goidelów. Od ziem znajdujących się w posiadaniu Cesarstwa oddzielał ich tzw. wał Hadriana. Pierwsi na teren południowo – wschodniej Brytanii dotarli Goidelowie, którzy przesuwając się w głąb wyspy dotarli do Kaledonii. Przez plemiona celtyckie była również zamieszkana Irlandia (zanana wówczas pod nazwą – Eriu, po łacinie używano nazwy Hibernia). Plemiona celtyckie zamieszkujące Kaledonie oraz Hibernie znajdowały się w okresie patriarchalnego ustroju rodowego.

Mieszkańcy pochodzący ze Szkocji, w odróżnieniu od tych pochodzących z Irlandii, którzy do

Zobacz również

  • Wędrówki ludów w średniowieczu (IV-IX w.) - Wielka wędrówka ludów

    Od drugiej połowy IV w. rozpoczęły się najazdy ludów barbarzyńskich. Byli to azjatyccy koczownicy – Hunowie IV – V w., Awarowie VI – VII, Bułgarzy VII w., bądź też plemiona słowiańskie oraz germańskie. Wśród tych ostatnich najważniejsze grupy najeźdźców tworzyli wówczas – Wizygoci,...

    Więcej
  • Afryka - państwo Wandalów. Upadek i przywrócenie władzy Bizancjum

    W roku 429, pod wodzą swojego króla Genzeryka, Wandalowie przeprawili się przez Cieśninę Gibraltarską na kontynent Afrykański. Istniały dwa podstawowe powody inwazji germańskiego plemienia. Po pierwsze chcieli wykorzystać dogodną dla siebie sytuację wewnętrzną w Afryce – walki polityczne miedzy ówczesnym namiestniki...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
ToTwójKoszmar
2017-03-12 18:55:54
Bardzo słabe!
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28