Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Król Artur – biografia, legenda, miecz, filmy

Ostatnio komentowane
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Postać króla Artura jest nadal przedmiotem sporów wielu historyków. Czy żył naprawdę, czy jest postacią jedynie żyjącą w legendach? Artur pojawia się po raz pierwszy w Historia Brittonum kronikarza Nenniusa z IX w. Miał być celtyckim władcą Brytów z przełomu V i VI wieku.

Życiorys - legenda

Według legendy Artur miał być synem Igerny i jej drugiego męża Uthera Pendragona. Urodził się w 482 roku. Jego przyjściu na świat pomógł czarodziej Merlin, który w ramach zapłaty zażądał oddania mu chłopca na wychowanie. Żoną Artura była Ginewra, która darzyła uczuciem jednego z jego rycerzy, Lancelota. Został koronowany w wieku 15 lat. Został królem po wyjęciu wbitego w kamień i kowadło Miecza z Kamienia. Podczas pewnej bitwy ów miecz uległ złamaniu, więc Artur otrzymał od Pani Jeziora Nimue miecz Excalibur.

Bractwo Okrągłego Stołu

Za radą Merlina młody król założył Bractwo Okrągłego Stołu. Tworzący je rycerze mieli walczyć ze złem. Artur zbudował najpotężniejszy z legendarnych zamków, nazywany Camelot.

Król Artur miał być bardzo sprawiedliwym władcą, który wprowadził prawo w Brytanii. Jego rycerze mieli poszukiwać świętego Graala. Romans żony króla z jego rycerzem miał zakończyć działalność

Polecamy również:

 • Światopogląd i filozofia średniowiecza - charakterystyka

  Średniowiecze to epoka, którą datuje się na okres od 476 r. n.e. do ok. 1492 r. Światopogląd i filozofia tego okresu zostały zdominowane przez religię chrześcijańską oraz – ściśle z nią związany – teocentryzm. Znajdowało to swoje odzwierciedlenie nie tylko w sztuce i średniowiecznym systemie... Więcej »

 • Uniwersalizm średniowieczny - cechy i przykłady

  Uniwersalizm średniowieczny przejawia się przede wszystkim w powszechności i jednolitości panujących wówczas zasad, trendów kulturowych oraz stosunków społecznych. Niemalże cała europejska cywilizacja średniowieczna była uporządkowana w ten sam sposób, na który to porządek... Więcej »

 • Osiągnięcia nauki, kultury i sztuki średniowiecznej

  Kultura średniowiecza zawdzięczała swoją jedność chrześcijaństwu. Wiara oraz nauki Kościoła wyjaśniały ludziom sens życia, którym miało być dążenie do zbawienia. Chrześcijaństwo dostarczało również wyjaśnienia oraz uzasadnienia miejsca grup ludzkich w społeczeństwie, pochodzenia władzy oraz sposobu... Więcej »

 • Średniowiecze - ocena epoki

  Ze względu na przemiany historyczne, epokę Średniowiecza dzieli się na trzy okresy – wczesnego średniowiecza od około V do X w., następnie rozkwit średniowiecza od przełomu X i XI w. do końca XIII w. oraz późne średniowiecze przypadający na schyłek XIV i XV wieku. W przypadku obszaru Europy Środkowo... Więcej »

 • Kultura i sztuka średniowiecza - charakterystyka

  Średniowiecze to epoka w dziejach ludzkości trwająca od 476 r. n.e. do 1492 r. (rok odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, jedna z możliwych dat początku renesansu). W tym okresie, chociaż nazywanym ciemnymi wiekami, pojawiło się wiele interesujących nurtów w sztuce oraz nastąpił intensywny rozwój... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =