Postać króla Artura jest nadal przedmiotem sporów wielu historyków. Czy żył naprawdę, czy jest postacią jedynie żyjącą w legendach? Artur pojawia się po raz pierwszy w Historia Brittonum kronikarza Nenniusa z IX w. Miał być celtyckim władcą Brytów z przełomu V i VI wieku.
Życiorys - legenda
Według legendy Artur miał być synem Igerny i jej drugiego męża Uthera Pendragona. Urodził się w 482 roku. Jego przyjściu na świat pomógł czarodziej Merlin, który w ramach zapłaty zażądał oddania mu chłopca na wychowanie. Żoną Artura była Ginewra, która darzyła uczuciem jednego z jego rycerzy, Lancelota. Został koronowany w wieku 15 lat. Został królem po wyjęciu wbitego w kamień i kowadło Miecza z Kamienia. Podczas pewnej bitwy ów miecz uległ złamaniu, więc Artur otrzymał od Pani Jeziora Nimue miecz Excalibur.
Bractwo Okrągłego Stołu
Za radą Merlina młody król założył Bractwo Okrągłego Stołu. Tworzący je rycerze mieli walczyć ze złem. Artur zbudował najpotężniejszy z legendarnych zamków, nazywany Camelot.
Król Artur miał być bardzo sprawiedliwym władcą, który wprowadził prawo w Brytanii. Jego rycerze mieli poszukiwać świętego Graala. Romans żony króla z jego rycerzem miał zakończyć działalność Okrągłego Stołu.
Artur wygrał wiele bitew. Często nie był obecny na swoim dworze. Podczas jednej z jego kampanii okazało się, że korzystając z nieobecności wojowniczego Artura, władzę przejął jego kuzyn Modred. Zajął nie tylko tron, podstępem zdobył także Ginewrę, którą okłamał mówiąc, że jej mąż zginął w walce. Zaniepokojony tym wszystkim Artur natychmiast wrócił do Brytanii. Ukarał śmiercią zdradzieckiego kuzyna i pokonał jego sprzymierzeńców Sasów. Niestety, sam przy okazji został ranny. Śmiertelnie zraniony popłynął na zaczarowaną wyspę Avalon. Umarł w 562 w St. Armel des Boschaux, gdzie został pochowany w kamiennym sarkofagu. Zaraz po śmierci Artura Merlin udał się na wyspę Bardsey (Ynys Afallach) w towarzystwie dziewięciu bardów, zabierając ze sobą trzynaście skarbów Brytanii. Tam ma czekać na powrót króla Artura.
Król Artur w popkulturze
Legendy o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu tworzą cykl tzw. legend arturiańskich. Odnaleźć w nich można ślady wielu wydarzeń historycznych i wielu kultur. Do postaci i motywów legend arturiańskich chętnie sięga kultura popularna, na skutek czego cały czas powstają ich nowe wersje i interpretacje. Wiele filmów opisuje historię króla Brytów, są to m.in.: Monty Python i Święty Graal (1975), Excalibur (1981), Rycerz króla Artura (1995), Merlin (1998). W ostatnich latach w Polsce emitowany jest serial Przygody Merlina, opowiadający o jego przyjaźni z Arturem.