Wzory Lewisa to rodzaj wzorów strukturalnych, w których pojedyncze elektrony walencyjne zapisywane są jako kropki, natomiast pary elektronowe, które tworzą wiązania chemiczne – jako kreski. Przykładowe wzory Lewisa pokazane są na rysunku poniżej. Wzory Lewisa podobne są do wzorów kropkowych, w których wszystkie elektrony oznaczone są za pomocą kropek lub wzorów kreskowych, w których zarówno wiążące, jak i niewiążące pary elektronowe zapisuje się jako kreski. Zapis tylko wiązań kowalencyjnych jako kresek we wzorze Lewisa czyni rysunek bardziej przejrzystym i daje więcej informacji o strukturze cząsteczki: pozwala wyraźnie odróżnić elektrony biorące udział w wiązaniach chemicznych od wolnych elektronów walencyjnych (zarówno sparowanych, jak i niesparowanych). Taki zapis może być użyteczny przy analizie mechanizmów reakcji chemicznych, kiedy konieczne jest śledzenie ruchu elektronów i tworzenia nowych wiązań.
Rysowanie wzoru Lewisa dla danej cząsteczki rozpoczynamy od narysowania symboli atomów w odpowiedniej kolejności, z odpowiednią liczbą elektronów walencyjnych (kropek) wokół każdego atomu. Jeżeli dany atom jest kationem – odejmujemy odpowiednią liczbę elektronów, natomiast jeżeli jest anionem – dodajemy. Następnie rysujemy wiązania tak, aby połączyć ze sobą odpowiednie atomy i spełnić regułę oktetu – po utworzeniu wiązań, każdy z atomów powinien mieć łącznie 8 elektronów walencyjnych (własnych i uwspólnionych z innymi atomami przez wiązania chemiczne).
Dzięki wzorom Lewisa, możemy zobrazować rozmieszczenie wolnych par elektronowych lub niesparowanych elektronów w cząsteczce.