Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Likwidacja i powstanie w getcie warszawskim - strona 4

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

była z góry przesądzona. Niemcy działali w sposób bezlitosny, nikogo nie oszczędzając. Ludzi wywożono masowo do Treblinki, gdzie byli brutalnie mordowani. Z kolei sami bojownicy nie byli w stanie długo stawiać oporu (braki w uzbrojeniu). Już 8 maja oddziały Stroopa otoczyły bunkier ŻOB-u (znajdował się w nim Anielewicz wraz z rodziną). Śmierć poniosło ok. 130 ludzi (w tym sam dowódca, który popełnił samobójstwo). Niektórym buntownikom udało się uciec (był wśród nich Marek Edelman). Poprzez kanały dostali się oni do lasu pod Łomiankami – w ten sposób uratowało się  ok. 40 walczących.

Dnia 16 maja 1943 r. Jürgen Stroop nakazał wysadzenie synagogi znajdującej się na ulicy Tłomackie. Wtedy też w swoim dzienniku napisał, iż żydowska dzielnica Warszawy przestała istnieć.

Warto dodać, że straty poniesione przez Niemców określane są w sposób niezwykle różnorodny: od 16 zabitych i 85 rannych (raport Stroopa), poprzez 86 zabitych i 420 rannych (polska prasa podziemna) do ok. 1000 zabitych żołnierzy (lecz dane te są najprawdopodobniej znacznie zawyżone).

Polecamy również:

 • Atak Niemiec na Polskę i kampania wrześniowa - przebieg i skutki

  Terytorialne zakusy III Rzeszy na wschodzie wiązały się ze chęcią utworzenia w tym regionie przestrzeni życiowej dla narodu niemieckiego. W niemieckiej silnie rasistowskiej ideologii Słowianie zajmowali miejsce rasy służalczej, pracującej dla dobra Aryjczyków. Więcej »

 • Zbrodnia katyńska

  Dnia 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, co – chociaż do końca maskowane chęcią pomocy mniejszościom białoruskiej i ukraińskiej – stanowiło realizację założeń paktu Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z tym porozumieniem, III Rzesza i ZSRR zagwarantowały sobie podział ziem najechanego... Więcej »

 • Powstanie warszawskie - przyczyny, przebieg, skutki

  Kiedy ZSRR dołączył do koalicji antyniemieckiej, jasne stało się, iż wyzwolenie Polski przyjdzie właśnie ze Wschodu. Jednak postępowanie Stalina i jego stosunek do dawnego sąsiada pozwalał przypuszczać, że państwo oswobodzone przez Rosję nie będzie w pełni autonomiczne ani nie pozostanie w przedwojennych granicach.... Więcej »

 • Polskie Państwo Podziemne - zadania, znaczenie i opis

  Mianem Polskiego Państwa Podziemnego określa się tajne struktury państwa polskiego, które istniały w czasie II wojny światowej i podlegały Rządowi RP na uchodźstwie. Termin ten po raz pierwszy użyty został w „Biuletynie Informacyjnym” (był to tygodnik konspiracyjny wydawany w latach 1939-1944 w... Więcej »

 • Szare Szeregi - historia, działalność i znaczenie

  W czasie okupacji ziem polskich przez armię III Rzeszy każda para rąk walczących w obronie ojczyzny miała wielkie znaczenie. Do akcji przystąpili także harcerze, którzy działali pod kryptonimem Szare Szeregi (cały Związek Harcerstwa Polskiego przyjął ten pseudonim). Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =