Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Likwidacja i powstanie w getcie warszawskim - strona 2

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

oślep i inne formy terroru były na porządku dziennym. Historycy szacują, iż na terenie getta od momentu jego zamknięcia do lipca 1942 r. zmarło ok. 100 000 osób.

W obrębie getta znajdowało się jedno z największych więzień w Generalnym Gubernatorstwie – Pawiak. Szacuje się, iż w latach 1939-1944 znalazło się w nim ok. 100 000 osób, z czego niemal 37 000 poniosło śmierć w wyniku egzekucji.

Powstanie w getcie warszawskim
Zdjęcie z raportu Jurgena Stroopa, oryginalny podpis: Siłą wydobyci z bunkrów (maj 1943)

 

Pierwsza i największa akcja likwidacyjna warszawskiego getta rozpoczęła się 22 lipca 1942 r. Do 21 września 1942 r. Niemcy wywieźli z niego ok. 300 000 Żydów, którzy przetransportowani zostali do obozu zagłady w Treblince. Miejscem koncentracji mieszkańców getta przygotowywanych do transportu był Umschlagplatz – plac przeładunkowy służący dotychczas do szybkiego wyładowywania towarów.

Zakończenie pierwszej akcji likwidacyjnej przyniosło wielkie zmiany – obszar getta znacznie pomniejszono, a pozostałych Żydów (ok. 60 000) ulokowano w tzw. getcie szczątkowym. Ludzie ci pracowali w szopach, czyli zakładach produkcyjnych wytwarzających określone dobra dla III Rzeszy.

W styczniu 1943 r. miała miejsce kolejna akcja likwidacyjna. Tym razem zapoczątkował ją sam Himmler, który wcześniej dokładnie obejrzał

Polecamy również:

 • Atak Niemiec na Polskę i kampania wrześniowa - przebieg i skutki

  Terytorialne zakusy III Rzeszy na wschodzie wiązały się ze chęcią utworzenia w tym regionie przestrzeni życiowej dla narodu niemieckiego. W niemieckiej silnie rasistowskiej ideologii Słowianie zajmowali miejsce rasy służalczej, pracującej dla dobra Aryjczyków. Więcej »

 • Zbrodnia katyńska

  Dnia 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, co – chociaż do końca maskowane chęcią pomocy mniejszościom białoruskiej i ukraińskiej – stanowiło realizację założeń paktu Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z tym porozumieniem, III Rzesza i ZSRR zagwarantowały sobie podział ziem najechanego... Więcej »

 • Powstanie warszawskie - przyczyny, przebieg, skutki

  Kiedy ZSRR dołączył do koalicji antyniemieckiej, jasne stało się, iż wyzwolenie Polski przyjdzie właśnie ze Wschodu. Jednak postępowanie Stalina i jego stosunek do dawnego sąsiada pozwalał przypuszczać, że państwo oswobodzone przez Rosję nie będzie w pełni autonomiczne ani nie pozostanie w przedwojennych granicach.... Więcej »

 • Polskie Państwo Podziemne - zadania, znaczenie i opis

  Mianem Polskiego Państwa Podziemnego określa się tajne struktury państwa polskiego, które istniały w czasie II wojny światowej i podlegały Rządowi RP na uchodźstwie. Termin ten po raz pierwszy użyty został w „Biuletynie Informacyjnym” (był to tygodnik konspiracyjny wydawany w latach 1939-1944 w... Więcej »

 • Szare Szeregi - historia, działalność i znaczenie

  W czasie okupacji ziem polskich przez armię III Rzeszy każda para rąk walczących w obronie ojczyzny miała wielkie znaczenie. Do akcji przystąpili także harcerze, którzy działali pod kryptonimem Szare Szeregi (cały Związek Harcerstwa Polskiego przyjął ten pseudonim). Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =