Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Założenie i pierwsi władcy z dynastii Tudorów

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tudorowie byli dynastią panującą w Anglii w latach 1485 – 1603. Okres ich rządów określa się również jako Epokę Tudorów – od wstąpienia na tron pierwszego władcy Henryka VII, aż do czasu panowania Elżbiety I. Czas rządów tej ostatniej nazywa się również Erą Elżbietańską. Nazwę dynastia zawdzięcza protoplaście rodu – Owenowi Tudorowi. Był on magnatem walijskim wspierającym – podczas wojny dwóch róż w Anglii (1455 – 1485), dynastie Lancasterów. Spadkobiercą tego rodu był założyciel dynastii – Henryk VII, po którym na tronie angielskim zasiadali kolejno jego syn Henryk VIII oraz jego wnuki Edward VI oraz Maria I, zwana również krwawą.

Przedstawiciele dynastii królewskiej Tudorów nosili jednocześnie od roku 1541 tytuł króla Irlandii. Ród wygasł wraz ze śmiercią, w roku 1603, Elżbiety I zwanej – ze względu na swoje zasługi, Wielką. Wówczas władza przeszła w posiadanie króla Szkocji, prawnuka córki Henryka VII – Jakuba I Stuarta. Rządy dynastii Tudorów charakteryzowały się wzmocnieniem i centralizacją władzy królewskiej, reformacją Kościoła oraz szeroko zakrojoną ekspansją handlową, morską i kolonialną.

Pierwszym królem z dynastii Tudorów był Henryk VII – król Anglii i lord Irlandii od

Polecamy również:

  • Lancasterowie i Yorkowie - pochodzenie, dążenia

    Anglia – już po zakończeniu wojny stuletniej z Francją, przeżywała poważne problemy wewnętrzne. Sytuacja taka nastąpiła na skutek konfliktów dwóch rywalizujących ze sobą rodów, który ostatecznie przerodził się w wojnę domową, trwającą w latach 1455 – 1485. Od herbów... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');