Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rosja w XVII w. - polityka zagraniczna i wewnętrzna

Ostatnio komentowane
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
bardziej chodzilo mi o jakies konkretne przyklady
Mareczkoskoxx • 2020-02-13 17:58:09
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W roku 1613 nowym carem Rosji został zaledwie 16 – letni Michał Romanow. Nowy władca zapoczątkował dynastię Romanowów władającą aż do abdykacji ostatniego przedstawiciela w roku 1917. Nowy car musiał przede wszystkim na początku swoich rządów uporać się z dwoma problemami – wojną z Polską oraz Szwecją. Dochodziło do tego również opanowanie ciężkiej sytuacji wewnętrznej kraju, spowodowanej okresem wielkiej smuty. Tylko po zajęciu się tymi kwestiami można było myśleć o stabilizacji państwa.

Podjęto jeszcze jedną wyprawę na Moskwę w celu osadzenia na tronie carskim Władysława IV. Kampania rozpoczęta w roku 1617, pomimo kilku sukcesów strony polskiej, nie przyniosła spodziewanych efektów. Okres dziesięcioletniej wojny zakończy rozjem zawarty na początku roku 1619 w Dywilinie. Na jego mocy strona polska uzyskała kilka nabytków terytorialnych – Smoleńsk oraz ziemie siewierską i czernichowską. Jednak nawet wówczas Władysław nie zrzekł się pretensji do korony carskiej.

Natomiast działania wojenne rozpoczęła również Szwecja za panowania Gustawa Adolfa w roku 1614. Jednak działania Szwedów na obszarze Rosji nie przynosiły żadnych rezultatów. Ostatecznie zawarto rozjem w roku 1617 w Stobłowi

Polecamy również:

 • Teoria Trzech Rzymów - na czym polegała? Powstanie Cesarstwa Rosyjskiego

  Na obszarze tzw. Rusi Zalewskiej najsilniejszą pozycje zdobyli władcy moskiewscy, którzy przyjęli też tytuł wielkich książąt. Obszary te były poddane najdłużej władzy Złotej Ordy, a sam charakter zwierzchnictwa przybrał szczególnie brutalne formy. Istnienie silnej organizacji państwowej skłaniało... Więcej »

 • Ekspansja terytorialna państwa moskiewskiego w XVI i XVII w.

  W latach 1462 – 1505 uformowało się ostatecznie w pełni scentralizowane państwo rosyjskie. Okres ten przypada na czasy rządów wielkiego księcia Moskiewskiego – Iwana III Srogiego. Wówczas księstwo moskiewskie zostało przekształcone w największe państwo w ówczesnej Europie. Więcej »

 • Iwan III Srogi - kim był, rządy, przydomek

  Wasyl II Ślepy – zwany również ciemnym, był wielkim księciem moskiewskim w latach 1425 – 1462. W Moskwie w roku 1433 ożenił się z córką księcia małojarosławskiego – Marią. Z tego związku urodziło się ośmioro dzieci, w tym również syn Iwan. Ten ostatni nazwany był Srogim bądź... Więcej »

 • Iwan IV Groźny - biografia, reformy

  Iwan urodził się 25 sierpnia w roku 1530 w Kołomienskoje. Jego ojcem był wielki książę moskiewski w latach 1505 – 1530 Wasyl III z rodu Rurykowiczów. Po śmierci tego ostatniego, Iwan IV został wielkim księciem moskiewskim mając zaledwie 3 lata. Jednak faktyczną władzę w kraju sprawowali wówczas... Więcej »

 • Wielka smuta w Rosji - definicja, przyczyny, historia. Dymitriady - przyczyny, przebieg, skutki

  W historii Rosji na lata 1598 – 1613 przypada okres wielkiej smuty. Były to czasy zaburzeń wewnętrznych oraz obcych interwencji pomiędzy panowaniem dynastii Rurykowiczów, której ostatnim przedstawicielem był car Iwan IV Groźny, a wstąpieniem na dynastii Romanowów, której... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =