Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Robert Oppenheimer - twórca bomby atomowej - biografia - strona 2

Ostatnio komentowane
tak
taj • 2020-01-19 20:40:35
Pomocne informacje.
Julita • 2020-01-18 10:37:03
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
xd
utylizacja • 2020-01-15 22:59:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

rozszczepienie atomu może zostać potencjalnie użyta do stworzenia bomby o gigantycznej sile rażenia. Stąd też tuż po wybuchu II wojny światowej większość liczących się państw rozpoczęła eksperymenty z rozszczepianiem atomu. Początkowo prym w badaniach wiedli Niemcy, jednakże popełnili oni szereg znaczących błędów konstrukcyjnych, a ponadto wzdragali się (z pobudek ideologicznych) przed akceptowaniem odkryć dokonanych przez Żydów, w tym Oppenheimera. Poszukiwanie „aryjskiej drogi do bomby” opóźniło znacząco niemiecki projekt atomowy.

W tym samym czasie, w roku 1942 Oppenheimer został zaproszony do udziału w rządowym projekcie USA, o kryptonimie Manhattan. Postawiony na czele pracującej nad bombą atomową komórki naukowiec miał niemal nieograniczone środki pieniężne i materiałowe, stąd też błyskawiczne postępy prac projektu. W lipcu 1945 roku Amerykanie zdetonowali pierwszy, próbny ładunek, zaś już 6 sierpnia 1945 roku dokonano pierwszego bombardowania atomowego – jego ofiarą padło japońskie miasto Hiroszima, doszczętnie zniszczone przez wybuch bomby „Little Boy” (Chłopczyk). Już kilka dni później jego los podzieliło pobliskie Nagasaki, zburzone przez bombę „Fat Man” (Grubas). Dwa ciosy

Polecamy również:

 • Bracia Wright - biografia, wynalazki

  Jednym z najstarszych ludzkich marzeń, obecnym niemal w każdej cywilizacji i kulturze na przestrzeni ostatnich kilku tysięcy lat, był sen o lataniu. Setki generacji ludzi marzyło o tym, że kiedyś człowiek będzie mógł podziwiać świat z góry, niczym ptaki. Wynalezienie w XVIII wieku balonów... Więcej »

 • Alexander Fleming - biografia, co odkrył

  Alexander Fleming urodził się 6 sierpnia 1881 roku w Lochfield na terenie Szkocji. Pochodził z wielodzietnej rodziny typowych szkockich gospodarzy, nie wyróżniając się na tle okolicy. Więcej »

 • Jurij Gagarin - biografia, dokonania

  Podczas trwania Zimnej Wojny obie główne strony konfliktu – ZSRR i USA – prowadziły w równej mierze działania militarne i polityczne, co i walkę prestiżową, mającą ukazać jeden blok jako lepiej rozwinięty, sprawniejszy i bardziej atrakcyjny niż przeciwnik. Jednym z głównych... Więcej »

 • Nikola Tesla - biografia, wynalazki

  Nikola  Tesla jest uważany za jednego z najgenialniejszych i najbardziej niezwykłych odkrywców i wynalazców XX wieku, a przy tym jest to osoba daleko mniej znana, niż jej największy rywal, jakim był Tomasz Edison. Nikola Tesla urodził się w  rodzinie prawosławnego duchownego,  w Smijan... Więcej »

 • Guglielmo Marconi – biografia i dokonania

  Guglielmo Marconi urodził się w 1874 roku w Bolonii. Pochodził z zamożnej rodziny; jego ojciec był właścicielem ziemskim, a matka była córką właścicieli wytwórni alkoholu w Dublinie. Wczesne dzieciństwo spędził w Anglii, później zaś uczył się w szkole we Włoszech. Więcej »

Komentarze (2)
5 + 4 =
Komentarze
ADMIN • 2015-08-18 09:34:24
@Stefan, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Poprawiliśmy datę.
Stefan • 2015-08-16 12:54:19
Zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę nastąpiło nie 16 a 6 sierpnia 1945.