Historia komputera, pierwszy komputer

Początki historii komputera datuje się na 1946 rok. Wtedy to powstał ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer), który jest uznawany za najstarszy i największy komputer stacjonarny w historii.

ENIAC

Został zaprojektowany w University of Pennsylvania's Moore School of Electical Engineering w 1945 roku. Został zaprezentowany w lutym 1946 roku. Za jego pracę odpowiadało m.in. ponad 70 tysięcy rezystorów, 10 tysięcy kondensatorów, 1 500 przekaźników, 6 tysięcy ręcznych przełączników oraz 5 mln połączeń lutowanych. Pierwotnie miał on projektować tablice batalistyczne. Jego produkcja pochłonęła ponad 6 mln dolarów. Do obsługi tego urządzania potrzebnych było kilkanaście osób.

ENIAC składał się z 46 metalowych szaf, a jego waga przekraczała 27 ton. Pracował dość głośno, strasznie się przy tym nagrzewając.

ENIAC oczywiście nie był dostępny dla zwykłych użytkowników. Pierwsze komputery dostosowane do ich potrzeb zaczęły pojawiać się na rynku w latach osiemdziesiątych. Wielkim zainteresowaniem cieszył się wówczas Cray 2. Początek ery deskopów to także debiut systemu operacyjnego Microsoft Windows 1.0. To on jako pierwszy wykorzystywał interfejs graficzny. Ówczesne komputery mieściły się na zwykłych biurkach, choć nadal były dość ciężkie.

Lata 80.

W 1983 roku na rynku pojawił się Commodore 64, który można było podpiąć do telewizora. Podsiadał on podstawowe oprogramowanie biuro, a także kilka gier. Posiadał 64 KB pamięci RAM oraz zewnętrzny napęd dyskietek.

Rewolucją w 1986 roku było pojawienie się na rynku komputera Compaq Deskpro, który kosztował   6 499 dolarów. Był to pierwszy sprzęt komputerowy powszechnie używany w domach.

Era komputerów stacjonarnych nadal rozkwitała w latach 90. W 1993 roku powstał Diehard 2, który mógł się pochwalić gigantycznym dyskiem twardym (7,2 GB) i możliwością wyświetlania animacji w 3D. Jego cena przekraczała kilkanaście tysięcy dolarów, więc był słabo dostępny dla zwykłych użytkowników.

Pierwszy laptop

W latach 90. coraz bardziej zaczęto rozpowszechniać laptopy, który stopniowo zaczęły wypierać komputery stacjonarne. Warto pamiętać, że pierwsze komputery przenośne pojawiły się już w latach 70. - w 1979 roku na rynku zadebiutował Grid Compass Computer 1109. Jednym z jego pierwszych odbiorców była amerykańska agencja kosmiczna NASA, która używała sprzętu w swoim programie promów kosmicznych.

Polecamy również:

 • Bracia Wright - biografia, wynalazki

  Jednym z najstarszych ludzkich marzeń, obecnym niemal w każdej cywilizacji i kulturze na przestrzeni ostatnich kilku tysięcy lat, był sen o lataniu. Setki generacji ludzi marzyło o tym, że kiedyś człowiek będzie mógł podziwiać świat z góry, niczym ptaki. Wynalezienie w XVIII wieku balonów... Więcej »

 • Alexander Fleming - biografia, co odkrył

  Alexander Fleming urodził się 6 sierpnia 1881 roku w Lochfield na terenie Szkocji. Pochodził z wielodzietnej rodziny typowych szkockich gospodarzy, nie wyróżniając się na tle okolicy. Więcej »

 • Robert Oppenheimer - twórca bomby atomowej - biografia

  Odkrycie sekretu energii atomowej, jak również jej późniejsze zastosowanie w przemyśle i wojsku było zasługą prac szeregu naukowców, którzy na początku XX wieku zainteresowali się możliwościami danymi przez nowe odkrycia w fizyce. Prace nad energią atomową były prowadzone niezależnie od... Więcej »

 • Jurij Gagarin - biografia, dokonania

  Podczas trwania Zimnej Wojny obie główne strony konfliktu – ZSRR i USA – prowadziły w równej mierze działania militarne i polityczne, co i walkę prestiżową, mającą ukazać jeden blok jako lepiej rozwinięty, sprawniejszy i bardziej atrakcyjny niż przeciwnik. Jednym z głównych... Więcej »

 • Nikola Tesla - biografia, wynalazki

  Nikola  Tesla jest uważany za jednego z najgenialniejszych i najbardziej niezwykłych odkrywców i wynalazców XX wieku, a przy tym jest to osoba daleko mniej znana, niż jej największy rywal, jakim był Tomasz Edison. Nikola Tesla urodził się w  rodzinie prawosławnego duchownego,  w Smijan... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42