Jurij Gagarin - biografia, dokonania

Podczas trwania Zimnej Wojny obie główne strony konfliktu – ZSRR i USA – prowadziły w równej mierze działania militarne i polityczne, co i walkę prestiżową, mającą ukazać jeden blok jako lepiej rozwinięty, sprawniejszy i bardziej atrakcyjny niż przeciwnik. Jednym z głównych pól owego „wyścigu prestiżowego” była konkurencja ZSRR i USA w rozwoju kosmonautyki. Jeszcze przed II wojną światową podbój kosmosu był jedynie kwestią marzeń, jednakże udoskonalenie rakiet i ogólny rozwój nauki doprowadziły do rozpoczęcia wyścigu kosmicznego.

Początkowo to Sowieci prowadzili wyraźnie w wyścigu kosmicznym. W 1957 roku udało im się wysłać na orbitę pierwszego sztucznego satelitę Ziemi – Sputnik, kilka miesięcy później zaś pierwszą żywą istotę – psa Łajkę. Prawdziwym ciosem dla USA było jednak kolejne wydarzenie, jakim było wystrzelenie w kosmos pierwszego człowieka – Jurija Gagarina.

Sam Gagarin został wytypowany do programu lotów kosmicznych głównie ze względu na swoje pochodzenie, zgodne z oficjalną propagandą ZSRR jako kraju „robotników i chłopów”. Astronauta urodził się 9.03.1934 roku w Kłuszynie, jako syn stolarza i pracownicy kołchozu.Od 1954 roku amatorsko związany z lotnictwem, najpierw jako członek aeroklubu, później zaś jako pełnoprawny pilot. Od 1956 w strukturach wojskowych, latał na samolotach wojskowych, odrzutowych. Wtedy to też, w wyniku dobrych umiejętności i warunków fizycznych, został wytypowany do radzieckiego programu badań kosmicznych jako potencjalny astronauta.  Po kilku seriach prób zdecydowano, że to właśnie Gagarin jest odpowiednim kandydatem na "radzieckiego człowieka" w Kosmosie. Lot Gagarina odbył się 12.04.1961 roku

Okoliczności startu Gagarina są do dzisiaj owiane pewną tajemnicą, istnieją dosyć poważne przypuszczenia, że kilka dni przed startem Gagarina próbowano wysłać na orbitę zupełnie innego kosmonautę, jednakże doszło do śmiertelnego wypadku.Ostatecznie to Jurij Gagarin stał się pierwszym człowiekiem w kosmosie.

Kosmonauta bardzo prędko stał się sławny w swojej ojczyźnie i poza jej granicami, udzielając setek wywiadów i relacji o swoim czynie. Awansował również znacznie w wojsku, otrzymał również Order Lenina - ważne sowieckie odznaczenie.  Początkowo władze chciały trzymać go "w rezerwie", na wypadek lotu załogowego na Księżyc. Później zmieniono zdanie i Gagarin został narodowym bohaterem, żyjącym jednak pod kloszem, ograniczono mu do minimum większość niebezpiecznych czynności zawodowych. Wszystko to nie zapobiegło jednak tragedii. 27.03.1968 roku Gagarin zginął w czasie szkolnego lotu samolotem.

Ostatecznym epilogiem wyścigu kosmicznego było lądowanie USA na Księżycu, przez wielu bedące uważane za symbol podboju Kosmosu. Mimo to postać Gagarina ciągle uznawana jest za jednego z pierwszych eksploratorów nowej dziedziny.

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
f
h9\ • 2020-09-22 15:56:45
Ja tylko powiem że ,JD
Dis • 2020-09-22 15:44:51
Co
kek • 2020-09-22 15:26:13
guiguigoiu
karuigy • 2020-09-22 14:15:16
JD
frou_sen • 2020-09-22 14:07:13