Nikola Tesla - biografia, wynalazki

Nikola  Tesla jest uważany za jednego z najgenialniejszych i najbardziej niezwykłych odkrywców i wynalazców XX wieku, a przy tym jest to osoba daleko mniej znana, niż jej największy rywal, jakim był Tomasz Edison. Nikola Tesla urodził się w  rodzinie prawosławnego duchownego,  w Smijan na terytorium Austro-Węgier. Studiował na uniwersytecie w Grazie, gdzie ujawniły się jego nadzwyczajne talenty w dziedzinie inżynierii i fizyki. Pozwoliły mu one na szybkie zdobycie sławy i uznania. Na fali owych powodzeń udał się do Ameryki, gdzie w  1884  roku rozpoczął pracę u Thomasa Edisona. Ich współpraca nie układała się jednak najlepiej. Prędko okazało się, że obaj wynalazcy znacznie różnią się charakterami. Seria kłótni zakończyla się ostatecznie wyrzuceniem Tesli z pracy, który nieco później, w roku 1886, otworzył własną firmę. Do końca życia obaj wynalazcy rywalizowali ze sobą zawzięcie, używając (zwłaszcza w wypadku Edisona) nawet najbardziej nieczystych zagrań, by pokonać rywala.

Nikola Tesla był osobą o wielu ponadprzeciętnych talentach. Przede wszystkim charakteryzował się pamięcią fotograficzną – był w stanie zapamiętać doskonale niemal wszystko co widział. Instynktownie i bez żadnych pomocy potrafił ocenić przydatność bądź błędy konstruktorskie urządzenia, widząc tylko jego plany techniczne. Był też wielkim zwolennikiem używania prądu zmiennego. Słynne do dzisiaj są jego generatory tego prądu i inne urządzenia służące do jego transmisji i używania, w tym słynna „cewka Tesli”. Był jednym ze współwynalazców radia, a już po jego śmierci Sąd Najwyższy USA przyznał właśnie Tesli pierwszeństwo w jego skonstruowaniu. Oprócz tego posunął daleko wiedzę naukową, formułując wiele nowatorskich teorii. Był twórcą około 100 wynalazków.

Nikola Tesla zmarł  07.01.1943 roku. Wedle miejskiej legendy śmierć dopadła go w momencie, kiedy pracował nad nowym typem generatora o niezwykłej mocy i nowatorskiej konstrukcji, niestety nie zostało to nigdy potwierdzone.

Polecamy również:

 • Bracia Wright - biografia, wynalazki

  Jednym z najstarszych ludzkich marzeń, obecnym niemal w każdej cywilizacji i kulturze na przestrzeni ostatnich kilku tysięcy lat, był sen o lataniu. Setki generacji ludzi marzyło o tym, że kiedyś człowiek będzie mógł podziwiać świat z góry, niczym ptaki. Wynalezienie w XVIII wieku balonów... Więcej »

 • Alexander Fleming - biografia, co odkrył

  Alexander Fleming urodził się 6 sierpnia 1881 roku w Lochfield na terenie Szkocji. Pochodził z wielodzietnej rodziny typowych szkockich gospodarzy, nie wyróżniając się na tle okolicy. Więcej »

 • Robert Oppenheimer - twórca bomby atomowej - biografia

  Odkrycie sekretu energii atomowej, jak również jej późniejsze zastosowanie w przemyśle i wojsku było zasługą prac szeregu naukowców, którzy na początku XX wieku zainteresowali się możliwościami danymi przez nowe odkrycia w fizyce. Prace nad energią atomową były prowadzone niezależnie od... Więcej »

 • Jurij Gagarin - biografia, dokonania

  Podczas trwania Zimnej Wojny obie główne strony konfliktu – ZSRR i USA – prowadziły w równej mierze działania militarne i polityczne, co i walkę prestiżową, mającą ukazać jeden blok jako lepiej rozwinięty, sprawniejszy i bardziej atrakcyjny niż przeciwnik. Jednym z głównych... Więcej »

 • Guglielmo Marconi – biografia i dokonania

  Guglielmo Marconi urodził się w 1874 roku w Bolonii. Pochodził z zamożnej rodziny; jego ojciec był właścicielem ziemskim, a matka była córką właścicieli wytwórni alkoholu w Dublinie. Wczesne dzieciństwo spędził w Anglii, później zaś uczył się w szkole we Włoszech. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43