Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Likwidacja i powstanie w getcie warszawskim - strona 3

miejsca życia warszawskich Żydów.

W dniach 18-22 stycznia do Treblinki wywieziono ok. 6000 Żydów. Tym razem jednak mieszkańcy getta nie pozostali bierni – bojownicy Mordechaja Anielewicza wkroczyli do akcji i ostrzelali niemiecką kolumnę prowadzącą więźniów.

Dnia 19 kwietnia 1943 r. – w wigilię żydowskiego święta Paschy – na teren dawnego getta weszły oddziały niemieckie, których zadaniem było wyszukiwanie ukrywających się Żydów. Działali oni z polecenia Himmlera, który zarządził ostateczną likwidację zamkniętej dzielnicy. Dowódcą akcji był SS-Gruppenführer – Jürgen Stroop. Z kolei buntownikom przewodził Mordechaj Anielewicz.

Siły, jakimi dysponowały strony konfliktu, były następujące: walczących o swoją godność Żydów było od 1000 do 1500 (oraz ok. 50000 cywilów), z kolei Niemców na terytorium getta wkroczyło ok. 3000, a zaznaczyć należy, iż wspierała ich policja oraz lekka artyleria. Różnice w uzbrojeniu były olbrzymie, a bojownicy, choć otrzymywali pomoc od polskiego podziemia, nie mogli równać się pod tym względem z doskonale wyszkolonymi i zdeterminowanymi (efekty długotrwałej indoktrynacji) nazistami.

Chociaż powstańcy odznaczali się wielkim bohaterstwem, ich sytuacja

Zobacz również

 • Atak Niemiec na Polskę i kampania wrześniowa - przebieg i skutki

  Terytorialne zakusy III Rzeszy na wschodzie wiązały się ze chęcią utworzenia w tym regionie przestrzeni życiowej dla narodu niemieckiego. W niemieckiej silnie rasistowskiej ideologii Słowianie zajmowali miejsce rasy służalczej, pracującej dla dobra Aryjczyków.

  Więcej
 • Zbrodnia katyńska

  Dnia 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, co – chociaż do końca maskowane chęcią pomocy mniejszościom białoruskiej i ukraińskiej – stanowiło realizację założeń paktu Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z tym porozumieniem, III Rzesza i ZSRR zagwarantowały sobie podział ziem najechanego państwa wzdłuż...

  Więcej
 • Powstanie warszawskie - przyczyny, przebieg, skutki

  Kiedy ZSRR dołączył do koalicji antyniemieckiej, jasne stało się, iż wyzwolenie Polski przyjdzie właśnie ze Wschodu. Jednak postępowanie Stalina i jego stosunek do dawnego sąsiada pozwalał przypuszczać, że państwo oswobodzone przez Rosję nie będzie w pełni autonomiczne ani nie pozostanie w przedwojennych granicach. W czasie konfere...

  Więcej
 • Polskie Państwo Podziemne - zadania, znaczenie i opis

  Mianem Polskiego Państwa Podziemnego określa się tajne struktury państwa polskiego, które istniały w czasie II wojny światowej i podlegały Rządowi RP na uchodźstwie. Termin ten po raz pierwszy użyty został w „Biuletynie Informacyjnym” (był to tygodnik konspiracyjny wydawany w latach 1939-1944 w Warszawie, a w okresie ...

  Więcej
 • Szare Szeregi - historia, działalność i znaczenie

  W czasie okupacji ziem polskich przez armię III Rzeszy każda para rąk walczących w obronie ojczyzny miała wielkie znaczenie. Do akcji przystąpili także harcerze, którzy działali pod kryptonimem Szare Szeregi (cały Związek Harcerstwa Polskiego przyjął ten pseudonim).

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
xd
hehe • 2020-04-09 15:37:06
sfd
fsd • 2020-04-09 15:32:19
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50