Krytyka literacka i teatralna Młodej Polski - strona 2

artystycznej niż  naukowej. Teoretykiem tego nurtu był Matuszewski („Subiektywizm w krytyce”), natomiast w praktyce tendencję tę widać bardzo wyraźnie w pracach Przybyszewskiego. Dążeniem krytyków jest raczej „wczucie” się w dzieło, poznanie autora i jego duszy, niż pośredniczenie między twórcą a odbiorcą. Tym bardziej, że tego drugiego traktują na ogół z niechęcią, zarzucając mu konserwatyzm i brak wrażliwości.

Dla Stanisława Brzozowskiego dzieło literackie było punktem wyjścia do przedstawienia własnych poglądów. Często negatywnie pisał o twórczości Sienkiewicza, ganił go za zaściankowość, podtrzymywanie polskich mitów i wypaczanie historii. Cenił natomiast Prusa czy Orzeszkową, a z romantyków przede wszystkim Norwida. Ważnym dziełem Brzozowskiego jest „Legenda Młodej Polski”, gdzie zawarł surową ocenę współczesnej sobie sztuki i sposobu myślenia o niej. Uważał, że sztuka powinna pobudzać świadomość narodu i angażować się w sprawy społeczne. Wieszczył koniec epoki modernizmu, który temu zadaniu nie sprostał.

Krytyka teatralna była bardzo sprawna, wiele dramatów zostało ocenionych tuż po premierze (np. „Wesele”), zanim ich treść ukazała się drukiem. Aktywnymi recenzentami byli: Ostap

Polecamy również:

 • Artur Górski Młoda Polska - opracowanie

  „Młoda Polska” to cykl artykułów Artura Górskiego, publikowanych w krakowskim „Życiu” w 1898 roku. Cykl ów był jednym z najwcześniejszych wystąpień programowych nowej epoki, która od niego właśnie wzięła swoją nazwę. Więcej »

 • Programy literackie Młodej Polski

  W 1898 roku ukazał się na łamach „Słowa Polskiego” artykuł Tadeusza Konczyńskiego na temat Gabriela d'Annuzio. Praca miała charakter informacyjny i dość niespodziewanie stała się zarzewiem zapowiadającego się już od pewnego czasu konfliktu między starymi i młodymi. Odpowiedź Stanisława Szczepanowskiego... Więcej »

 • Czasopisma Młodej Polski

  Wraz z coraz większą popularnością i dostępnością prasy rosła jej rola w życiu kulturalnym. Przełom pozytywistyczny dokonał się właśnie na łamach gazet. Dziennikarze i publicyści stali się pełnoprawnymi członkami artystycznej elity. Na rynku pojawiają się pierwsze pisma w całości poświęcone sztuce. Więcej »

 • Bohema (cyganeria artystyczna) - definicja, przedstawiciele, charakterystyka

  Cyganeria (bohema) oznacza środowisko artystyczne i towarzyskie życie przedstawicieli świata sztuki. Słowo wywodzi się z języka francuskiego – „la boheme” to dosłownie mieszkaniec Czech, chodzi jednak o określenie Cyganów, czyli ludzi wolnych, nieposiadających stałego miejsca zamieszkania,... Więcej »

 • Młodopolskie kawiarnie - ośrodki życia literacko-artystycznego - Zielony Balonik

  W okresie Młodej Polski narodziło się nowe zjawisko określane mianem życia literackiego albo –  szerzej – artystycznego. I choć w każdej epoce artyście wiedli życie towarzyskie, w tym okresie przybrało ono szczególne formy i nabrało wyjątkowego znaczenia. Życie artystyczne skupiało się... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
.
kadzionka • 2021-10-20 15:11:25
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46