Popioły - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie)

Geneza „Popiołów”

Żeromski zamierzał stworzyć cykl powieści mówiących o zrywach narodowowyzwoleńczych Polaków i choć autor nie zrealizował w pełni swojego planu, większość jego utworów dotyczy tematyki niepodległościowej („Rozdziobią nas kruki wrony”, „O żołnierzu tułaczu”, „Echa leśne”, „Wierna rzeka”, „Sułkowski”).

Przygotowując się do pisania „Popiołów” Żeromski studiował wiele dzieł historycznych i pamiętników z tamtego okresu. Pierwszy tom powieści ukazał się w grudniu 1903 roku.

Czas i miejsce akcji „Popiołów”

Akcja rozpoczyna się w 1797 roku, ale wspomnienia bohaterów przywołują zdarzenia wcześniejsze, np. konfederację barską. Ostatnie wydarzenia dotyczą wojen napoleońskich w latach 1807-1812.

Wydarzenia obejmują szeroki obszar geograficzny, na ziemiach polskich akcja toczy się m.in. w: Tarninach, majątku Olbromskich, Warszawie, Sandomierzu, w górach (prawdopodobnie chodzi o Tatry). Działania wojenne i podróże bohaterów obejmują też: Hiszpanię, Francję, Wenecję, Weronę.

Bohaterowie „Popiołów”

Głównym bohaterem jest Rafał Olbromski, młodzieniec pełen energii, głodny życia, śmiały i uparty. Z zapałem oddaje się przyjemnościom, tańcom, flirtom, polowaniom. Jest krnąbrny, nie podporządkowuje

Polecamy również:

 • Doktor Piotr - streszczenie

  Dominik Cedzyna dostaje list od swego ukochanego syna. Piotr donosi w nim, że otrzymał bardzo intratną propozycję pracy – jako asystent Jonatana Mundsleya, profesora chemii na angielskim uniwersytecie. Syn jednak nie jest przekonany, czy przyjąć tę ofertę. Z jednej strony jest ona bardzo atrakcyjna pod... Więcej »

 • Wierna rzeka - streszczenie

  Akcja utworu toczy się w 1863 roku, a więc w trakcie powstania styczniowego. Józef Odrowąż zostaje ciężko ranny w bitwie pod Małogoszczem (24 luty 1863). Resztą sił udaje mu się zbiec z pola walki i dostać do pobliskiej wsi. Mieszkańcy boją się jednak udzielić mu pomocy, ponieważ grożą za to poważne... Więcej »

 • Rozdziobią nas kruki, wrony - streszczenie

  W jesienny ponury poranek Andrzej Borycki, posługujący się pseudonimem Szymon Winrych, prowadzi wóz w kierunku Nasielska. Na wozie ma ukrytą broń dla powstańców. To już trzeci dzień jego wędrówki. Jest przemoczony, obdarty, jego buty nie mają podeszew, stąpa więc bosymi stopami po ziemi. W... Więcej »

 • Ludzie bezdomni - streszczenie

  TOM I -Wenus z Milo - Judym wracał z Lasku Bulońskiego. Ponieważ dzień być ciepły i pogody, zatrzymał się w parku. Siedząc na ławce obok dwójki dzieci przyglądał się przechodniom. Następnie skierował się w stronę ogrodu des Tuileries. Przespacerował się przez Plac Zgody. Dotarł do kościoła Saint... Więcej »

 • Zmierzch - streszczenie

  Akcja utworu toczy się pod koniec XIX wieku na ziemiach zaboru rosyjskiego. Gibała, bezrolny ubogi chłop i jego żona pracują przy wydobywaniu torfu z bagnistych terenów dworskich. Ziemie dworskie są zapuszczone. Ich poprzedni właściciel wyciął wszystkie lasy. Co mógł –  sprzedał i stracił,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Xd
Xd • 2021-09-17 11:10:47
wow mega
wowmega123 • 2021-09-16 21:59:22
ok
. • 2021-09-14 14:03:56
cool
kam • 2021-09-13 09:10:37
Ok
Ok • 2021-09-12 14:37:55