Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojna osiemdziesięcioletnia - przyczyny, przebieg, skutki - Historia - strona 3

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

o sukcesie powstania oraz stworzyło fundamenty państwowości holenderskiej.

Następnie Stany Generalne północnych prowincji uchwaliły w roku 1581 detronizacje Filipa II Habsburga. Nastąpiło wówczas oderwanie Niderlandów od Hiszpanii. Jednak katolicka część ludności – południowe Niderlandy, pozostała lojalna wobec dynastii panującej. W efekcie nastąpił podział kraju na północną część zamieszkałą głównie przez protestantów – przyszła Holandia oraz część południową wierną Habsburgom, przyszła Belgia.

W roku 1588 prowincje północne – połączone unią utrechcką, ogłosiły się Republiką Zjednoczonych Prowincji Niderlandów. Jednak ogólnoeuropejskie uznanie nowego państwa przyszło dopiero po zakończeniu wojny trzydziestoletniej.

Po śmierci Wilhelma – namiestnika prowincji północnych, jego następcą został Maurycy Orański, jego syn. W dalszym toku wojny zawarto sojusz z Anglią, dzięki któremu powstańcy otrzymali niezbędne wsparcie finansowe. W roku 1607 dochodzi do bitwy morskiej pod Gibraltarem, zakończonej całkowitą klęską floty hiszpańskiej. Po tych wydarzeniach obydwie strony zawarły 12 – letni rozjem.

Walki wznowiono już w trakcie trwania wojny trzydziestoletniej w Europie. Wówczas na

Polecamy również:

 • Podstawowe idee i założenia renesansu

  Za twórcę pojęcia odrodzenia, odnoszącego się do starożytności klasycznej, uważa się artystę i historyka florenckiego – Giorgio Vasari. Nie oznaczało to jednak ucieczki w przeszłość, a jedynie potrzeby ówczesnych czasów zrodziły zainteresowanie osiągnięciami starożytnych. Więcej »

 • Sztuka renesansu - charakterystyka

  Sztuka renesansu, podobnie jak i cała odrodzeniowa kultura, rozwija się pod wpływem fascynacji osiągnięciami starożytnych twórców. Dorobek antyku, przez lata zapomniany, na nowo rodzi się dla Europy i staje się wzorem we wszystkich dziedzinach sztuki. Kształtuje humanistyczny światopogląd i inspiruje... Więcej »

 • Wielkie Odkrycia Geograficzne - historia, przyczyny, odkrywcy

  Działalność księcia Henryka Żeglarza (1394 – 1460) – infanta portugalskiego, zapoczątkowała portugalską ekspansje morską oraz erę wielkich odkryć geograficznych. Dowodził wyprawami do Maroka, a następnie organizował wyprawy geograficzne wzdłuż Afryki. Doprowadziły one ostatecznie do odkrycia w roku 1417... Więcej »

 • Kolonialna ekspansja europejska w XV i XVI w. - pierwsze wyprawy kolonizacyjne

  W skutek wielkich odkryć geograficznych w pierwszej kolejności powstały dwa imperia kolonialne – Hiszpania oraz Portugalia. Miało to znaczący wpływ na pozycje międzynarodową tych państw w Europie. Po pierwszej fazie wypraw kolonizacyjnych, nowo odkryty świat podzielono na dwie strefy wpływów –... Więcej »

 • Skutki Wielkich Odkryć Geograficznych - jakie były, pozytywne i negatywne

  Wyprawy portugalskie w XV w. rozpoczęły okres wielkich odkryć geograficznych. Początkowo rezultaty ich wypraw – finansowane przez panującą w Portugali dynastie, były skromne. Jednak już w roku 1488 Bartolomeo Diaza dopłynął do Przylądka Dobrej Nadziei, a w roku 1498 Vasco da Gama dotarł do portu na wybrzeżu... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =