Sytuacja finansowa Francji w drugiej połowie XVIII wieku była bardzo zła, a skarbiec królewski prawie cały czas świecił pustkami. Było to związane z zaangażowaniem się Francji w kosztowne wojny, jak na przykład pomoc powstańcom amerykańskich w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość, jak również skorumpowany i niewydolny aparat państwowy Francji. Ilość przywilejów i różnego rodzaju ulg podatkowych powodowała, że praktycznie niemożliwe było egzekwowanie niezbędnych sum pieniędzy.
Aby zaradzić fatalnej sytuacji finansowej państwa ówczesny jego władca, Ludwik XVI, postanowił uciec się do niestosowanej od dawna metody – zwołania w 1789 roku przedstawicieli trzech stanów społecznych – szlachty, kleru i „stanu trzeciego”, złożonego z chłopów i mieszczan. Stany Generalne, jak nazywano takie zgromadzenie, nie było zwoływane od roku 1614, kiedy to uznano, że podkopują one autorytet króla. Ludwik XVI jednak uważał, że uda mu się kontrolować przebieg zgromadzenia i wymusić na jego uczestnikach uchwalenie nowych podatków. W tym sensie Stany Generalne miały jedynie potwierdzić jego wolę.
Okazało się jednak, że rzeczywistość daleko odbiegała od planów ambitnego władcy. Po rozpoczęciu delegowani, z inicjatywy przedstawicieli stanu trzeciego niezadowolonych z sytuacji panującej w kraju i braku realnego wpływu na władzę w państwie zawiązały się w Zgromadzenie Narodowe (20.06.1789), wkrótce potem zaś przekształcili się w Konstytuantę, która rozpoczęła pracę nad konstytucją, jawnie podkopując autorytet władcy. Był to jeden z najważniejszych powodów wybuchu rewolucji francuskiej.
Zwołanie Stanów Generalnych przez Ludwika XVI
Polecamy również:
-
Wybuch rewolucji francuskiej (14.07.1789) - przyczyny bezpośrednie, przebieg, zdobycie Bastylii
Powstanie nowego państwa, jakim były Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, odbiło się szerokim echem w Europie. W szczególności Francja, która opowiedziała się po stronie zbuntowanych kolonii, przepłaciła to sporym zadłużeniem państwa. Nie bez znaczenia okazało się też zaczerpnięcie przez... Więcej »
-
Francuska Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela (1789) - postanowienia, znaczenie
Uchwalenie Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela 26.08.1789 roku, według projektu Marie Josepha de La Fayette (1757-1834), było swoistym zamknięciem pierwszego etapu Wielkiej Rewolucji Francuskiej (14 lipca 1789 roku – 9 listopada 1799 roku). Stanowiła ona też jej dokument programowy. Warto przy tym... Więcej »
-
Kluby polityczne w czasie rewolucji francuskiej - opracowanie, najważniejsze informacje
Układ najistotniejszych klubów politycznych z okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej (14 lipca 1789 roku – 9 listopada 1799 roku) przedstawia tabela... Więcej »
-
Rządy Jakobinów w okresie rewolucji francuskiej - terror jakobiński - na czym polegał? Charakterystyka
Jakobini byli początkowo jedną z wielu frakcji (klubów) politycznych, powstałych po zwycięstwie rewolucji francuskiej i starających się zdobyć jak największą władzę, by wprowadzić swoją wizję rewolucji. Powstali w roku 1789 jako Klub Bretoński, prędko dosyć zmienili nazwę na Stowarzyszenie... Więcej »
-
Termidorianie i przewrót termidoriański - czym był, przyczyny, przebieg, skutki
Rządy klubu jakobinów pod wodzą Maksymiliana Robespierre'a były okresem nasilonego terroru rewolucyjnego i skazania na śmierć tysięcy osób, zwykle jedynie z błahych powodów lub jedynie podejrzeń. Jednocześnie zaś nowy rząd stracił znacznie na poparciu w wyniku nieudolnych i nietrafionych reform... Więcej »