Powstanie nowego państwa, jakim były Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, odbiło się szerokim echem w Europie. W szczególności Francja, która opowiedziała się po stronie zbuntowanych kolonii, przepłaciła to sporym zadłużeniem państwa. Nie bez znaczenia okazało się też zaczerpnięcie przez francuskie społeczeństwo haseł wolnościowych lansowanych w Ameryce Północnej.
Pogorszenie sytuacji gospodarczej Francji, skłoniły Ludwika XVI (1754-1793) do zwołania w maju 1789 roku przedstawicielstwa trzech stanów, czyli Stanów Generalnych. Nie były one zwoływane od 1614 roku, jednak tym razem król liczył na to, że uda mu się przeforsować uchwalenie nowych podatków, które miały uzupełnić budżet państwa. Zamiast spełnienia woli króla, zebrani przedstawiciele rozpoczęli rozważania nad reformami państwa. Sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej, gdy, w odpowiedzi na blokadę przez dwa wyższe stany niewygodnych dla nich reform, stan trzeci ogłosił się Zgromadzeniem Narodowym, które reprezentuje cały naród francuski.
Głównym celem Zgromadzenia stało się uchwalenie konstytucji. Oczywiście nie było to zgodne z wolą króla, w związku z czym podjęto próbę rozpędzenia go siłą, co nie odniosło skutku, ponieważ w jego obronie wystąpiła ludność Paryża.
14 lipca 1789 roku uzbrojony tłum zdobył Bastylię – twierdzę-więzienie, która dotychczas stanowiła symbol królewskiego absolutyzmu. Krótko po tych wydarzeniach Ludwik XVI został zmuszony do opuszczenia Wersalu i przeniesienia do Paryża.
Wspomniane wcześniej wydarzenia uznać można za pierwszy etap Wielkiej Rewolucji Francuskiej (14 lipca 1789 roku – 9 listopada 1799 roku).
Wybuch rewolucji francuskiej (14.07.1789) - przyczyny bezpośrednie, przebieg, zdobycie Bastylii
Polecamy również:
-
Zwołanie Stanów Generalnych przez Ludwika XVI
Sytuacja finansowa Francji w drugiej połowie XVIII wieku była bardzo zła, a skarbiec królewski prawie cały czas świecił pustkami. Było to związane z zaangażowaniem się Francji w kosztowne wojny, jak na przykład pomoc powstańcom amerykańskich w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość, jak również... Więcej »
-
Francuska Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela (1789) - postanowienia, znaczenie
Uchwalenie Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela 26.08.1789 roku, według projektu Marie Josepha de La Fayette (1757-1834), było swoistym zamknięciem pierwszego etapu Wielkiej Rewolucji Francuskiej (14 lipca 1789 roku – 9 listopada 1799 roku). Stanowiła ona też jej dokument programowy. Warto przy tym... Więcej »
-
Kluby polityczne w czasie rewolucji francuskiej - opracowanie, najważniejsze informacje
Układ najistotniejszych klubów politycznych z okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej (14 lipca 1789 roku – 9 listopada 1799 roku) przedstawia tabela... Więcej »
-
Rządy Jakobinów w okresie rewolucji francuskiej - terror jakobiński - na czym polegał? Charakterystyka
Jakobini byli początkowo jedną z wielu frakcji (klubów) politycznych, powstałych po zwycięstwie rewolucji francuskiej i starających się zdobyć jak największą władzę, by wprowadzić swoją wizję rewolucji. Powstali w roku 1789 jako Klub Bretoński, prędko dosyć zmienili nazwę na Stowarzyszenie... Więcej »
-
Termidorianie i przewrót termidoriański - czym był, przyczyny, przebieg, skutki
Rządy klubu jakobinów pod wodzą Maksymiliana Robespierre'a były okresem nasilonego terroru rewolucyjnego i skazania na śmierć tysięcy osób, zwykle jedynie z błahych powodów lub jedynie podejrzeń. Jednocześnie zaś nowy rząd stracił znacznie na poparciu w wyniku nieudolnych i nietrafionych reform... Więcej »