Rządy klubu jakobinów pod wodzą Maksymiliana Robespierre'a były okresem nasilonego terroru rewolucyjnego i skazania na śmierć tysięcy osób, zwykle jedynie z błahych powodów lub jedynie podejrzeń. Jednocześnie zaś nowy rząd stracił znacznie na poparciu w wyniku nieudolnych i nietrafionych reform gospodarczych (m.in. odgórne ustalanie cen za towary), które w założeniu miały wspomóc i uzdrowić gospodarkę, jednakże wywołały poważny kryzys i wzrost bezrobocia. W wielu bardziej umiarkowanych stronnictwach zaczęły się pojawiać głosy, że na obecnym etapie ludność jest już zbyt zmęczona rewolucyjnymi zmianami i należy przystąpić do utrwalania ich zdobyczy. Radykalni jakobini nie chcieli jednak o tym słyszeć, uważając, że zmiany rewolucyjne jeszcze się nie zakończyły.
8 thermidora (według kalendarza rewolucyjnego), czyli 26.07.1794 roku Robespierre wygłosił w Konwencie przemówienie, które zapowiedziało zaostrzenie terroru i likwidację wszystkich zdrajców rewolucji i zmian, także tych znajdujących się u władzy. Wystąpienie to zaniepokoiło znacznie członków Konwentu, którzy obawiali się masowej czystki wśród osób niepopierających jakobinów. Wobec groźby śmierci prędko zawiązano spisek, mający na celu obalenie jakobinów i Robespierre'a.
Termidorianie nie byli jednolitym stronnictwem, a raczej grupą spiskowców z różnych klubów, których połączył jedynie wspólny wróg. W jej skład wchodzili zarówno zwolennicy „łagodnego kursu” w polityce wewnętrznej, jak również umiarkowani jakobini, obawiający się rosnącej władzy Robespierre'a.
Dzień po wygłoszeniu przez przywódcę jakobinów jego mowy, tj. 9 thermidora (27.07) spiskowcy doprowadzili do aresztowania samego Robespierre'a i przywódców jakobińskich, których (mimo komplikacji) umieszczono w areszcie i skazano na śmierć. Jak na ironię, proces był przeprowadzony w trybie doraźnym, podobnie jak skazywano na śmierć większość przeciwników jakobińskich. Władzę przejęli spiskowcy. W kolejnych miesiącach rozpętali oni kolejną falę terroru, która tym razem jednak dotknęła zwolenników obalonych jakobinów. Ostatecznie, w roku 1795, władzę w państwie zaczął stopniowo przejmować świeżo utworzony Dyrektoriat, składający się z pięciu osób. Historycy nazywają ten okres „zmęczoną rewolucją”, gdzie większa część działaczy marzyła już tylko o utrwaleniu zdobyczy zrywu.
Termidorianie i przewrót termidoriański - czym był, przyczyny, przebieg, skutki
Polecamy również:
-
Zwołanie Stanów Generalnych przez Ludwika XVI
Sytuacja finansowa Francji w drugiej połowie XVIII wieku była bardzo zła, a skarbiec królewski prawie cały czas świecił pustkami. Było to związane z zaangażowaniem się Francji w kosztowne wojny, jak na przykład pomoc powstańcom amerykańskich w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość, jak również... Więcej »
-
Wybuch rewolucji francuskiej (14.07.1789) - przyczyny bezpośrednie, przebieg, zdobycie Bastylii
Powstanie nowego państwa, jakim były Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, odbiło się szerokim echem w Europie. W szczególności Francja, która opowiedziała się po stronie zbuntowanych kolonii, przepłaciła to sporym zadłużeniem państwa. Nie bez znaczenia okazało się też zaczerpnięcie przez... Więcej »
-
Francuska Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela (1789) - postanowienia, znaczenie
Uchwalenie Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela 26.08.1789 roku, według projektu Marie Josepha de La Fayette (1757-1834), było swoistym zamknięciem pierwszego etapu Wielkiej Rewolucji Francuskiej (14 lipca 1789 roku – 9 listopada 1799 roku). Stanowiła ona też jej dokument programowy. Warto przy tym... Więcej »
-
Kluby polityczne w czasie rewolucji francuskiej - opracowanie, najważniejsze informacje
Układ najistotniejszych klubów politycznych z okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej (14 lipca 1789 roku – 9 listopada 1799 roku) przedstawia tabela... Więcej »
-
Rządy Jakobinów w okresie rewolucji francuskiej - terror jakobiński - na czym polegał? Charakterystyka
Jakobini byli początkowo jedną z wielu frakcji (klubów) politycznych, powstałych po zwycięstwie rewolucji francuskiej i starających się zdobyć jak największą władzę, by wprowadzić swoją wizję rewolucji. Powstali w roku 1789 jako Klub Bretoński, prędko dosyć zmienili nazwę na Stowarzyszenie... Więcej »