Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Filip II Macedoński - panowanie, reformy

Ostatnio komentowane
KPK to podstawa prawna jednak nieograniczona do danego kraju dr Arletta Bolesta adwokat ...
Arletta Bolesta • 2019-04-21 08:49:52
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Filip II Macedoński urodzony ok 382 r. p.n.e., zmarł w 336 r. p.n.e.. Filip II był synem Amyntasa III, był ojciec Aleksandra Wielkiego. Królem Macedonii był w latach 359 – 336 p.n.e..

Przed objęciem tronu przez Filipa II, Macedonia pogrążona była w wewnętrznych walkach pomiędzy rywalizującymi ze sobą regionami. Wcześniej państwo utraciło znaczną część swego terytorium, wielu żołnierzy poległo w wojnie domowej, kraj zubożał. Sytuacja zmieniła się kiedy w roku 359 p.n.e, na tronie macedońskim zasiadł Filip II.

W młodym wieku Filip spędził dwa lata w Tebach jako zakładnik. Był to okres największej potęgi Teb, Filip zdobył wtedy doskonałą znajomość najnowszych osiągnięć greckiej sztuki wojennej. Wykorzystał tę wiedzę do stworzenia armii, która nie miała sobie równych przez 3 pokolenia. Na czele armii zawładnął złotonośnymi górami na wschód od Macedonii. Pozwoliło mu to – jako drugiemu po królu perskim, regularnie bić złotą monetę i zaciągać potężny korpus greckich najemników. Ekspansja ku wnętrzu Bałkanów pozwalała na osadzenie ich na zdobytych ziemiach – jako poddanych królewskich, którzy zobowiązani byli do służby wojskowej.

Równocześnie z ekspansją na Bałkanach, Filip II Macedoński

Polecamy również:

  • Bitwa pod Choroneą (338 p.n.e.) - opis, skutki

    Pierwszym posunięciem Filipa w wojnie, która przesądziła o losach Hellady, była próba skłócenia Ateńczyków z jego tebańskimi sojusznikami, bez których współpracy atak na Attykę był niemożliwy. Demosthenes jednak obrócił jego intrygę w swój tryumf... Więcej »

  • Związek Koryncki - historia powstania, cel, członkowie

    Związek Koryncki został założony na przełomie 338 i 337 r. p.n.e. pod naciskiem ówczesnego władcy Macedonii Filipa II. Nazywany również Ligą Koryncą,  był porozumieniem grupy państw greckich, uczestników kongresu w Koryncie. Został zwołany przez Filipa II po wojnie Macedonii z Atenami i... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =