Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Starożytna Sparta - położenie, ludność. Spartiaci, periojkowie, heloci - opis

Ostatnio komentowane
NUDNE
AMELKA • 2019-10-15 18:33:39
super dzięki
pokemon • 2019-10-15 16:19:28
nie fajne nie polecam
magda gesler • 2019-10-15 12:05:48
JD
JD • 2019-10-15 22:04:41
Prawa Starych – definicja Pojęcie praw człowieka było obecne w świadomości społec...
Twój Stary • 2019-10-15 09:29:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sparta położona była na półwyspie Peloponeskim w dolinie rzeki Eurotas. Większość obszaru spartańskiego polis znajdowało się na trudnym do życia, górzystym terenie. Spartańskie miasto – państwo powstało około końca IX w. p.n.e. w wyniku połączenia kilku niezależnych do tej pory małych społeczeństw.

W wieku VIII i VII p.n.e. Spartanie stoczyli dwie wojny meseńskie, w wyniku których podbili Mesenię i uzależnili od siebie miejscową ludność, która odtąd będzie tworzyła społeczną warstwę niewolnych chłopów, zwanych helotami. Dzięki temu każdy obywatel Sparty mógł w pełni poświęcić się militarnemu charakterowi państwa – które dominowało w tym polis praktycznie od początku jego powstania.

Starożytna Sparta – Ludność

Spartańskie miasto – państwo posiadało trzy podstawowe grupy społeczne. Zaczynając od spartiatów, stanowiący grupę pełnoprawnych obywateli, przez periojków czyli ludność zamieszkującą obszary w okolicach polis oraz helotów – najniższą warstwę społeczną złożoną z niewolników.

Spartiaci – byli pełnoprawnymi członkami spartańskiego polis, stanowiąc przy tym najmniejszą grupę społeczną. Cechą charakterystyczną spartiatów było ich poświęcenie się na rzecz wojskowości starożytnej

Polecamy również:

  • Starożytna Sparta - ustrój polityczny, urzędnicy - charakterystyka

    W pierwotnym ustroju Sparty wytworzył się system, gdzie władza sprawowana była przez dwóch królów z dwóch odrębnych ludów. Posiadali te same możliwości i uprawnienia w kwestii zarządzania państwem. Więcej »

  • Spartańskie wychowanie - na czym polegało, znaczenie, opis

    Sparta położna na półwyspie Peloponeskim, była drugą po Atenach potęgą wśród Greckich polis Epoki Klasycznej. Jako jedyne polis zachowała ustrój monarchiczny, chociaż w praktyce spartańskim polis rządziła grupa wysoko postawionych obywateli. Spartańskie polis, praktycznie od początku swego... Więcej »

  • Armia spartańska - charakterystyka

    Państwo spartańskie było państwem typu militarnego. Nie było w nim miejsca na indywidualny rozwój. Od dziecka pieczę nad każdym człowiekiem sprawowało państwo, które dążyło do wychowania zdyscyplinowanych żołnierzy. Każda słabsza jednostka została wykluczana ze społeczeństwa, bez względu na płeć... Więcej »

Komentarze (2)
5 + 3 =
Komentarze
TeżUczeń • 2019-10-04 18:53:19
Jakim cudem na 10 tys. Spartan przypadało 250 tys. heltów i 100 tys. perjojków?
Uczeń2002 • 2016-12-10 13:39:29
Jest ok