Wojna peloponeska - przyczyny konfliktu i wybuch wojny

W latach 490 – 479 p.n.e., dwa największe polis greckie (miasta – państwa) walczyły wspólnie o niepodległość całej Grecji przeciwko imperium perskiemu. Ostateczne zwycięstwo greków zapoczątkowało nowy układ sił w Starożytnej Grecji. Od tego okresu Ateny wraz z Związkiem Morskim – utworzonym z polis, które zostały wyzwolone z władzy perskiej, zdominowały morskie obszary greckie. Z drugiej strony Spartanie wraz ze Związkiem Peloponeskim, miały dominować od tej pory na lądzie.

Wojna Peloponeska między Atenami, a Spartą trwała w latach 431-404 p.n.e.. Jako główną przyczynę wybuchu konfliktu pomiędzy dwoma greckim polis, podaję się rosnącą siłę oraz znaczenie Aten w świecie greckim.

Ateny po wojnach stoczonych z Persją, podczas których dwukrotnie zostały zdobyte, zmuszone były to przebudowy swojego polis. Po tych zmianach zaczęły dominować ekonomicznie oraz politycznie wśród innych greckich miast – państw. Ateny swoją drogę do dominacji rozpoczęły jeszcze w czasie wojny z persami, kiedy objęły dowództwo nad Związkiem Morskim. Bitwa pod Salamino w roku 480 p.n.e. jest praktycznie całkowicie przypisana jako zwycięstwo ateńczyków. Ze względu na wielkie znaczenie tej bitwy morskiej, którą uznaje się za punkt zwrotny w całej wojnie, dodatkowo gloryfikuje stronę ateńską. Zwycięstwo, które miało być zasługą ogółu, zamieniło się w wygraną ateńczyków i ich ustroju oraz reszty polis wspierających ich w wojnie z imperium perskim.

We wcześniejszej historii Starożytnej Grecji, to Sparta była dominującym polis – zwłaszcza w kwestiach militarnych, aż do czasu wojen perskich. Po dwóch stoczonych wojnach została pozbawiona dawnej chwały.

Już po wojnach perskich Sparta został dotkliwie osłabiona przez klęski żywiołowe. Ateny wciąż uznające sojusz z czasu wojny, zaproponowały swoją pomoc. Jednak została ona odrzucona w sposób, który obraził ateńczyków. Po tym wydarzeniu Ateny zerwały dawny sojusz ze Spartą, a nawiązały nowy z ich wrogiem – Argos.

Pod koniec lat trzydziestych w V w. p.n.e., Ateny rozpoczęły działania, które miały na celu uzyskanie kontroli nad przesmykiem Korynckim. Efektem sukcesu jakie odniosło ateńskie polis, było zablokowanie Sparty na Peloponezie, a Atenom dały pełną swobodę działań w Grecji Środkowej. Cała sytuacja zakończyła się w roku 431 p.n.e, wypowiedzeniem wojny przez Spartę.

Polecamy również:

  • Wojna peloponeska - przebieg (I i II wojna peloponeska)

    W latach 490 – 479 p.n.e., dwa największe polis greckie (miasta – państwa) walczyły wspólnie o niepodległość całej Grecji przeciwko imperium perskiemu. Ostateczne zwycięstwo greków zapoczątkowało nowy układ sił w Starożytnej Grecji z dominującą rolą Aten. Więcej »

  • Wojna peloponeska - skutki, wynik

    Po zakończeniu greckich wojen z Persją (490 – 479 r. p.n.e.), Ateny stają się dominującym polis w Starożytnej Grecji. Zdobycie dominacji w Związku Morskim (Ateny i reszta polis uwolnionych spod władzy perskiej), dało ateńskiemu polis dominacje nad basenem Morza Egejskiego. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 1 =
memolek13
2016-11-20 14:59:45
bardzo mi pomogłeś . Dziękuję
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42