Aleksander Wielki - biografia, dokonania

Aleksander Wielki - Pochodzenie

Aleksander Wielki urodził się w 356 p.n.e.. Najstarszy prawowity syn króla Macedonii Filipa II. Filip II Macedoński zadbał o wykształcenie Aleksandra. Jednym z nauczycieli Aleksandra był Arystoteles – grecki filozof. Uczył go przede wszystkim polityki i literatury. W wieku 16 lat odparł ataki trackiego pleniona na północnej granicy Macedonii, wtedy po raz pierwszy sprawował komendę nad wojskiem. Dwa lata później dowodził jazdą macedońską w bitwie pod Cheroneją. Nawet jako król we wszystkich bitwach obejmował komendę nad jazdą.

Aleksander Wielki - Dokonania

Aleksander Wielki w wieku 20 lat, po śmierci swego ojca Filipa II (zginął z ręki nasłanego napastnika w przeddzień wyprawy na Persję) w 336 r. p.n.e, rozpoczął panowanie jako władca Macedonii. Filip II podporządkowawszy sobie Grecje, planował uwolnić spod panowania perskiego Greków w Azji Mniejszej, a także zagarnąć legendarne bogactwa perskie. W związku ze śmiercią Filipa II wyprawa na Persje opóźniła się o dwa lata. Powodem opóźnienia wyprawy był bunt greckich miast, który Aleksander musiał stłumić.

Aleksander wyruszył na wojnę w roku 334 p.n.e.. Po przekroczeniu cieśniny Hellspont, wkroczył do Azji Mniejszej z wojskiem liczącym około 32 tysiące piechoty i 5100 jazdy.
Ze względu na wielkość imperium perskiego, przewyższającej liczebności wojsk Perskich, wojna ta dla Aleksandra była ryzykownym przedsięwzięciem. Z drugiej jednak strony, władca perski miał problemy z utrzymaniem jedności państwa. Wkraczając na terytorium Persji, Aleksander wiedział, że musi się spieszyć – utrzymanie armii było bardzo kosztowne dla państwa. Potrzebne mu było oczywiście zwycięstwo, a przede wszystkim łupy, które mógł zdobyć podczas wojny. Pierwsza zwycięska bitwa Aleksandra rozegrała się nad rzeką Granik, gdzie rozbił cześć wojsk perskich, dowodzonych przez lokalnych napastników. Do wiosny 333 r. p.n.e. wojska Aleksandra dotarły do Frygii w środkowej Azji Mniejszej. W Gordion (stolia Frygii) znajdował się pochodzący z pradawnych czasów wóz splątany węzłem. Według legendy osobie, która rozwiąże węzeł gordyjski - Azja przypadnie mu we władanie. Aleksander Macedoński przeciął węzeł mieczem. W listopadzie 333 r. p.n.e. Aleksander rozgromił kolejną perską armię dowodzoną przez króla Dariusz. Bitwa rozegrała się w nadmorskiej dolinie nad zatoką Issos. Dariusz III przegrał nie tylko bitwę, w ręce Aleksandra wpadł obóz, w którym była żona i siostra króla, sam Dariusz ratował się ucieczką.

Kolejno armia Aleksandra ruszył w kierunku Egiptu. Marsz opóźniło długotrwała próba zdobycia Tyru. Kapitulacja nastąpiła dopiero po siedmiu miesiącach walk. Jesienią 332 r. p.n.e. perski namiestnik skapitulował w Egipcie. Egipcjanie wynieśli Aleksandra Macedońskiego na tron jako nowego faraona. Wiosną 331 r. p.n.e. w zachodniej części ujścia Nilu założył miasto, które otrzymało nazwę - Aleksandria. Około roku 332 p.n.e. Aleksander zajął Egipt. Ostatni etap kampanii przeciwko Dariuszowi III miał miejsce jesienią 331 r. p.n.e.. Aleksander przemaszerował przez Egipt kierując się na północny wschód. Do starcia doszło w pobliżu wioski Gaugamela, armia Dariusza został doszczętnie rozbita. Tak jak pod Issos, w tym wypadku również Dariusz rzucił się do ucieczki na swym rydwanie. Aleksander Wielki zadał ostateczną klęskę Dariuszowi III, zajął Babilon, Suzę oraz Persepolis, z pałacami królewskimi i został obwołany królem perskim.

W latach 329 – 327 p.n.e. zajął północno wschodni Iran, wiosną 327 r. p.n.e. wyruszył do Indii. Ostatecznie udało mu się opanować Pendżab, jednak opór miejscowej ludności, uciążliwe warunki klimatyczne, zmęczenie żołnierzy zmusiły Aleksandra do przerwania wyprawy. Po powrocie do Babilonu Aleksander poświecił się planowaniu wyprawy do Arabii i umacnianiu swojej władzy. Plany pokrzyżowała mu nagła śmierć, zmarł w roku 323 p.n.e.

Aleksander Wielki Macedoński dla wielu był wspaniałym taktykiem i strategiem, dobrym administratorem i przede wszystkim politykiem i wodzem. Aleksander chcą rządzić dokonywał podbojów. W chwili śmierci władał największym widzianym do tej pory imperium. Rozciągało się ono w linii prostej 5000 km od Morza Adriatyckiego do rzeki Indus. Podczas swych kolejnych wypraw założył wiele istniejących do dziś miast. Znajdują się one przy ważnych szlakach komunikacyjnych, są to no Aleksandria, Herat, Kandahar, które w późniejszych czasach odgrywały rolę ważnych ośrodków wojskowych i kulturalnych. Aleksander Wielki nie zostawił następcy, imperium rozpadło się na skłócone ze sobą części. Rządzili nimi byli wodzowie Aleksandra, znani jako didochowie lub następcy.

Polecamy również:

  • Aleksander Wielki - podboje i najważniejsze bitwy

    Filip II w ostatnich latach swojego panowania podjął się kapami, która miała na celu inwazje oraz podbój imperium perskiego. Macedonia w okresie jego panowania wzrosła do rangi wielkiej potęgi. Jednak przed wyruszeniem na Persje, Filip padł ofiarą mordu, zostawiając dalszą wojnę z Persami swojemu... Więcej »

  • Przyczyny rozpadu imperium Aleksandra Wielkiego

    Aleksander III Macedoński zwany Wielkim i niezwyciężonym jest uznawany za jednego z największych zdobywców w historii świata. Odziedziczył państw macedońskie silne i dobrze zorganizowane, co było zasługą jego ojca Filipa II, w 336 r p.n.e. i niedługo po objęciu władzy rozpoczął swe podboje tworząc państwo... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
XJokerX
2024-01-09 17:55:18
Ciekawy artykuł
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43