Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojny grecko-perskie - przyczyny. Persowie i ich państwo

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W Starożytnej Grecji nie często dochodziło do sytuacji, w której miasta – państwa stawałyby do wspólnej walki przeciwko innemu zagrożeniu – ze względu na specyficzną budowę państwa, która stanowiła zlepek poszczególnych polis (miasta – państwa). Jednak w wypadku większego zagrożenia państwa musiały się jednoczyć.

Wojny grecko – perskie – Przyczyny pierwszej wojny

Tego rodzaju zagrożeniem była Starożytna Persja za czasów Dariusza I Wielkiego. Pod jego panowaniem pozostawało wiele miast greckich z zachodniego wybrzeża Azji Mniejszej. Co jakiś czas miasta te buntowały się przeciwko hegemoni perskiej. W roku 495 p.n.e. Jonowie – wsparci przez Ateńczyków, zbuntowali się przeciwko Persji. Sześć lat później powstanie zostało stłumione przez Armie Dariusza. Sukces wojsk perskich skłonił ich władcę do dalszego poszerzania wpływów perskich. Dariusz zażądał, aby wszystkie greckie polis uznały zwierzchność Persji, na co przystała większość miast – państw greckich. Wyjątek stanowiły Ateny oraz Sparta – dokonując egzekucji perskich emisariuszy, wypowiedziały Persji wojnę.

Wojny grecko – perskie – Ówczesne państwo Perskie

Dwa greckie polis miały stanąć do walki z państwem, którego władcy mogli

Polecamy również:

 • 1 wojna grecko-perska - przyczyny, przebieg, skutki

  Do połowy VI w. p.n.e. Greckie miasta – państwa rozwijały się bez większej ingerencji zewnętrznej. Wyjątek stanowiły polis w Azji Mniejszej, znajdujące się pod panowaniem Lidii. Jednak zwierzchnictwo tamtejszych władców nad obszarami greckimi układało się we względnym pokoju. Więcej »

 • 2 wojna grecko-perska - przyczyny, przebieg, skutki

  W latach 500 – 493 p.n.e. dochodzi do powstania Jońskiego, w którym uczestniczą praktycznie wszystkie polis greckie z Azji Mniejszej. Powstanie było skierowane przeciwko Imperium Perskiemu,pod rządami Dariusza I Wielkiego. Z terenów Grecji właściwej pomocy powstańcom udzielają Ateny. Więcej »

 • Wojny grecko-perskie - skutki

  Po bitwie pod Salaminą w roku 480 p.n.e., a następnie już rok później pod Platejami siły Perskie zgromadzone w Grecji właściwej zostały całkowicie pokonane. W skutek zwycięstwa Grecji w przeciągu następnych lat, Persja straciła na rzecz Związku Morskiego (sojusz Aten oraz polis wyzwolonych spod władzy... Więcej »

 • Powstanie Ateńskiego Związku Morskiego - historia, skład

  Po zwycięstwach pod Platejami i Mykale Hellenowie przeszli do ofensywy przeciw perskim posiadłościom w Europie. Pierwszym celem były bazy wroga w cieśninach. Ateńczycy i wyspiarze prosto spod Mykale popłynęli na wody Hellespontu, gdzie obiegli i zdobyli Sestos. W 478 r. połączona flota grecka, dowodzona przez... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =