1 wojna grecko-perska - przyczyny, przebieg, skutki

Do połowy VI w. p.n.e. Greckie miasta – państwa rozwijały się bez większej ingerencji zewnętrznej. Wyjątek stanowiły polis w Azji Mniejszej, znajdujące się pod panowaniem Lidii. Jednak zwierzchnictwo tamtejszych władców nad obszarami greckimi układało się we względnym pokoju.

W latach 546 – 545 p.n.e. Lidia została podbita przez imperium perskie, które zapoczątkowało swoją ekspansje terytorialną na terenach należących do Greków. W roku 500 p.n.e. wybuchło powstanie praktycznie wszystkich miast Greckich, podporządkowanych Persji – Powstanie Jońskie.

Pomimo pomocy Aten zostało w 490 r. p.n.e. zakończone przez króla imperium perskiego – Dariusza I Wielkiego. Po spacyfikowaniu powstania, miasta greckie po raz pierwszy stanęły przed zagrożeniem przeważającej siły militarnej. Dariusz I zażądał, aby od tej pory wszytki greckie polis uznały zwierzchnictwo Persji. Dwa najsilniejsze miasta – państwa greckie – Ateny oraz Sparta odmówiły Dariuszowi, a po zamordowaniu jego emisariuszy, wypowiedziały de facto wojnę imperium Perskiemu.

W roku 490 p.n.e. król persów wysłał swoje wojska do Grecji – karna ekspedycja perska. Pierwsza podczas wojny została zdobyta wyspa Naksos, która została doszczętnie spalona przez wojska Perskie. Następnie padła Eretria, w skutek zdrady po zaledwie siedmiu dniach oblężenia.

Na początku sierpnia 490 r. p.n.e. flota perska wysłana przez Dariusza I przybiła do wybrzeży Attyki – 20 tysięczna armia perska pod wodzą Datesa. W pobliżu wioski Maraton (północy – wschód od Aten) mieli zmierzyć się w bitwie z Ateńczykami.

Bitwa rozegrała się bardzo szybko ze względu na błyskawiczny atak jaki przypuścili Ateńczycy. W momencie ataku Persowie uderzyli w sam środek sił greckich, który stanowił celowo najsłabszy punkt armii ateńskiej. Z drugiej strony ateńczycy wiedzieli, że środek perskiej armii jest dużo silniejszy od ich sił, dlatego wykorzystując natarcie persów uderzyli z dwóch stron, zamykając tym samym persów w potrzasku. Większość wojowników perskich zginęła w trakcie wycofywania się z pola bitwy. Oprócz tego, na zwycięstwo ateńczyków złożyły się jeszcze dwa czynniki – brak po stronie perskiej konnicy oraz zniwelowanie łuczników perskich poprzez bieg ateńczyków, którzy pokonywali błyskawicznie dzielący ich dystans.

Bitwa pod Maratonem zakończyła się spektakularnym zwycięstwem Ateńczyków, w walce poległo ich 192 przy 6400 zabitych persach. Poległych ateńczyków pochowano na miejscu, a grób w którym zostali złożeni można podziwiać do dziś.

Polecamy również:

  • Bitwa pod Maratonem (490 p.n.e.) - opis

    Na początku sierpnia 490 r. p.n.e. flota perska, wysłana przez Dariusza I, przybiła do wybrzeży Attyki. 20 tysięczna armia perska pod wodzą Datesa i Artafernesa, miała rozpocząć ekspansje perską na zachód. Król Persji Dariusz I postanowił podbić Grecję, którą zamierzał ukarać za pomoc jakiej... Więcej »

  • Dariusz I Wielki - życiorys, dokonania

    Dariusz I Wielki (język staroperski: Dārayawuš, per.: داریوش, heb.: דַּרְיָוֵשׁ, język starogrecki: Δαρεῖος) – syn partyjskiego satrapy Hystaspesa, król perski z dynastii Achemenidów. Żył w latach 550 – 485 p.n.e., panował w latach 521 –... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53