Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

1 wojna grecko-perska - przyczyny, przebieg, skutki

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Do połowy VI w. p.n.e. Greckie miasta – państwa rozwijały się bez większej ingerencji zewnętrznej. Wyjątek stanowiły polis w Azji Mniejszej, znajdujące się pod panowaniem Lidii. Jednak zwierzchnictwo tamtejszych władców nad obszarami greckimi układało się we względnym pokoju.

W latach 546 – 545 p.n.e. Lidia została podbita przez imperium perskie, które zapoczątkowało swoją ekspansje terytorialną na terenach należących do Greków. W roku 500 p.n.e. wybuchło powstanie praktycznie wszystkich miast Greckich, podporządkowanych Persji – Powstanie Jońskie.

Pomimo pomocy Aten zostało w 490 r. p.n.e. zakończone przez króla imperium perskiego – Dariusza I Wielkiego. Po spacyfikowaniu powstania, miasta greckie po raz pierwszy stanęły przed zagrożeniem przeważającej siły militarnej. Dariusz I zażądał, aby od tej pory wszytki greckie polis uznały zwierzchnictwo Persji. Dwa najsilniejsze miasta – państwa greckie – Ateny oraz Sparta odmówiły Dariuszowi, a po zamordowaniu jego emisariuszy, wypowiedziały de facto wojnę imperium Perskiemu.

W roku 490 p.n.e. król persów wysłał swoje wojska do Grecji – karna ekspedycja perska. Pierwsza podczas wojny została zdobyta wyspa Naksos, która została doszczętnie

Polecamy również:

  • Bitwa pod Maratonem (490 p.n.e.) - opis

    Na początku sierpnia 490 r. p.n.e. flota perska, wysłana przez Dariusza I, przybiła do wybrzeży Attyki. 20 tysięczna armia perska pod wodzą Datesa i Artafernesa, miała rozpocząć ekspansje perską na zachód. Król Persji Dariusz I postanowił podbić Grecję, którą zamierzał ukarać za pomoc jakiej... Więcej »

  • Dariusz I Wielki - życiorys, dokonania

    Dariusz I Wielki (język staroperski: Dārayawuš, per.: داریوش, heb.: דַּרְיָוֵשׁ, język starogrecki: Δαρεῖος) – syn partyjskiego satrapy Hystaspesa, król perski z dynastii Achemenidów. Żył w latach 550 – 485 p.n.e., panował w latach 521 –... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =