Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

2 wojna grecko-perska - przyczyny, przebieg, skutki

W latach 500 – 493 p.n.e. dochodzi do powstania Jońskiego, w którym uczestniczą praktycznie wszystkie polis greckie z Azji Mniejszej. Powstanie było skierowane przeciwko Imperium Perskiemu,pod rządami Dariusza I Wielkiego. Z terenów Grecji właściwej pomocy powstańcom udzielają Ateny.

Po stłumieniu powstania przez władcę perskiego w roku 490 p.n.e., Dariusz wysyła swoje wojska do Grecji w celu ukarania nieposłusznych polis. Była to główna przyczyna wybuchu pierwszej wojny grecko – perskiej w Starożytności, której zwycięski finał dla Aten, rozegrał się pod Maratonem w sierpniu 490 r. p.n.e.

II Wojna grecko – perska – Przyczyny

Przegrana I wojna między Starożytną Grecją, a Imperium Perskim, była główną przyczyną wybuchu kolejnego konfliktu. W roku 481 p.n.e. pod dowództwem wielkiego króla Kserksesa, nowo zgromadzona armia, wyruszyła w celu podboju Grecji kontynentalnej. W skład armii wchodziła flota licząca ponad 1200 okrętów. Wojska Perskie przystąpiły do ataku na lądzie i na morzu. Rok później ze względu na przewagę jaką zdobyli Persowie, Ateny zostały ewakuowane.

II Wojna grecko – perska – Przebieg

Do walki z wojskami Kserksesa, oprócz Aten (które stanowiły oficjalny cel wyprawy)

Zobacz również

 • Bitwa pod Termopilami (480 p.n.e.) - opis, skutki

  Bitwa pod Termopilami była pierwszym starciem Persów i Greków w czasie najazdu perskiego w latach 480 – 479 p.n.e.. Greckie siły były bardzo małe w porównaniu do wojsk imperium perskiego, ale za to bardzo zdeterminowane, aby stanąć przeciwko ogromnej armii najeźdźcy.

  Więcej
 • Bitwa pod Salaminą (480 p.n.e.) - opis, skutki

  Bitwy w trakcie wojen grecko - perskiej (492 – 449 r. p.n.e.) toczyły się na lądzie i morzu. Bitwa pod Salaminą była decydującą bitwą morską, która nastąpiła po bitwie pod Termopilami (480 r. p.n.e.), gdzie zaledwie trzystu Spartan wraz z wojskami sojuszniczymi stanęły do nierównej walki, z nieporównywalnie l...

  Więcej
 • Bitwa pod Platejami (479 p.n.e.) - opis, skutki

  Kserkses i jego flota powróciła do Persji po przegranej bitwie morskiej pod Salaminą (480 r. p.n.e.). W Grecji pozostała część wojsk Perskich pod dowództwem Mardoniusza, zabezpieczała zdobyte przez Persów tereny. Ostateczna bitwa między tymi silami, a zjednoczonymi Atenami i Spartą miała miejsce w roku 479 p.n.e. pod ...

  Więcej
 • Kserkses - życiorys, dokonania

  Założycielem pierwszej cesarskiej dynastii Achemenidów w starożytnym Iranie był Cyrus I Wielki. Stolicą dynastii było miasto Babilon (dawna Mezopotamia). Ich rządy datowane są na lata 560 - 330 p.n.e., aż do podboju Aleksandra Wielkiego, i przegranej ostatniego przedstawiciela dynastii Dariusza III.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Nawet 2 !!!!
Amelia Soska • 2020-06-04 11:00:05
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59
/Fajne\
Zuza • 2020-06-04 05:32:20
Nie polecam 0/10
Ktoś • 2020-06-03 12:15:55
Dzięki pomogło bardzo :)
Luna Smift • 2020-06-02 15:17:28