Kserkses – Pochodzenie
Założycielem pierwszej cesarskiej dynastii Achemenidów w starożytnym Iranie był Cyrus I Wielki. Stolicą dynastii było miasto Babilon (dawna Mezopotamia). Ich rządy datowane są na lata 560 - 330 p.n.e., aż do podboju Aleksandra Wielkiego, i przegranej ostatniego przedstawiciela dynastii Dariusza III. Synem założyciela dynastii był Dariusz I Wielki, który w roku 490 p.n.e. stał na czele ekspedycji przeciwko Grecji. Po odniesionej tam porażce z nowo zebraną armią, wyruszył przeciwko Greckim polis jego syn Kserkses. Matką Kserksesa była Atossa, siostra Cyrusa I. Dzięki temu – pomimo, że Kserkses nie był pierworodnym synem Dariusza, miał zostać następcą tronu.
Kserkses – Dokonania
Pod koniec roku 486 p.n.e. Kserkses przejął władze nad imperium perskim. Ówczesna sytuacja wewnętrzna stanowiła pierwszy problem, z którym musiał się zmierzyć nowy władca – wybuchły dwa bunty przeciwko władzy perskiej – W Egipcie oraz Babilonie. Kserkses błyskawicznie zażegnał sytuacje i zaistniał w państwie faraonów, mianując przy tym swojego młodszego brata Achemenesa satrapą Egiptu.
Dariusz I Wielki przed swoją śmiercią przekazał Kserksesowi jedno zadanie – aby ukarał zbuntowanych Greków ( ateńczyków ), za ich udział w powstaniu Jońskim (500 – 493 p.n.e.) oraz za ich zwycięstwo w bitwie pod Maratonem (490 r. p.n.e.). Kserkses rozpoczął przygotowania do ekspedycji karnej. Przez cieśninę Hellespont przerzucono dwa mosty. Według niektórych podań – pierwsza próba była całkowicie nieudana, ze względu na sztorm który pozrywał liny. Po tym wydarzeniu Kserkses kazał wymierzyć trzysta batów oraz wrzucić kajdany do wody w celu poskromienia nieposłusznego żywiołu. Druga próba zbudowania przeprawy okazałą się skuteczna.
Kserkses zwyciężył zjednoczone siły greckie (pod dowództwem Sparty) pod Termopilami w roku 480 p.n.e., co pozwoliło mu na swobodną inwazję Grecji Środkowej. Jednak już w tym samym roku, w bitwie morskiej pod Salaminą, odniósł druzgocącą porażkę z rąk Temistoklesa, dowódcy floty morskiej Aten.
W między czasie w Babilonie doszło do kolejnego buntu. Kserkses wraz z większością swojego wojska wyruszył z powrotem do Persji, zostawiając dowództwo nad resztą oddziałów pozostających w Grecji - Mardoniuszowi. Jego oddziały zostały pokonane w bitwie pod Platejami w roku 479 p.n.e., reszta floty została rozbita w bitwie pod Mycale.
Po porażce militarnej w Grecji, Kserkses powrócił do Persji i zakończył wiele projektów budowlanych rozpoczętych jeszcze przez swojego ojca Dariusza. Kazał zbudować Bramę Wszystkich Narodów oraz Salę Stu Kolumn w Persepolis (jedna z czterech stolic dynastii Achemenidów). Ukończył również budowę Pałacu i Skarbca Dariusza oraz zbudował pałac dla siebie, dwukrotnie większy od pałacu ojca. Utrzymywał także w dobrym stanie Drogę Królewską zbudowaną przez swojego ojca.
W roku 465 p.n.e. najstarszy syn Kserksesa, na skutek spisku pałacowego, został zamordowany przez Artanabusa - dowódcę królewskiej straży przybocznej i najważniejszą osobę na perskim dworze królewskim. Artanabus w obawie przez zemstą, w sierpniu tego samego roku, zamordował również samego króla Kserksesa.