Kserkses - życiorys, dokonania

Kserkses – Pochodzenie

Założycielem pierwszej cesarskiej dynastii Achemenidów w starożytnym Iranie był Cyrus I Wielki. Stolicą dynastii było miasto Babilon (dawna Mezopotamia). Ich rządy datowane są na lata 560 - 330 p.n.e., aż do podboju Aleksandra Wielkiego, i przegranej ostatniego przedstawiciela dynastii Dariusza III. Synem założyciela dynastii był Dariusz I Wielki, który w roku 490 p.n.e. stał na czele ekspedycji przeciwko Grecji. Po odniesionej tam porażce z nowo zebraną armią, wyruszył przeciwko Greckim polis jego syn Kserkses. Matką Kserksesa była Atossa, siostra Cyrusa I. Dzięki temu – pomimo, że Kserkses nie był pierworodnym synem Dariusza, miał zostać następcą tronu.

Kserkses – Dokonania

Pod koniec roku 486 p.n.e. Kserkses przejął władze nad imperium perskim. Ówczesna sytuacja wewnętrzna stanowiła pierwszy problem, z którym musiał się zmierzyć nowy władca – wybuchły dwa bunty przeciwko władzy perskiej – W Egipcie oraz Babilonie. Kserkses błyskawicznie zażegnał sytuacje i zaistniał w państwie faraonów, mianując przy tym swojego młodszego brata Achemenesa satrapą Egiptu.

Dariusz I Wielki przed swoją śmiercią przekazał Kserksesowi jedno zadanie – aby ukarał zbuntowanych Greków ( ateńczyków ), za ich udział w powstaniu Jońskim (500 – 493 p.n.e.) oraz za ich zwycięstwo w bitwie pod Maratonem (490 r. p.n.e.). Kserkses rozpoczął przygotowania do ekspedycji karnej. Przez cieśninę Hellespont przerzucono dwa mosty. Według niektórych podań – pierwsza próba była całkowicie nieudana, ze względu na sztorm który pozrywał liny. Po tym wydarzeniu Kserkses kazał wymierzyć trzysta batów oraz wrzucić kajdany do wody w celu poskromienia nieposłusznego żywiołu. Druga próba zbudowania przeprawy okazałą się skuteczna.

Kserkses zwyciężył zjednoczone siły greckie (pod dowództwem Sparty) pod Termopilami w roku 480 p.n.e., co pozwoliło mu na swobodną inwazję Grecji Środkowej. Jednak już w tym samym roku, w bitwie morskiej pod Salaminą, odniósł druzgocącą porażkę z rąk Temistoklesa, dowódcy floty morskiej Aten.

W między czasie w Babilonie doszło do kolejnego buntu. Kserkses wraz z większością swojego wojska wyruszył z powrotem do Persji, zostawiając dowództwo nad resztą oddziałów pozostających w Grecji - Mardoniuszowi. Jego oddziały zostały pokonane w bitwie pod Platejami w roku 479 p.n.e., reszta floty została rozbita w bitwie pod Mycale.

Po porażce militarnej w Grecji, Kserkses powrócił do Persji i zakończył wiele projektów budowlanych rozpoczętych jeszcze przez swojego ojca Dariusza. Kazał zbudować Bramę Wszystkich Narodów oraz Salę Stu Kolumn w Persepolis (jedna z czterech stolic dynastii Achemenidów). Ukończył również budowę Pałacu i Skarbca Dariusza oraz zbudował pałac dla siebie, dwukrotnie większy od pałacu ojca. Utrzymywał także w dobrym stanie Drogę Królewską zbudowaną przez swojego ojca.

W roku 465 p.n.e. najstarszy syn Kserksesa, na skutek spisku pałacowego, został zamordowany przez Artanabusa - dowódcę królewskiej straży przybocznej i najważniejszą osobę na perskim dworze królewskim. Artanabus w obawie przez zemstą, w sierpniu tego samego roku, zamordował również samego króla Kserksesa.

Polecamy również:

  • Bitwa pod Termopilami (480 p.n.e.) - opis, skutki

    Bitwa pod Termopilami była pierwszym starciem Persów i Greków w czasie najazdu perskiego w latach 480 – 479 p.n.e.. Greckie siły były bardzo małe w porównaniu do wojsk imperium perskiego, ale za to bardzo zdeterminowane, aby stanąć przeciwko ogromnej armii najeźdźcy. Więcej »

  • Bitwa pod Salaminą (480 p.n.e.) - opis, skutki

    Bitwy w trakcie wojen grecko - perskiej (492 – 449 r. p.n.e.) toczyły się na lądzie i morzu. Bitwa pod Salaminą była decydującą bitwą morską, która nastąpiła po bitwie pod Termopilami (480 r. p.n.e.), gdzie zaledwie trzystu Spartan wraz z wojskami sojuszniczymi stanęły do nierównej walki, z... Więcej »

  • Bitwa pod Platejami (479 p.n.e.) - opis, skutki

    Kserkses i jego flota powróciła do Persji po przegranej bitwie morskiej pod Salaminą (480 r. p.n.e.). W Grecji pozostała część wojsk Perskich pod dowództwem Mardoniusza, zabezpieczała zdobyte przez Persów tereny. Ostateczna bitwa między tymi silami, a zjednoczonymi Atenami i Spartą miała... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43