Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojny grecko-perskie - skutki

Ostatnio komentowane
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
pozdrawiam ósmoklasistów przed egzaminem xdd
pjoter • 2019-04-13 10:33:20
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Po bitwie pod Salaminą w roku 480 p.n.e., a następnie już rok później pod Platejami siły Perskie zgromadzone w Grecji właściwej zostały całkowicie pokonane. W skutek zwycięstwa Grecji w przeciągu następnych lat, Persja straciła na rzecz Związku Morskiego (sojusz Aten oraz polis wyzwolonych spod władzy Perskiej) swoje tereny w Europie, większość miast greckich w Azji Mniejszej oraz Wyspy Egejskie. Zakończenie wojen z Persja rozpoczęło w Grecji kształtowanie się nowej sytuacji politycznej, której cechą charakterystyczną było wysunięcie się Aten jako nowej siły oraz konkurenta Sparty.

Po raz pierwszy w historii Starożytnej Grecji jej obywatele znaleźli się w sytuacji która mogła by ich zmobilizować do stworzenia jednego organizmu państwowego – państwa greckiego. Według niektórych badaczy w Sparcie istniała pewna grupa osób która chcąc wykorzystać zaistniałą sytuacje – zniszczenie niektórych polis (np. Aten) bądź też skompromitowanie się innych poprzez współprace z Persami (np. Teby) ugruntować pozycje Sparty. Jednak pomysł ten spotkał się z oporem eforów, którzy widzieli w nim negatywne skutki jaki mógł by przynieść wobec wewnętrznej sytuacji Sparty.

W międzyczasie w Atenach planowano

Polecamy również:

  • 1 wojna grecko-perska - przyczyny, przebieg, skutki

    Do połowy VI w. p.n.e. Greckie miasta – państwa rozwijały się bez większej ingerencji zewnętrznej. Wyjątek stanowiły polis w Azji Mniejszej, znajdujące się pod panowaniem Lidii. Jednak zwierzchnictwo tamtejszych władców nad obszarami greckimi układało się we względnym pokoju. Więcej »

  • 2 wojna grecko-perska - przyczyny, przebieg, skutki

    W latach 500 – 493 p.n.e. dochodzi do powstania Jońskiego, w którym uczestniczą praktycznie wszystkie polis greckie z Azji Mniejszej. Powstanie było skierowane przeciwko Imperium Perskiemu,pod rządami Dariusza I Wielkiego. Z terenów Grecji właściwej pomocy powstańcom udzielają Ateny. Więcej »

  • Powstanie Ateńskiego Związku Morskiego - historia, skład

    Po zwycięstwach pod Platejami i Mykale Hellenowie przeszli do ofensywy przeciw perskim posiadłościom w Europie. Pierwszym celem były bazy wroga w cieśninach. Ateńczycy i wyspiarze prosto spod Mykale popłynęli na wody Hellespontu, gdzie obiegli i zdobyli Sestos. W 478 r. połączona flota grecka, dowodzona przez... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =