Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Spartańskie wychowanie - na czym polegało, znaczenie, opis

Ostatnio komentowane
Xdddddd
rox • 2019-11-20 20:10:39
grgr
gfgfffg gfg • 2019-11-20 16:36:17
Skomentuj tekst
Imię/nick • 2019-11-20 15:12:50
Bardzo dobry
Halina • 2019-11-20 07:38:50
pięknie
ao • 2019-11-19 18:45:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sparta położna na półwyspie Peloponeskim, była drugą po Atenach potęgą wśród Greckich polis Epoki Klasycznej. Jako jedyne polis zachowała ustrój monarchiczny, chociaż w praktyce spartańskim polis rządziła grupa wysoko postawionych obywateli. Spartańskie polis, praktycznie od początku swego istnienia, podporządkowane było kwestią militarnym.

Spartańskie wychowanie – Organizacja

Życie społeczne Sparty sprowadzone było praktycznie to sztuki wojennej. Dzieci spartańskie, zaraz po narodzinach poddawano oględzinom. Dzieci słabego zdrowia porzucano, a silnych chłopców poddawano rygorystycznym ćwiczeniom fizycznym, które trwały aż do dwudziestego roku życia. W tym wieku rozpoczynali regularną służbę wojskową, która trwała w gruncie rzeczy przez cale ich życie.

Zdrowe dzieci do 7 roku życia wychowywane były w domu przez swoje matki. Później rozpoczynał się tzw. wstępny okres agoge (pochodzi od agogeus oznaczającego lejce służące do kierowania koniem). Odbywa się pod częściową opieką oraz pod okiem państwowych urzędników. W wieku dwunastu lat młodzi spartanie opuszczali całkowicie swoje domy rodzinne i przenosili się do koszar, gdzie przebywali do trzydziestego roku życia, czyli osiągnięcia

Polecamy również:

  • Starożytna Sparta - ustrój polityczny, urzędnicy - charakterystyka

    W pierwotnym ustroju Sparty wytworzył się system, gdzie władza sprawowana była przez dwóch królów z dwóch odrębnych ludów. Posiadali te same możliwości i uprawnienia w kwestii zarządzania państwem. Więcej »

  • Armia spartańska - charakterystyka

    Państwo spartańskie było państwem typu militarnego. Nie było w nim miejsca na indywidualny rozwój. Od dziecka pieczę nad każdym człowiekiem sprawowało państwo, które dążyło do wychowania zdyscyplinowanych żołnierzy. Każda słabsza jednostka została wykluczana ze społeczeństwa, bez względu na płeć... Więcej »

Komentarze (1)
5 + 1 =
Komentarze
Jut.pa.us • 2016-12-12 18:46:13
super bardzo mi sie przydało :)