Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Spartańskie wychowanie - na czym polegało, znaczenie, opis

Sparta położna na półwyspie Peloponeskim, była drugą po Atenach potęgą wśród Greckich polis Epoki Klasycznej. Jako jedyne polis zachowała ustrój monarchiczny, chociaż w praktyce spartańskim polis rządziła grupa wysoko postawionych obywateli. Spartańskie polis, praktycznie od początku swego istnienia, podporządkowane było kwestią militarnym.

Spartańskie wychowanie – Organizacja

Życie społeczne Sparty sprowadzone było praktycznie to sztuki wojennej. Dzieci spartańskie, zaraz po narodzinach poddawano oględzinom. Dzieci słabego zdrowia porzucano, a silnych chłopców poddawano rygorystycznym ćwiczeniom fizycznym, które trwały aż do dwudziestego roku życia. W tym wieku rozpoczynali regularną służbę wojskową, która trwała w gruncie rzeczy przez cale ich życie.

Zdrowe dzieci do 7 roku życia wychowywane były w domu przez swoje matki. Później rozpoczynał się tzw. wstępny okres agoge (pochodzi od agogeus oznaczającego lejce służące do kierowania koniem). Odbywa się pod częściową opieką oraz pod okiem państwowych urzędników. W wieku dwunastu lat młodzi spartanie opuszczali całkowicie swoje domy rodzinne i przenosili się do koszar, gdzie przebywali do trzydziestego roku życia, czyli osiągnięcia

Zobacz również

 • Starożytna Sparta - ustrój polityczny, urzędnicy - charakterystyka

  W pierwotnym ustroju Sparty wytworzył się system, gdzie władza sprawowana była przez dwóch królów z dwóch odrębnych ludów. Posiadali te same możliwości i uprawnienia w kwestii zarządzania państwem.

  Więcej
 • Armia spartańska - charakterystyka

  Państwo spartańskie było państwem typu militarnego. Nie było w nim miejsca na indywidualny rozwój. Od dziecka pieczę nad każdym człowiekiem sprawowało państwo, które dążyło do wychowania zdyscyplinowanych żołnierzy. Każda słabsza jednostka została wykluczana ze społeczeństwa, bez względu na płeć – dziewczy...

  Więcej

Losowe zadania

 • Porównania

  Dokończ podane przykłady znanych porównań:   1. ____ jak rydz 2. blady jak ____ 3. ___ jak burak 4. ___jak kajaki 5. głupi jak ___ 6. trafić jak ____ w płot 7. ___ jak księżyc w pełni 8. strzelić jak ___ z jasnego nieba 9. spłynąć jak woda po ___ 10. piękny jak ___ bóg

  0 Odpowiedz Więcej
 • prędkość średnia

  Pewien niemiecki sportowiec biega z prędkością 72 km/h, zaś polski sportowiec biega z prędkością 40 m/s który z nich ma wieksza prędkość i w jakim czasie każdy z nim przebiegnie dystans 1000 m.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Francesco Petrarka - życiorys

  Zdecyduj, które twierdzenia dotyczą biografii Francesca Petrarki.   1. Urodził się w Mediolanie. 2. Ukończył studia medyczne. 3. Po ukończeniu studiów został duchownym. 4. Miał dwoje nieślubnych dzieci. 5. Otrzymał laur poetycki. 6. Szczególnym uznaniem darzył pisma św. Augustyna. 7. W swojej twó...

  0 Odpowiedz Więcej
 • List oficjalny

  Napisz list oficjalny do dyrektora swojej szkoły z prośbą o możliwość zorganizowania akcji sprzątania przez uczniów terenów zielonych otaczających szkołę.

  1 Odpowiedz Więcej
 • Prędkość liniowa

  Jaka jest prędkość lioniowa piłki zawieszonej na nitce o dlugości 25 cm, i wprawionej w ruch jeżeli całkowity obrót następuje w ciągu 5 s?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 2 =
pkji
2019-12-15 09:05:44
jest ok
Jut.pa.us
2016-12-12 18:46:13
super bardzo mi sie przydało :)
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11