Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Starożytna Sparta - ustrój polityczny, urzędnicy - charakterystyka

Ostatnio komentowane
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
pozdrawiam ósmoklasistów przed egzaminem xdd
pjoter • 2019-04-13 10:33:20
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W pierwotnym ustroju Sparty wytworzył się system, gdzie władza sprawowana była przez dwóch królów z dwóch odrębnych ludów. Posiadali te same możliwości i uprawnienia w kwestii zarządzania państwem.

Według legendy, prawo Sparty ustanowił bóg Apollo, który po spisaniu praw przekazał je w ręce legendarnego przywódcy i prawodawcy o imieniu Likurg, a on następnie przekazał go obywatelom. Sama postać Likurga jest uznawana jako czysto mityczna, jednak z tego okresu pochodzą początki prawa spartańskiego. Najprawdopodobniej jedna osoba zebrała i złożyła wszystkie zwyczaje panujące na tym terenie w jedną całość.

Między I, a II wojną meseńską (pierwsza połowa VII w. p.n.e.), życie polityczne Sparty zostało unormowane jedną ustawą. Od tej pory najwyższą instytucją polis, stało się zgromadzenie obywateli złożone z tzw. Spartiatów – pełnoprawnych obywateli Sparty. Kolejną wprowadzoną instytucją, była Rada Starszych złożona z króli oraz dwudziestu ośmiu obywateli. Wybierani byli przez zgromadzenie na dożywotni urząd, z czego każdy członek musiał mieć skończone 60 lat. Głównym zadaniem króli zasiadających w radzie było dowodzenie armią.

Początkowo w Sparcie obcokrajowcy byli mile widziani, przyjmowani

Polecamy również:

  • Spartańskie wychowanie - na czym polegało, znaczenie, opis

    Sparta położna na półwyspie Peloponeskim, była drugą po Atenach potęgą wśród Greckich polis Epoki Klasycznej. Jako jedyne polis zachowała ustrój monarchiczny, chociaż w praktyce spartańskim polis rządziła grupa wysoko postawionych obywateli. Spartańskie polis, praktycznie od początku swego... Więcej »

  • Armia spartańska - charakterystyka

    Państwo spartańskie było państwem typu militarnego. Nie było w nim miejsca na indywidualny rozwój. Od dziecka pieczę nad każdym człowiekiem sprawowało państwo, które dążyło do wychowania zdyscyplinowanych żołnierzy. Każda słabsza jednostka została wykluczana ze społeczeństwa, bez względu na płeć... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =