Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wielka wojna północna - skutki

Ostatnio komentowane
On miał zdecydowanie racje, szanuje
Wiktor Roznoch • 2019-12-15 19:57:20
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Konflikt zbrojny z lat 1700-1721 stanowił zakończenie długiej serii wojen o dominację nad obszarem Morza Bałtyckiego pomiędzy wieloma krajami, które posiadały do niego dostęp. Już wcześniej z owego „wyścigu” wypadła Rzeczpospolita Obojga Narodów, prym zaś zaczęły wieść Rosja i Szwecja. Owe dwa państwa dążyły do konfliktu, który ustali raz na zawsze hierarchię ważności na obszarze Bałtyku i tej części Europy.

Rezultatem wojny był koniec potęgi państwa szwedzkiego. Państwo to od początku XVII wieku było jednym z najbardziej liczących się „graczy” na arenie europejskiej. Potęga militarna, budowana przez kolejnych królów szwedzkich pozwalała na szwedzkie zaangażowanie w ważniejszych konfliktach, w tym wojnę trzydziestoletnią. Fundamenty owej militarnej przewagi zostały skruszone dopiero w wyniku Wielkiej Wojny Północnej. Śmierć wielkiego wodza i króla, jakim był Karol XII stanowiła dla Szwecji koniec pewnej epoki. Od czasu pokoju w Nystadt (1721) wpływy tego państwa ograniczyły się jedynie do Półwyspu Skandynawskiego, a ono samo spadło do „drugiej ligi” mocarstw europejskich. Nigdy już nie udało mu się powrócić do poprzedniej siły. Kres panowania Karola XII to jednocześnie koniec absolutyzmu

Polecamy również:

  • Wielka wojna północna - przebieg

    Jedną z głównych przyczyn wybuchu III wojny północnej, nazwanej później Wielką, było przekonanie władców Saksonii, Rosji i Danii o słabości Szwecji, po tym jak władzę objął tam małoletni król Karol XII (1697). Z tego też powodu państwa te utworzyły wymierzony w Szwecję sojusz,... Więcej »

  • Udział Rzeczypospolitej w wojnie północnej. Skutki wojny północnej dla Polski

    Wielka Wojna Północna, będąca głównie konfliktem zbrojnym pomiędzy Rosją i Szwecją o dominację nad Bałtykiem, a w szerszym kontekście- także całego rejonu Europy Środkowo-Wschodniej, wpłynęła w dużym stopniu na dalsze losy Rzeczpospolitej. Konflikt ten, w którym nasze państwo zostało niejako... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =