Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Skutki wojny domowej w Anglii - strona 2

Karola I. 30 stycznia w roku 1649 doszło do ścięcia króla. Następnie w maju tego samego roku ustanowiono w Anglii republikę. Państwem rządziła od tego momentu armia oraz parlament kadłubowy. W tej ostatniej instytucji, spośród dawnych 200 posłów pozostawiono 50 wiernych Cromwellowi.

Z biegiem czasu Cromwell – głównie za sprawą wiernej jemu armii, umacniał swoją władzę w kraju. W roku 1653 rozwiązał ostatecznie parlament kadłubowy i obwołał się Lordem Protektorem. Po jego śmierci do władzy ponownie powrócili Stuartowie. Jednak restauracja monarchii nie oznaczała cofnięcia zdobyczy rewolucji, w szczególności jeśli idzie o pozycje parlamentu. W roku 1660 rządy objął – Karol II Stuart.

W tym też okresie formowały się trwałe układy sił w polityce wewnętrznej. Zachowawczy politycy – związani zwłaszcza z ziemiaństwem, skupili się wokół króla tworząc stronnictwo torysów. Wówczas również skonsolidowała się burżuazyjna opozycja, później nazwana wigami.

W XVII stuleciu ukształtował się również ostatecznie dwupartyjny system polityczny, zapewniający skuteczność oraz stabilność brytyjskim rządom parlamentarnym. W roku 1679 parlament uchwalił prawo zwane – Habeas Corpus Act, które jednoznacznie definiowało zasady nietykalności osobistej. W praktyce oznaczało to, iż aresztowanie mogło nastąpić tylko i wyłącznie na podstawie nakazu sądowego, w ciągu 24 godzin należało przestawić zatrzymanemu zarzuty, a w przeciągu 20 dni osądzić.

Zobacz również

 • Wojna domowa w Anglii - przebieg

  Po śmierci Elżbiety I została zawiązana unia personalna w roku 1603 między Anglią i Szkocją. Wówczas to tron angielski przejęła szkocka dynastia Stuartów. Jednak ich działania, które miały prowadzić do absolutystycznych rządów, pogrążyły kraj w długotrwałym konflikcie między kolejnymi monarchami a parl...

  Więcej
 • Oliver Cromwell - biografia, dokonania, rola w rewolucji angielskiej

  Oliver Cromwell urodził się w Huntington 25 kwietnia w roku 1599. Jego rodzicami byli Robert oraz Elżbieta ze Stewartów. Oliver pochodził z zamożnej rodziny szlacheckiej. Zdobyła ona jednak majątek oraz pozycje w skutek błyskotliwej kariery jednego z członków rodu – Thomasa Cromwella.

  Więcej
 • Parlament kadłubowy - historia. Ścięcie Karola I

  W roku 1603 po bezdzietnej śmierci królowej Anglii – Elżbiety I, tron Angielski objął król Szkocji Jakub I. Zapoczątkował tym samym rządy dynastii Stuartów. Wówczas też zmienił się charakter prowadzenia polityki wewnętrznej oraz zewnętrznej kraju. Działania nowego władcy spowodowały uaktywnienie się...

  Więcej
 • Powstanie monarchii parlamentarnej w Anglii w XVII w.

  Formowanie się monarchii parlamentarnej w XVII – wiecznej Anglii, było ściśle związane z pojęciem tzw. rewolucji burżuazyjnej. Jako główną przyczynę tego szeregu zmian o charakterze prawno – instytucjonalnym podaje się absolutystyczną, nadmiernie uciążliwą władzę monarchy. W efekcie powodowało to powszechny op&o...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 1 =
Reasdas21
2020-03-25 18:05:13
nie prawda bo ti scim just
Ostatnio komentowane
xd
xd • 2020-03-29 18:21:29
Dzięki, przydało się
Dawid • 2020-03-29 17:09:29
Jest ok:)
Nikusia • 2020-03-29 14:31:16
U SUCCCCCAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAHAAHAHHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA...
Hot girl123 • 2020-03-29 11:57:05
łatwe
Ignacy • 2020-03-29 10:32:47